Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak najít rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem na dálku
Welcome to the Jungle
Životní styl / Psychologie

Jak najít rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem na dálku

datum: 2. 5. 2021 11:00 autor: -ava-
Myslíte si, že vám práce na dálku prospívá? Aktuálně z domova pracuje 37 % Čechů a jejich průměrná denní pracovní doba je 8 hodin 30 minut. Přitom si 6 z 10 z nich nedá přestávku delší než jednu hodinu. Rovnováha mezi pracovním a osobním životem je zásadní pro udržitelnost práce a duševní zdraví zaměstnanců. 

 

 


„Rovnováha mezi pracovním a osobním životem je klíčovou složkou fungování všech společností. Je to jeden z pilířů dlouhodobě udržitelné práce, který má zásadní vliv na duševní zdraví lidí, jejich osobní vztahy a vztah k samotné práci,” vysvětluje důležitost work-life balance Jan Klusoň, CEO platformy pro život a práci Welcome to the Jungle.

Přístup k práci je individuální

Přístupy k dosažení udržitelnosti práce jsou velmi individuální, ilustruje to například rozdílný postoj napříč generacemi. Zatímco pro tzv. generaci X je typické striktní oddělení pracovního a soukromého života, mileniálové naopak prací doslova žijí. Bohužel žádný z přístupů není ideální.

Každému vyhovuje něco jiného, máme své vlastní tempo a postupy. Někdo raději chodí na klasickou osmihodinovou směnu, někomu naopak více vyhovuje jít do kanceláře čtyřikrát týdně na dvanáct hodin. Člověk by si měl uvědomit své potřeby a najít to, co mu dobíjí energii a předcházet tak hrozícímu vyhoření.

Home office všechno mění 

Z nedávného průzkumu pracovního tempa vyplynulo, že pro 87 % zaměstnanců je nejdůležitější rovnováha mezi pracovním a osobním životem (druhá příčka po platu). Bohužel, kvůli restrikcím proti šíření koronaviru jsme nuceni pracovat již rok z domova, což ovlivňuje náš způsob života – vytrácí se jasné dělení práce od soukromí.

Téma práva odpojit se je momentálně diskutováno i v Evropském parlamentu. Snadná dostupnost zaměstnanců dala vzniknou kultuře neustálé pohotovosti, kterou má právě navržená unijní legislativa regulovat. Podobné zákony zatím fungují pouze ve čtyřech evropských zemích, a to ve Francii, Belgii, Itálii a Španělsku.

Kdy přestat pracovat?

Ukazuje se, že během práce z domova lidé nevědí, kdy přestat pracovat.

„Nejdůležitější je pamatovat na své zdraví. Lidé věřili, že jim práce z domova ušetří čas a budou mít více prostoru pro jiné aktivity. Ukázalo se však, že home office není benefitem a že většina z nás nezvládá oddělovat svůj osobní život od toho pracovního. Často pak lidé pracují i ve svém volném čase, a to se postupně promítne na jejich duševním zdraví. Je nutné se touto situací a jejími důsledky zabývat, protože to není dlouhodobě udržitelné,” popisuje současnou situaci Jan Klusoň.

Na to také upozorňuje například česká organizace Nevypusť duši, která se mimo jiné zabývá psychickou pohodou zaměstnanců na home office. Zasvětit den pouze práci může dříve či později vést k psychickým problémům a pocitu vyhoření.

Pauzy jsou důležitou součástí práce

Zapomínat by se nemělo ani na pauzy během pracovní doby. Průměrná denní přestávka je jedna hodina. Přitom 64 % Čechů si dává přestávku kratší. Změňte prioritu přestávky z možná na nutné! Nejenom že vaše produktivita stoupne, ale zlepší se i váš pocit a fyzická pohoda. Když se stane, že dokončíte nějaký úkol s časovým předstihem, využijte této chvilky a dojděte si pro sklenici vody. Lehký pohyb a voda vám pomohou se rychle zregenerovat a práce vám pak půjde lehce od ruky a s čistou myslí.

