Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Kde se nejvíce zdražují či naopak zlevňují byty?
BrikkApp
Životní styl / Poradny

Kde se nejvíce zdražují či naopak zlevňují byty?

datum: 19. 7. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Na otázky čtenářů odpovídá Jan Večerka, zakladatel a CEO BrikkApp.

Vidíte nějaké zajímavosti na bytovém trhu? Kde se nejvíce zdražuje či naopak zlevňuje. O co je největší zájem a kde je třeba nejméně volných bytů? (19. 7. 2023)

Obecně platí, že byty v dobrých lokalitách a v cihlových domech mají tendenci si držet vyšší hodnotu a jsou více žádané. Dobré lokality mohou být blízko centra města, s dobrou dostupností k veřejné dopravě, s vybaveností jako jsou školy, obchody a zelené plochy. Tyto faktory mohou ovlivňovat hodnotu nemovitostí v dané oblasti.

Konec loňského roku přinesl kromě mírné stabilizace úrokových sazeb také mírný pokles cen nemovitostí. Podle realitních kanceláří převážně klesají ceny bytů, zejména ve starších domech před rekonstrukcí, ale také nezateplených rodinných domů a chalup. V některých regionech byl tento pokles výraznější, ale ve větších regionech, jako jsou Praha a Brno, ceny nemovitostí neklesaly výrazně. Očekávám, že jakmile hypoteční sazby klesnou na pět procent, poptávka po nemovitostech opět vzroste, a to by mělo zastavit pokles cen.

Co říkáte na realitní trh v Praze a co očekáváte v budoucnu? Myslíte si, že lidé budou raději bydlet mimo Prahu ať už ve vlastním nebo pronájmu? (19. 7. 2023)

V minulých letech Praha zažívala vysoký zájem o byty, což vedlo k růstu cen při omezené nabídce. Větší poptávka, než nabídka vytvořila situaci, kde byly byty často rychle prodány a ceny stoupaly. Nicméně, trh s nemovitostmi je proměnlivý a může dojít k poklesu poptávky v důsledku různých faktorů, jako je ekonomická situace, změny demografických trendů nebo změny ve stavebních aktivitách.

Trend příměstského bydlení je silný, ale data vypovídají o tom, že počet obyvatel Prahy neustále roste. Současné ceny bohužel řadě zájemců neumožňují si koupit vlastní byt, trend bydlení v nájmu bude nepochybně růst.

Kdy podle vás vysoký zájem o bydlení v Praze opadne? Setká se někdy nabídka s poptávkou? (19. 7. 2023)

Ve prospěšném scénáři, kdy dojde ke zvýšení nabídky bytů a/nebo ke snížení poptávky, mohlo by dojít k vyrovnání trhu a poklesu cen. Všichni developeři se shodnou, že klíčové je zkrácení povolovacího procesu staveb. To jednak přinese více bytů na trh a zároveň sníží náklady na kapitál, který bude v projektech uložen po kratší čas. Avšak, přesný časový rámec a vývoj trhu jsou obtížné předpovědět.

Jak vidíte budoucnost realitního trhu v Praze vy osobně? (19. 7. 2023)

V posledním roce se situace na trhu dramaticky změnila a kupující mají výhodu. Většina kupujících není pod tlakem, aby se rychle rozhodli, takže mají čas na přípravu a mohou si vyjednat slevu. Na druhé straně, lidé, kteří potřebují investiční nemovitost a hypotéku, mohou mít smůlu kvůli vysokým sazbám. Výnos už pak není výhodný a někteří lidé nemají bonitu na financování.

Vývoj cen se bude odvíjet od vývoje úrokových sazeb a s tím souvisejícím vývojem inflace. Podle poslední prognózy ČNB se očekává postupné snižování inflace po dosažení vrcholu na konci minulého roku. Pokles inflace by mohl být signálem pro snížení základní úrokové sazby a následné pozvolné snižování úrokových sazeb z hypoték. Nicméně, nízké úrokové sazby z le2020 a 2021 budou ještě hodně dlouho v nedohlednu. Naším odhadem je, že k prvnímu posunu sazeb směrem dolů by mohlo dojít nejdříve ve 2Q 2024.

