Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak na online pohovor v cizím jazyku
freepik.com
Životní styl / Psychologie

Jak na online pohovor v cizím jazyku

datum: 13. 5. 2021 15:00 autor: redakce ve spolupráci s Marií Jelínek, metodičkou jazykové agentury Skřivánek
Online pohovory nejsou úplnou novinkou, ale v posledních měsících se pro firmy i uchazeče staly každodenní realitou. Ačkoliv se samotná struktura pohovoru výrazně nezměnila, má online pohovor svá specifika. Jak se tomuto novému trendu co nejlépe přizpůsobit?

Podle průzkumu společnosti Hays z února tohoto roku více než polovina uchazečů upřednostňuje vedení pohovorů v online formě (55 procent), šest procent dotázaných dokonce uvedlo, že pohovory by měly probíhat pouze vzdáleně. Oceňují především bezpečnost (49 procent), v těsném závěsu je pak časová úspora (43 procent), kdy odpadá cestování. Přesto má online pohovor značné nevýhody, jako je omezená sociální interakce, případě nemožnost se seznámit s kolegy či poznat pracovní prostředí.

Technologie, technologie

S omezením kontaktů roste v souvislosti s náborem uchazečů nutnost použití online platforem (Zoom, Skype, FaceTime, apod.), přes které může být pohovor veden. Jestliže nejste na jejich použití zvyklí, vyplatí se dát si čas na jejich prozkoumání.

Nepodceňte také technické náležitosti a alespoň 30 minut před začátkem pohovoru znovu vyzkoušejte připojení k internetu, zvuk a video. Může se stát, že během pohovoru technika selže a budete mít problém slyšet druhou stranu. V tomto případě je dobré na zhoršenou kvalitu hovoru upozornit a zjistit, zda nejde o problém na straně firmy.

Je možné, že personalista, který pohovor vede si není vědom toho, že slyšíte pouze část jeho dotazů, a proto to může vypadat, že odpovědi neznáte. Pokud se ukáže, že je chyba na vaší straně, je dobré mít po ruce hotspot, případně náhradní tablet či počítač.

Vhodné místo a žádné rozptylování

Základem je, abyste se při pohovoru plně soustředili a nic vás nerozptylovalo. Proto si připravte klidné místo bez rušivých prvků a spolubydlících, a vypněte si upozornění na počítači i mobilu. Na kameře bude dobře vidět, když vaše pozornost uteče někam jinam.

Stejně tak věnujte pozornost místu, kde pohovor povedete – nemělo by být příliš tmavé, ale ani by na vás nemělo jít moc umělého světla. Ideální je být na přirozeném denním světle, poblíž oken a mít za zády zeď. V záběru by neměl být prostor, kde je nepořádek, předem si tak vyzkoušejte, co všechno vaše kamera pokryje. Případně využijte funkce některých platforem, jako je například rozostřené pozadí.

Řeč těla jako výhoda

Možná si myslíte, že přes monitor počítače nehraje neverbální komunikace takovou roli, ale opak je pravdou – personalista bude o to více věnovat pozornost spontánním reakcím a řeči těla. Navíc je možné, že si pohovor nahraje.

Proto bude důležité vyvinout úsilí, abyste personalistu zaujali. Rozhodně pohovor nedělejte z postele, seďte zpříma a trochu se nakloňte. Asi největší výzvou bude udržet oční kontakt, odolejte pokušení dívat se na monitor nebo na sebe a dívejte se přímo do kamery. Pozorně naslouchejte a to zejména jestliže je pohovor veden v cizím jazyce.

„V případě potřeby personalistu požádejte, zda by mohl mluvit pomaleji. Když odpovídáte na otázky, přikývněte a přibližně vteřinu si počkejte než odpovíte, abyste si s personalistou neskákali do řeči,” radí Marie Jelínek, metodička jazykové agentury Skřivánek.

A co je nejdůležitější, nezapomeňte se usmívat.

Štěstí přeje připraveným

Stejně jako na osobní pohovor, i v případě online verze je vhodné se řádně připravit. Výhodou domácího prostředí je, že se můžete lépe uvolnit a připravit si po

Personalista se během online pohovoru bude pravděpodobně ještě více soustředit na to, co uchazeč říká a kromě klasických otázek se může ptát na otázky více na tělo, a také ty, které odhalí pracovní morálku (vzhledem ke stále aktuální práci na dálku). Uchazeč by si tak měl pořádně promyslet, jak bude odpovídat.