Nesmíte se bát zařídit si den podle sebe. Jestli jste spíše ranní člověk, vstaňte dřív a pracujte klidně když ostatní ještě snídají. Pokud jste naopak večerní typ, přizpůsobte tomu své rozpoložení úkolů a pracovní tempo. Je důležité znát svoje produktivní časy a řídit se jimi. To samé platí i pro dny volna – nebojte se si je brát a stůjte si za nimi! Když máte den volna, nemusíte svolit jen k tomu rychlému hovoru s kolegou. Vaše volno má mít stejnou prioritu jako vaše pracovní doba.

Soustřeďte se jen na jednu věc

Omezte oblíbený multitasking a raději se kompletně soustřeďte na jednu věc. Řešení vám zabere méně času a vy budete mít pocit, že jste udělali vše, co bylo ve vašich možnostech. Z průzkumu Welcome to the Jungle se dozvídáme, že přechod na práci na dálku přitom nemá dle zaměstnanců vliv na jimi pociťovaný stres.

„Náš celkový dojem z práce ovlivňují i vztahy na pracovišti, které během pracovního odloučení trápí 38 % zaměstnanců. Nejvíce vnímaným problémem je pocit izolace a ztrácení se v pracovním kontextu a chodu firmy. Nebojte se tak napsat vašemu oblíbenému kolegovi či kolegyni a pobavit se o tom, na čem momentálně pracujete! Určitě vám to rozšíří pohled na vnitřní chod firmy a zároveň obnovíte vztah s kolegy,” uzavírá Klusoň.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 důvodů, proč se ženy učí jazyky lépe než muži

5 důvodů, proč se ženy učí jazyky lépe než muži

Autor: -an-, Datum: 29. 4. 2021 10:00

V současnosti umí více než 80 % evropské populace alespoň jeden cizí jazyk. Dokázat se domluvit i…

3 tipy pro duševní pohodu

3 tipy pro duševní pohodu

Autor: -an-, Datum: 25. 4. 2021 11:00

Fyzické zdraví je pojem, který asi pro nikoho z nás není cizí. Bývá totiž snadněji viditelné než…

7 vět, díky kterým si vás ostatní okamžitě oblíbí

7 vět, díky kterým si vás ostatní okamžitě oblíbí

Autor: -hol-, Datum: 4. 3. 2021 10:10

Nemůžete samozřejmě chtít, aby vás všichni milovali, ale vědět, jak nabrat pár bodů sympatií, se…

Jaro prohlubuje deprese

Jaro prohlubuje deprese

Autor: Sylvie Strett a Tereza Berková, Poradna Vigvam, Datum: 1. 3. 2021 15:00

Jaro je bohužel i obdobím, kdy si lidí nejčastěji sáhnou na život. Smrtí vlastním přičiněním…

Jak mluvit s druhým o ztrátě jeho blízkého?

Jak mluvit s druhým o ztrátě jeho blízkého?

Autor: Mgr. Sylvie Stretti, Poradna Vigvam, Datum: 15. 2. 2021 10:00

Jak reagovat, když vám někdo blízký oznámí úmrtí ve svém okolí? Hlavně je důležité být autentický a…

Zvládněte stres v pohodě

Zvládněte stres v pohodě

Autor: redakce ve spolupráci s ing. Bohuslavem Hlavatým, Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny, Datum: 24. 1. 2021 11:00

Stres výrazně ovlivňuje náš výkon, ale i náladu či spánek. Jak se stresem efektivněji pracovat,…

10 nejběžnějších snů a jejich výklad

10 nejběžnějších snů a jejich výklad

Autor: -ava-, Datum: 5. 1. 2021 10:00

Sny lze interpretovat jako zprávy z podvědomí. Přemýšleli jste někdy po probuzení, co je za těmi…

Tip šéfredaktorky

Nový zábavný kvíz na téma: České filmové maminky

9. 5. 2021 11:00 autor -jav-