Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak najít rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem na dálku
Welcome to the Jungle
Životní styl / Psychologie

Jak najít rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem na dálku

datum: 2. 5. 2021 11:00 autor: -ava-
Myslíte si, že vám práce na dálku prospívá? Aktuálně z domova pracuje 37 % Čechů a jejich průměrná denní pracovní doba je 8 hodin 30 minut. Přitom si 6 z 10 z nich nedá přestávku delší než jednu hodinu. Rovnováha mezi pracovním a osobním životem je zásadní pro udržitelnost práce a duševní zdraví zaměstnanců. 

 

 


„Rovnováha mezi pracovním a osobním životem je klíčovou složkou fungování všech společností. Je to jeden z pilířů dlouhodobě udržitelné práce, který má zásadní vliv na duševní zdraví lidí, jejich osobní vztahy a vztah k samotné práci,” vysvětluje důležitost work-life balance Jan Klusoň, CEO platformy pro život a práci Welcome to the Jungle.

Přístup k práci je individuální

Přístupy k dosažení udržitelnosti práce jsou velmi individuální, ilustruje to například rozdílný postoj napříč generacemi. Zatímco pro tzv. generaci X je typické striktní oddělení pracovního a soukromého života, mileniálové naopak prací doslova žijí. Bohužel žádný z přístupů není ideální.

Každému vyhovuje něco jiného, máme své vlastní tempo a postupy. Někdo raději chodí na klasickou osmihodinovou směnu, někomu naopak více vyhovuje jít do kanceláře čtyřikrát týdně na dvanáct hodin. Člověk by si měl uvědomit své potřeby a najít to, co mu dobíjí energii a předcházet tak hrozícímu vyhoření.

Home office všechno mění 

Z nedávného průzkumu pracovního tempa vyplynulo, že pro 87 % zaměstnanců je nejdůležitější rovnováha mezi pracovním a osobním životem (druhá příčka po platu). Bohužel, kvůli restrikcím proti šíření koronaviru jsme nuceni pracovat již rok z domova, což ovlivňuje náš způsob života – vytrácí se jasné dělení práce od soukromí.

Téma práva odpojit se je momentálně diskutováno i v Evropském parlamentu. Snadná dostupnost zaměstnanců dala vzniknou kultuře neustálé pohotovosti, kterou má právě navržená unijní legislativa regulovat. Podobné zákony zatím fungují pouze ve čtyřech evropských zemích, a to ve Francii, Belgii, Itálii a Španělsku.

Kdy přestat pracovat?

Ukazuje se, že během práce z domova lidé nevědí, kdy přestat pracovat.

„Nejdůležitější je pamatovat na své zdraví. Lidé věřili, že jim práce z domova ušetří čas a budou mít více prostoru pro jiné aktivity. Ukázalo se však, že home office není benefitem a že většina z nás nezvládá oddělovat svůj osobní život od toho pracovního. Často pak lidé pracují i ve svém volném čase, a to se postupně promítne na jejich duševním zdraví. Je nutné se touto situací a jejími důsledky zabývat, protože to není dlouhodobě udržitelné,” popisuje současnou situaci Jan Klusoň.

Na to také upozorňuje například česká organizace Nevypusť duši, která se mimo jiné zabývá psychickou pohodou zaměstnanců na home office. Zasvětit den pouze práci může dříve či později vést k psychickým problémům a pocitu vyhoření.

Pauzy jsou důležitou součástí práce

Zapomínat by se nemělo ani na pauzy během pracovní doby. Průměrná denní přestávka je jedna hodina. Přitom 64 % Čechů si dává přestávku kratší. Změňte prioritu přestávky z možná na nutné! Nejenom že vaše produktivita stoupne, ale zlepší se i váš pocit a fyzická pohoda. Když se stane, že dokončíte nějaký úkol s časovým předstihem, využijte této chvilky a dojděte si pro sklenici vody. Lehký pohyb a voda vám pomohou se rychle zregenerovat a práce vám pak půjde lehce od ruky a s čistou myslí.