Stejně tak je důležité se připojit včas (třeba o minutu dříve) a vyhradit si na pohovor dostatečně dlouhou dobu. Nepodceňte také oblečení, pokud si nejste jisti, mohou vám být inspirací stránky sociálních médií společnosti, kde získáte představu o firemní kultuře a stylu oblékání.

Zaposlouchejte se a naučte se něco navíc

Pohovor v cizím jazyce je pro mnohé uchazeče strašákem, tím spíše, když probíhá skrze technologie, které mohou zhoršit kvalitu hlasového projevu a ztížit tak možnost porozumění. Když se ale včas připravíte, není se čeho bát. Vhodné je si cizí jazyk „naposlouchat” v jeho přirozené podobě.

Pokud máte možnost, zkuste si domluvit telefonát/videohovor se známými ze zahraničí, nebo se přidejte do cizojazyčné konverzace na sociální síti Clubhouse. V případě, že si nejste s vlastními schopnostmi jistí, můžete využít i speciálních lekcí, existují i ve formě telefonické výuky. Každopádně začněte s přípravou brzy, alespoň týden před pohovorem a zkuste těmto aktivitám věnovat minimálně hodinu denně. Získáte větší sebevědomí a jazyková bariéra se vám bude zdát mnohem menší.

Jestliže si mluvením v cizím jazyce nejste jistí a nemluvíte plynně, může pro vás být obtížné rychle odpovídat, neboť vám může například déle trvat promyslet, co a jak řeknete. Přesto se nebojte držet své tempo a odpovídejte rozvážně – rychlost není vždy ta nejlepší známka znalosti cizího jazyka.

Během pohovoru nejde o množství slov, ale o jejich kvalitu. Používáním pouze jednoduchých frází a slov, na personalistu moc nezapůsobíte. Naučte se pár složitějších slovních spojení a ekvivalentů, kterými zaručeně uděláte dojem. Pokud potřebujete specifickou slovní zásobu, doplňte si vhodná slovíčka. Zároveň vypusťte slovní výplně, který nepůsobí dobře ani v rodném jazyce. Dokonce i věta „můžete to prosím opakovat?“ zní mnohem lépe, než odpovídat na otázku, kterou jste nepochytili.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Průvodce světem meditace

Průvodce světem meditace

Autor: redakce ve spolupráci s Veronikou Navarro, Datum: 5. 9. 2022 10:00

Uspěchaná a rychlá doba, přehlcená mysl informacemi a pocity, nedostatek času a pocit, že nic…

O smrti se v létě mlčí, ale truchlení pokračuje

O smrti se v létě mlčí, ale truchlení pokračuje

Autor: redakce ve spolupráci se Silvií Stretti, ředitelkou a zakladatelkou neziskové organizace Poradna Vigvam, Datum: 30. 8. 2022 10:00

Léto vnímáme jako období radosti a špatné zprávy si přejeme pouštět k vodě. Jenže život běží dál se…

Naučte se říkat NE

Naučte se říkat NE

Autor: redakce ve spolupráci s Veronikou Navarro, Datum: 16. 8. 2022 10:00

Od malička jsme byli vždy vedeni k tomu, abychom poslouchali a snažili se vyhovět potřebám okolí. I…

Kdy přicházejí první varovné signály, že zamilovanost odchází?

Kdy přicházejí první varovné signály, že zamilovanost odchází?

Autor: -red-, Datum: 25. 7. 2022 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá Veronika Navarro, mentorka z verunity.cz.

Jak se vyrovnat s prvním výročím úmrtí blízkého člověka?

Jak se vyrovnat s prvním výročím úmrtí blízkého člověka?

Autor: -an-, Datum: 5. 7. 2022 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Barbora Racková, terapeutka neziskové organizace Poradna Vigvam.

Není váš partner náhodou v „přechodu“?

Není váš partner náhodou v „přechodu“?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem, Datum: 14. 6. 2022 15:00

Přechod se netýká jen žen. Dnešní medicína již totiž zná i pojem mužského přechodu, takzvané…

5 zlozvyků, které škodí zdraví. Dělá je téměř každý

5 zlozvyků, které škodí zdraví. Dělá je téměř každý

Autor: -ava-, Datum: 26. 5. 2022 15:00

Životní styl má bezesporu značný vliv na zdraví. Nepatří do něj jen to, zda máte vyváženou stravu a…

Jak překonat strach z létání

Jak překonat strach z létání

Autor: -vls-, Datum: 22. 5. 2022 11:00

Začíná období dovolených a ačkoliv je letecká doprava považována za jednu z nejbezpečnějších,…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-