Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Kdy je opravdu nutné měření zraku a proč bychom se měli objednat?
OptikDoDomu.cz
Životní styl / Poradny

Kdy je opravdu nutné měření zraku a proč bychom se měli objednat?

datum: 26. 4. 2022 10:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá optometrista Pavel Budka, OptikDoDomu.cz

Kdy je opravdu nutné měření zraku a proč bychom se měli objednat? (26. 4. 2022)

Pravidelnou kontrolu zraku by každý z nás měl podstoupit přibližně jednou za rok. Je to důležité primárně proto, aby byly brýle vždy opravdu vhodné pro naměřené hodnoty. Při podezřelých změnách také dokážeme odhadnout možný výskyt očního onemocnění, které standardně bez vyšetření můžete odhalit až ve chvíli, kdy je vlastně skoro pozdě. Pokud brýle zatím nenosíte, je možné se díky správné korekci zbavit potíží, jako např. bolesti hlavy, které nás mohou trápit díky špatnému zaostřování atd.

Kam je tedy vhodné se objednat? (26. 4. 2022)

Zrak je možné vyšetřit u optometristy v některé z očních optik nebo u očního lékaře. Pokud ovšem nechceme primárně řešit poranění oka, onemocnění nebo zánět apod., je nejlepší a nejrychlejší volbou právě návštěva optometristy. Návštěva optometristy sice není hrazena pojišťovnou jako návštěva oftalmologa, ale dostanete nadstandardní péči.


7 letních pohrom pro oči

Při vyšetření optometristou v oční optice navíc optika za naměřené hodnoty ručí, takže se vyhnete případným nepříjemnostem, kdy se v případě nespokojenosti řeší, jestli je chyba na straně očního lékaře, nebo optiky. U OptikDoDomu je cena za vyšetření zraku standardně 300 Kč, při zakoupení brýlí je snížena na 150 Kč. Navíc v rámci pravidelných propagačních akcí nabízíme i měření zraku zdarma.

Jaký je tedy rozdíl mezi optometristou a očním lékařem? (26. 4. 2022)

Oční lékař primárně vyšetřuje onemocnění oka. Pokud tedy máte podezření na nějakou oční chorobu, chcete řešit úraz nebo výskyt dědičných onemocnění, je vhodnou volbou návštěva očního lékaře. Ten také může vyšetřovat zrak u dětí do 15 let, což u optometristy možné není. Objednací doba je často i v řádu několika měsíců.


Sezóna alergií je tu. Pozor na oči!

Máte-li ovšem zájem o měření zraku, pociťujete zhoršené vidění, tlak, pálení nebo nepříjemný pocit v očích, potíže se zaostřováním apod., je vhodné navštívit právě optometristu. Objednání je možné v řádu dnů, např. u OptikDoDomu jsme schopni klienty objednat do následujícího týdne. Vyhnete se tak dlouhé objednací lhůtě u lékaře a dostanete nadstandardní služby.

Optometrista je vysokoškolsky vzdělaný v oboru optometrie. Zjednodušeně řečeno je to specialista na měření zraku. Oční lékař má vystudovaný lékařský obor. V případě, že optometrista při vyšetření shledá podezření na vadu, kterou není možné korigovat optickou pomůckou, odkáže vás na návštěvu očního lékaře. Ten může stanovit diagnózu a navrhnout případnou léčbu.

Jak takové vyšetření zraku u optometristy probíhá? (26. 4. 2022)

Na začátku vyšetření vedeme kratší rozhovor, při kterém zjišťuji klientovi zrakové návyky, potřeby a probereme případné potíže. Zcela odlišné zrakové preference má samozřejmě řidič kamionu, učitelka, nebo grafik, který stráví většinu času u počítače.

Pokud klient již brýle nosí, přeměřím jejich dioptrie na fokometru, abych měl představu, na co je zvyklý. Poté přistoupíme k měření refraktometrem. To je ten oblíbený přístroj, kde pouze sledujete obrázek a za pár vteřin vyjede výsledek s vašimi dioptriemi. Refraktometr vyšetření značně usnadní a urychlí. Jde ale spíše o orientační měření. To hlavní přichází se sklíčkováním.


10 mýtů a pravd o zraku

Oční vyšetření je totiž značně subjektivní záležitost. Žádný přístroj za vás neuvidí. Koukat a posuzovat viděné budete vždy jen vy. Proto se alespoň v dohledné době bez klasického předkládání sklíček před oko určitě neobejdeme. Za jednu ze zásadních věcí při vyšetření zraku považuji komunikaci mezi mnou a klientem.5 problémů se zrakem, které se objevují kolem padesátky

Každé vyšetření může mít klidně tři nebo více správných výsledků, je proto je důležité odhadnout a domluvit se s klientem, co bude zrovna pro něj nejlepší. Po dokončení sklíčkování posoudíme binokulární vidění, což je vlastně souhra obou očí.

