Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 základních signálů řeči těla
freepik.com
Životní styl / Psychologie

5 základních signálů řeči těla

datum: 13. 11. 2019 15:00 autor: Hana Lorencová
Řeč těla může zradit! Zářivý úsměv nebo zklamaný výraz ve tváři často řekne více než tisíc slov. Protože každá lidská bytost vysílá signály, které podporují nebo nahrazují verbální komunikaci. A jak správně „číst“ v držení těla a gestech?

V rozhovoru vnímáme nejen to, co říká náš protějšek. Také výraz obličeje a doprovodné pohyby zdůrazňují to, co si myslí. Tělo upřímně ukazuje, jak se cítíme – ať se nám to líbí nebo ne. Řeč těla může zradit a například signalizovat lež. Co je dobré vědět o neverbálních projevech?

Každý, kdo se zabývá řečí těla a vědomě mu věnuje více pozornosti v každodenním životě, může objevit něco zajímavého. Základem je vědět, že pozitivní pocity a pohoda se obvykle projevují vztyčenými, otevřenými postoji a rozmáchlými gesty. Naopak negativní pocity a nepohodlí poznáme podle napjatého postoje a hektických pohybů.

Neexistuje žádný zaručený patent na to, jak stoprocentně správně interpretovat signály těla. Trochu jinak se chovají muži, trochu jinak ženy a děti. Také kulturní rozdíly nebo sociální postavení člověka mají vliv na jejich vzhled a chování. A stejně jako mnoho jiných věcí, i vlastní řeč těla může být záměrně vylepšena. Přesto je dobré umět poznat základní znaky neverbální komunikace.

  1. Tvář Člověk má asi 10 000 vrozených výrazů obličeje, což znemožňuje správně interpretovat každý z nich. Přesto věnujte pozornost následujícím: Zdvižené obočí ukazuje překvapení nebo pochybnosti. Člověk s upřímným úsměvem okamžitě vypadá sympaticky a důvěryhodně. Dokonce i naše oči mluví vlastním jazykem. Můžete v nich vidět souhlas, otázky, ale i pochybnost, mohou vyzařovat radost nebo naopak projevit strach. Oční kontakt a jeho udržování neustále signalizuje zájem a sebevědomí. Pokud se vám při konverzaci partner nedívá přímo do očí nebo častěji uhýbá očima, může to znamenat nejistotu a nezájem.
  2. Trup Ti, kteří sedí nebo stojí vzpřímeně, vyzařují sebevědomí a klid. Rovné držení těla usnadňuje dýchání, což zase podporuje silný hlas a pozitivní auru. Naproti tomu osoby s ohnutými zády nebo křivým držením těla signalizují nejistotu a nepohodlí. Sklon horní části těla také hodně odhaluje: Pokud je vám společník sympatický, automaticky se nakloníme jeho směrem, v opačném případě se odtáhneme.
  3. Paže Také to, jak držíme a pohybujeme rukama během rozhovoru, odhaluje hodně o našich skutečných pocitech. Paže blízko těla naznačují napětí, nejistotu nebo strach. Na druhou stranu, když paže volně visí podél těla, vypadáme sebevědomě a uvolněně. Když člověk zkříží ruce, působí uzavřeně a odmítnutě. I s rozmáchlými gesty je třeba opatrnosti. Mohou naznačovat velikáštví a nečestnost. 
  4. Dlaně O člověku se můžete dozvědět hodně už tehdy, když se představujete a seznamujete. Silný nebo trochu příliš dlouhý stisk ruky naznačuje sebevědomí nebo naopak nějakou nepříjemnost. Nejistí nebo slabí lidé často podávají ruku a la „leklá ryba“. Důležitá je také poloha rukou během rozhovoru. Pokud se v průběhu diskuse dotýkáme obličeje rukou, může to být známka stresu, psychického tlaku a frustrace. Dotyk nosu nebo zakrývání úst může být vysvětlováno jako známka nepoctivosti.
  5. Nohy Buďme upřímní: jak často během konverzace věnujete pozornost nohám druhého člověka? Správně, téměř nikdy. Přitom nohy a chodidla „zradí“ nejčastěji! Pokud jsou nohy v průběhu rozhovoru nataženy a otočeny směrem k partnerovi, znamená to pozornost a pohodu. Odvrácené a pokrčené nohy nebo dokonce „obtočené“ o židli, signalizují napětí. Prudké vyskočení a postavení se na nohy, to může být projev radosti a štěstí, ale i netrpělivosti!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak najít rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem na dálku

Jak najít rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem na dálku

Autor: -ava-, Datum: 2. 5. 2021 11:00

Myslíte si, že vám práce na dálku prospívá? Aktuálně z domova pracuje 37 % Čechů a jejich průměrná…

5 důvodů, proč se ženy učí jazyky lépe než muži

5 důvodů, proč se ženy učí jazyky lépe než muži

Autor: -an-, Datum: 29. 4. 2021 10:00

V současnosti umí více než 80 % evropské populace alespoň jeden cizí jazyk. Dokázat se domluvit i…

3 tipy pro duševní pohodu

3 tipy pro duševní pohodu

Autor: -an-, Datum: 25. 4. 2021 11:00

Fyzické zdraví je pojem, který asi pro nikoho z nás není cizí. Bývá totiž snadněji viditelné než…

7 vět, díky kterým si vás ostatní okamžitě oblíbí

7 vět, díky kterým si vás ostatní okamžitě oblíbí

Autor: -hol-, Datum: 4. 3. 2021 10:10

Nemůžete samozřejmě chtít, aby vás všichni milovali, ale vědět, jak nabrat pár bodů sympatií, se…

Jaro prohlubuje deprese

Jaro prohlubuje deprese

Autor: Sylvie Strett a Tereza Berková, Poradna Vigvam, Datum: 1. 3. 2021 15:00

Jaro je bohužel i obdobím, kdy si lidí nejčastěji sáhnou na život. Smrtí vlastním přičiněním…

Jak mluvit s druhým o ztrátě jeho blízkého?

Jak mluvit s druhým o ztrátě jeho blízkého?

Autor: Mgr. Sylvie Stretti, Poradna Vigvam, Datum: 15. 2. 2021 10:00

Jak reagovat, když vám někdo blízký oznámí úmrtí ve svém okolí? Hlavně je důležité být autentický a…

Zvládněte stres v pohodě

Zvládněte stres v pohodě

Autor: redakce ve spolupráci s ing. Bohuslavem Hlavatým, Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny, Datum: 24. 1. 2021 11:00

Stres výrazně ovlivňuje náš výkon, ale i náladu či spánek. Jak se stresem efektivněji pracovat,…

Tip šéfredaktorky

Příběh Elišky (43): Když vám kočka vybere manžela

21. 3. 2021 0:05 autor podle příběhu Elišky M. napsala Alžběta Morávková