Pokud máte dotazy z oblasti realitního trhu, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jakým způsobem ovlivňuje aktuální dění ve světě investiční trh s nemovitostmi? (25. 4. 2022)

Prvotní reakce z trhu je obrovský šok, kdy každý zvažuje, jak pokračovat v připravovaných projektech. Ruská agrese na Ukrajině přináší mnoho nejistot na realitní trh. „Pro každý realitní projekt je zásadní dlouhodobé finanční plánování. Velká část připravovaných transakcí je ovlivněna nejistotou, kdy nevíme, co tato agrese způsobí z pohledu inflace, úrokových sazeb. Pokud budou dopady pouze krátkodobé, jsem přesvědčen, že realitní trh se velmi rychle zotaví, podobně jako to bylo po šoku z epidemie covidu. V případě, že krize bude dlouhodobá je pravděpodobné, že se následky promítnou do dalšího růstu inflace a s tím spojeného růstu úrokových sazeb. Zvyšující úrokové sazby následně způsobí, že bude nutné řadu nemovitostních projektů odložit, případně přecenit, což může vést k tlaku na snížení nabídkových cen,“ míní Jan Večerka, zakladatel a CEO BrikkApp, crowdfundingové platformy, která zprostředkovává kolektivní investování do nemovitostí v různých zemích Evropy.

Jak ovlivní současné dění ve světě českou ekonomiku? (25. 4. 2022)

Již byla zmíněna inflace a úrokové sazby. V dlouhodobém výhledu může nastat nedostatek energií v příští zimě. Dalším faktorem bude podle Jana Večerky z BrikkApp množství příchozích lidí prchajících z Ukrajiny v kontextu délky ruské agrese. Tyto lidi je nutné někde ubytovat a v případě, že válka potrvá dlouho, či Rusko zabere část či celou Ukrajinu, tito lidé zvýší tlak na volné bydlení. Zároveň tito lidé mohou pomoci v aktuálním nedostatku pracovníků v české ekonomice.

Jaké jsou ceny nemovitostí v Praze a v ČR ve srovnání se světem? (25. 4. 2022)

Z většiny trhů vidíme jasný trend, kdy ceny rostou rychleji než příjmy obyvatelstva, což snižuje dostupnost vlastního bydlení. V dnešních cenách je pro většinu absolventů vysoké školy toto naprosto mimo realitu. Vidím příčinu v kombinaci dlouhodobě nízkých úroků a masivním uvolnění měnové politiky a fiskální politiky. Obrovské množství levných peněz se přelilo do cen aktiv a způsobuje nedostupnost vlastního bydlení. V perspektivě aktuální inflace a množství neustále rostoucího množství peněz uloženého na bankovních účtech, nevidím v dohledné době prostor pro změnu tohoto trendu.

Nejsilnějším faktorem, který ovlivňuje trh nemovitostí, je aktuálně vysoká inflace v kombinaci s rostoucími úrokovými sazbami a dále aktuální krize v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině. „Na jedné straně tyto nejistoty způsobují další tlak investorů na ukládání volných prostředků do bezpečných aktiv. V opačném směru působí rostoucí úroky, které způsobují nedostupnost financování. Realitní crowdfunding do značné míry řeší mnoho těchto problémů.

Jaké jsou výhody a rizika kolektivního investování? Do jakých druhů nemovitostí lze takto investovat? (25. 4. 2022)

V rámci realitního crowdfundingu se investuje do dvou základních typů investičních příležitostí: ekvita a dluh. V případě ekvity se investor stává kapitálovým investorem (akcionářem) ve společnosti, která vlastní příslušnou nemovitost. V případě dluhových investic, investor půjčuje peníze projektové společnosti, která má na starosti příslušný projekt. Technicky tak investor „participuje na výnosu z realitního projektu“. Na základě investičních příležitostí, které jsme analyzovali (více než 10 000 projektů) je zhruba 85 % příležitostí dluhových a zbytek kapitálových. Na BrikkApp aktuálně nabízíme pouze dluhové investování.

Pokud máte dotazy z oblasti realitního trhu, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Autor: -mav-, Datum: 31. 5. 2024 11:15

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Autor: -ava-, Datum: 23. 4. 2024 8:10

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Tichý, Centrum gynekologie ISCARE.

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 4. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jana Zítková, lékařka plazmaferetického centra Amber Plasma.

Co způsobuje vznik křečových žil?

Co způsobuje vznik křečových žil?

Autor: -mav-, Datum: 11. 4. 2024 11:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Slavomír Rokošný, vedoucí lékař žilní chirurgie ISCARE.

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Autor: -ava-, Datum: 19. 3. 2024 11:30

Na otázky čtenářů odpovídá Gabriela Lehmann, vizážistka spolupracující s dm drogerií.

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

Autor: -ava-, Datum: 21. 2. 2024 17:33

Na otázky čtenářů odpovídá Stanislav Janíček, chlebový someliér Svazu pekařů a cukrářů ČR.

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 2. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Autor: -mav-, Datum: 9. 1. 2024 10:31

Na otázky čtenářů odpovídá Jan Hendrych, vedoucí centrálního servisu značky Fieldmann v Říčanech.

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-