Není od věci, když se klient s naměřenou korekcí projde, nebo aspoň rozhlédne po místnosti. Nakonec navrhnu nejlepší možná řešení zjištěné refrakční vady. Délka vyšetření se u každého liší, ale řekněme, že v průměru trvá 20 až 30 minut. Na konci vyšetření dostanete předepsané hodnoty pro zhotovení dioptrických brýlí. Ty je možné objednat případně rovnou u nás v optice.

Zrak je takto možné vyšetřit pro dioptrické brýle i pro kontaktní čočky? (26. 4. 2022)

Vyšetření pro nošení kontaktních čoček a pro zhotovení dioptrických brýlí se může lišit. Jsme samozřejmě schopni provést vyšetření na obojí.

S jakými očními vadami se setkáváte nejčastěji? (26. 4. 2022)

Častou vadou jsou určitě lehké myopie, nebo-li krátkozrakost do dvou, třech dioptrií. Menší astigmatismus je také velmi častý, a protože se silné ročníky sedmdesátých let dostaly do věku kolem 45 let a více, je možná nejčastější vadou dneška presbyopie. To jsou ty „krátké ruce“ při čtení. Říká se tomu také nepěkně stařecká vetchozrakost.

Zjistíme-li při vyšetření nějakou možnost výskytu závažnější oční vady, doporučuji návštěvu očního lékaře. Velmi častá je katarakta, nebo-li šedý zákal. Makulární degeneraci, nebo třeba odchlípnutou sítnici je vždy nutné začít řešit co nejdříve. Zde může i v dnešní době dojít ke ztrátě zraku, proto je důležité vyšetření neodkládat.

Máte nějaké kuriózní historky z praxe? (26. 4. 2022)

Vzpomínám si třeba na člověka s -24,0 dioptriemi, potom na pána s očima tak daleko od sebe, že se nám v jedné nadnárodní firmě nevešel do tabulek a nemohli jsme mu tudíž zhotovit brýle, nebo na relativně mladého muže s asi 15 centimetrů dlouhými chlupy z uší, kde bylo opravdu těžké vyšetření dokončit, aniž bych vybuchnul smíchy. Potom také na mladíka, který přišel s tím, že asi potřebuje brýle do auta, protože málem přehlídl tramvajovou zastávku a zítra má jet do zahraničí. Naměřil jsem mu +6,0 dioptrií a silný astigmatismus.

Také si vybavuji slečnu, která měla asi 2 roky kontaktní čočky v očích a kvůli tomu tak zdevastovanou rohovku, že už téměř nic neviděla. Když jsem jí doporučil okamžitou návštěvu lékaře, tak mi řekla, že to nepůjde, protože je velmi pracovně vytížená. Nakonec jsem jí přesvědčil a dopadlo to, myslím, celkem dobře.

Před pár týdny za mnou přišel starší pán, že jsem mu prý zachránil život. Při vyšetření na brýle jsem měl podezření na závažnější problém, proto jsme žádné brýle nedělali, ale pána jsem hned poslal k lékaři. Tam mu zjistili nádor za okem a šel v podstatě hned na operaci. To není zrovna veselá historka na závěr, ale takové věci zase dávají mojí práci o něco větší smysl.

Pokud máte dotaz na optometristu, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak funguje odložená platba, k čemu se hodí a kdy se jí naopak raději vyhnout a sáhnout po obyčejné platební metodě nebo si nákup odepřít úplně?

Jak funguje odložená platba, k čemu se hodí a kdy se jí naopak raději vyhnout a sáhnout po obyčejné platební metodě nebo si nákup odepřít úplně?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 12. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Tomáš Krásný, šéf marketingu Skip Pay.

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 11. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Jak díky benefitům ušetřit rodinný rozpočet?

Jak díky benefitům ušetřit rodinný rozpočet?

Autor: -ava-, Datum: 26. 10. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Tereza Knířová, tisková mluvčí Sodexo Benefity/Pluxee

Ovlivňuje vysoký krevní tlak kvalitu intimního života?

Ovlivňuje vysoký krevní tlak kvalitu intimního života?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 10. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Král, ředitel sítě odběrových center Amber Plasma.

Jak vybrat aktovku prvňáčkovi?

Jak vybrat aktovku prvňáčkovi?

Autor: -an-, Datum: 13. 8. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky.

Kde se nejvíce zdražují či naopak zlevňují byty?

Kde se nejvíce zdražují či naopak zlevňují byty?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 7. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Jan Večerka, zakladatel a CEO BrikkApp.

Opravdu existuje mužský „přechod“ nebo je to jen takový nadnesený název pro mužskou náladovost?

Opravdu existuje mužský „přechod“ nebo je to jen takový nadnesený název pro mužskou náladovost?

Autor: -an-, Datum: 19. 6. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-