Nesmíte se bát zařídit si den podle sebe. Jestli jste spíše ranní člověk, vstaňte dřív a pracujte klidně když ostatní ještě snídají. Pokud jste naopak večerní typ, přizpůsobte tomu své rozpoložení úkolů a pracovní tempo. Je důležité znát svoje produktivní časy a řídit se jimi. To samé platí i pro dny volna – nebojte se si je brát a stůjte si za nimi! Když máte den volna, nemusíte svolit jen k tomu rychlému hovoru s kolegou. Vaše volno má mít stejnou prioritu jako vaše pracovní doba.

Soustřeďte se jen na jednu věc

Omezte oblíbený multitasking a raději se kompletně soustřeďte na jednu věc. Řešení vám zabere méně času a vy budete mít pocit, že jste udělali vše, co bylo ve vašich možnostech. Z průzkumu Welcome to the Jungle se dozvídáme, že přechod na práci na dálku přitom nemá dle zaměstnanců vliv na jimi pociťovaný stres.

„Náš celkový dojem z práce ovlivňují i vztahy na pracovišti, které během pracovního odloučení trápí 38 % zaměstnanců. Nejvíce vnímaným problémem je pocit izolace a ztrácení se v pracovním kontextu a chodu firmy. Nebojte se tak napsat vašemu oblíbenému kolegovi či kolegyni a pobavit se o tom, na čem momentálně pracujete! Určitě vám to rozšíří pohled na vnitřní chod firmy a zároveň obnovíte vztah s kolegy,” uzavírá Klusoň.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak dospívající vnímají téma smrti?

Jak dospívající vnímají téma smrti?

Autor: -an-, Datum: 20. 3. 2023 10:00

Na vaše otázky odpovídá Mgr. Tereza Olivová, terapeutka neziskové organizace Poradna Vigvam.

Syndrom vyhoření může potkat i vás

Syndrom vyhoření může potkat i vás

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 2. 2023 0:05

Z neskutečné energie k absolutnímu vyhasnutí. Syndrom vyhoření může způsobit depresi i naprostou…

Máte deprese? Tvořte!

Máte deprese? Tvořte!

Autor: -rp-, Datum: 10. 2. 2023 10:00

Přelom ledna a února bývá pro mnoho lidí náročný. Na psychickém stavu se podepisuje dlouhodobý…

5 důvodů, proč lidé lžou

5 důvodů, proč lidé lžou

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 1. 2023 0:05

Řekl jsi dnes nějakou lež? Podle americké studie většina lidí lže až dvakrát denně – někteří…

5 tipů pro lepší soustředění

5 tipů pro lepší soustředění

Autor: -mav-, Datum: 13. 1. 2023 10:00

Postupů a rad, jak se správně učit a soustředit (nejen na zkoušky), existuje nepřeberné množství,…

6 rad, jak pokročit ve studiu jazyků

6 rad, jak pokročit ve studiu jazyků

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 1. 2023 0:05

K novému roku neodmyslitelně patří předsevzetí. Chceme za sebou zanechat staré zlozvyky a něco ve…

3 rady, jak tentokrát opravdu splnit novoroční předsevzetí

3 rady, jak tentokrát opravdu splnit novoroční předsevzetí

Autor: redakce ve spolupráci s Lucií Königovou, lifeacademy.cz, Datum: 31. 12. 2022 10:00

Úvodní nadšení střídají ke konci ledna výčitky z nesplněných plánů. V únoru si na ně už ani…

O svátcích je někdy nutné vyhledat pomoc psychologa

O svátcích je někdy nutné vyhledat pomoc psychologa

Autor: -mav-, Datum: 25. 12. 2022 11:00

Vánoce jako svátky radosti a veselosti? Ne pro všechny to platí. Podle statistik jsou vánoční a…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-