Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 základních signálů řeči těla
freepik.com
Životní styl / Psychologie

5 základních signálů řeči těla

datum: 13. 11. 2019 15:00 autor: Hana Lorencová
Řeč těla může zradit! Zářivý úsměv nebo zklamaný výraz ve tváři často řekne více než tisíc slov. Protože každá lidská bytost vysílá signály, které podporují nebo nahrazují verbální komunikaci. A jak správně „číst“ v držení těla a gestech?

V rozhovoru vnímáme nejen to, co říká náš protějšek. Také výraz obličeje a doprovodné pohyby zdůrazňují to, co si myslí. Tělo upřímně ukazuje, jak se cítíme – ať se nám to líbí nebo ne. Řeč těla může zradit a například signalizovat lež. Co je dobré vědět o neverbálních projevech?

Každý, kdo se zabývá řečí těla a vědomě mu věnuje více pozornosti v každodenním životě, může objevit něco zajímavého. Základem je vědět, že pozitivní pocity a pohoda se obvykle projevují vztyčenými, otevřenými postoji a rozmáchlými gesty. Naopak negativní pocity a nepohodlí poznáme podle napjatého postoje a hektických pohybů.

Neexistuje žádný zaručený patent na to, jak stoprocentně správně interpretovat signály těla. Trochu jinak se chovají muži, trochu jinak ženy a děti. Také kulturní rozdíly nebo sociální postavení člověka mají vliv na jejich vzhled a chování. A stejně jako mnoho jiných věcí, i vlastní řeč těla může být záměrně vylepšena. Přesto je dobré umět poznat základní znaky neverbální komunikace.

  1. Tvář Člověk má asi 10 000 vrozených výrazů obličeje, což znemožňuje správně interpretovat každý z nich. Přesto věnujte pozornost následujícím: Zdvižené obočí ukazuje překvapení nebo pochybnosti. Člověk s upřímným úsměvem okamžitě vypadá sympaticky a důvěryhodně. Dokonce i naše oči mluví vlastním jazykem. Můžete v nich vidět souhlas, otázky, ale i pochybnost, mohou vyzařovat radost nebo naopak projevit strach. Oční kontakt a jeho udržování neustále signalizuje zájem a sebevědomí. Pokud se vám při konverzaci partner nedívá přímo do očí nebo častěji uhýbá očima, může to znamenat nejistotu a nezájem.
  2. Trup Ti, kteří sedí nebo stojí vzpřímeně, vyzařují sebevědomí a klid. Rovné držení těla usnadňuje dýchání, což zase podporuje silný hlas a pozitivní auru. Naproti tomu osoby s ohnutými zády nebo křivým držením těla signalizují nejistotu a nepohodlí. Sklon horní části těla také hodně odhaluje: Pokud je vám společník sympatický, automaticky se nakloníme jeho směrem, v opačném případě se odtáhneme.
  3. Paže Také to, jak držíme a pohybujeme rukama během rozhovoru, odhaluje hodně o našich skutečných pocitech. Paže blízko těla naznačují napětí, nejistotu nebo strach. Na druhou stranu, když paže volně visí podél těla, vypadáme sebevědomě a uvolněně. Když člověk zkříží ruce, působí uzavřeně a odmítnutě. I s rozmáchlými gesty je třeba opatrnosti. Mohou naznačovat velikáštví a nečestnost. 
  4. Dlaně O člověku se můžete dozvědět hodně už tehdy, když se představujete a seznamujete. Silný nebo trochu příliš dlouhý stisk ruky naznačuje sebevědomí nebo naopak nějakou nepříjemnost. Nejistí nebo slabí lidé často podávají ruku a la „leklá ryba“. Důležitá je také poloha rukou během rozhovoru. Pokud se v průběhu diskuse dotýkáme obličeje rukou, může to být známka stresu, psychického tlaku a frustrace. Dotyk nosu nebo zakrývání úst může být vysvětlováno jako známka nepoctivosti.
  5. Nohy Buďme upřímní: jak často během konverzace věnujete pozornost nohám druhého člověka? Správně, téměř nikdy. Přitom nohy a chodidla „zradí“ nejčastěji! Pokud jsou nohy v průběhu rozhovoru nataženy a otočeny směrem k partnerovi, znamená to pozornost a pohodu. Odvrácené a pokrčené nohy nebo dokonce „obtočené“ o židli, signalizují napětí. Prudké vyskočení a postavení se na nohy, to může být projev radosti a štěstí, ale i netrpělivosti!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Zaměřeno na muže po padesátce

Zaměřeno na muže po padesátce

Autor: -an-, Datum: 20. 10. 2020 15:00
7 druhů pohybu pro 7 typů žen

7 druhů pohybu pro 7 typů žen

Autor: -dab-, Datum: 20. 10. 2020 10:00
Výpověď může být pro mnohé horší než dostat „kopačky“

Výpověď může být pro mnohé horší než dostat „kopačky“

Autor: redakce ve spolupráci s psychologem Mgr. Tomášem Prajzlerem, Datum: 8. 10. 2020 10:00
Patero přikázání sebevědomé ženy

Patero přikázání sebevědomé ženy

Autor: -dab-, Datum: 29. 9. 2020 15:00
Nedávejte do svého vztahu představy z romantických filmů

Nedávejte do svého vztahu představy z romantických filmů

Autor: redakce ve spolupráci s párovou terapeutkou Lenkou Matouškovou, Datum: 16. 9. 2020 10:00
10 (ne)známých mýtů o mozku

10 (ne)známých mýtů o mozku

Autor: -red-, Datum: 14. 9. 2020 15:00
7 cest k dobrému usínání i spánku

7 cest k dobrému usínání i spánku

Autor: -mav-, Datum: 12. 9. 2020 11:00
Rozumíte řeči těla?

Rozumíte řeči těla?

Autor: -mav-, Datum: 31. 8. 2020 10:00
Tip šéfredaktorky

Černucha zvaná „smrkačka“ byla medicínou faraonů

15. 10. 2020 10:00 autor -red-