Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jsou lepší sluneční brýle s polarizačními čočkami?
OptikDoDomu.cz
Životní styl / Poradny

Jsou lepší sluneční brýle s polarizačními čočkami?

datum: 22. 3. 2023 10:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá Klára Kašparová, DiS, oční optička z OptikDoDomu.cz.

Jsou lepší sluneční brýle s polarizačními čočkami? (22.3. 2023)

Sluneční brýle nejenže chrání naše oči před škodlivými UV paprsky, ale také dolaďují náš styl. I proto jsou k dostání v nepřeberném množství barev a tvarů. Navíc také s polarizačními čočkami. V čem je tato technologie přelomová? V jakých situacích nám tyto brýle rozhodně pomohou? Objasňuje Klára Kašparová, diplomovaný oční optik z OptikDoDomu.

Co znamená „polarizované“, když mluvíme o slunečních brýlích? (22.3. 2023)

Polarizační sluneční brýle mají na čočkách speciální povrchovou úpravu (na pohled neviditelný chemický filtr), která dokáže blokovat jakékoliv odlesky. Filtr funguje jako velmi natěsnané mříže na okně - svými mezerami nepropustí nic dlouhého a vodorovného. Proto když se horizontální vlnové délky (z vodorovných povrchů) oslnění snaží projít skrz, do vašich očí se nedostanou.

Co konkrétně dělají polarizační čočky? (22.3. 2023)

Klíčovou funkcí polarizačních čoček ve slunečních brýlích je snížit odlesky od slunce. Ale pokud si je nasadíte, můžete mít pocit, že barvy vypadají živější. Polarizační skla totiž dokáží zvýšit kontrast mezi jednotlivými odstíny a dokonce také snížit příznaky únavy očí.

Jaký je rozdíl mezi polarizačními a nepolarizovanými slunečními brýlemi? (22.3. 2023)

Když nosíte sluneční brýle s polarizačními čočkami, barvy a detaily vypadají ostřeji, než když nosíte „normální“ sluneční brýle. S polarizačními slunečními brýlemi nebudete vystaveni oslnění a jeho dráždivým (či nebezpečným) účinkům. Vyplatí se především během řízení auta v situaci, kdy na mokrou vozovku svítí slunce a odlesk dráždí vaše oči. Polarizační brýle všechny odlesky vyruší. Zkrátka kdykoliv koukáte na vodní hladinu či jakýkoliv mokrý povrch, pokud máte na očích brýle s polarizačními čočkami, žádný odlesk vás nebude rušit. Protože tento typ brýlí obnáší řadu benefitů, OptikDoDomu.cz nabízí exkluzivní značku (nejen) slunečních brýlí Icona a všechny jsou polarizační.

V jakých situacích se vyplatí preferovat polarizační sluneční brýle? (22.3. 2023)

Brýle s polarizací jsou zvláště užitečné ve chvílích, kdy řídíte, sportujete, chytáte ryby – zkrátka kdykoliv, kdy se chcete vyhnout oslnění.

Kdy se naopak brýle s polarizačními čočkami nehodí použít? (22.3. 2023)

Polarizační sluneční brýle jsou většinou užitečné. Existuje ovšem pár situací, kdy je lepší raději nasadit sluneční brýle s klasickými skly. A to tehdy, pokud řídíte v noci, pohybujete se na zledovatělých plochách nebo používáte LCD zařízení. V těchto případech polarizační čočky znesnadňují jasné vidění.

Jak zjistíte, zda jsou vaše čočky polarizované? (22.3. 2023)

Polarizační čočky mívají obvykle téměř všechny kvalitní sluneční brýle. Můžete ovšem zkusit jednoduchý trik. Vezměte si sluneční brýle do drogerie nebo optiky. Půjčte si z regálu polarizační sluneční brýle. Umístěte čočku svých slunečních brýlí pod úhlem 90 stupňů k čočce slunečních brýlí z obchodu. Pokud čočky ztmavnou nebo téměř zčernají, jsou vaše sluneční brýle polarizované.

Pokud máte dotaz na očního lékaře nebo optika, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jakou vybrat barvu čoček slunečních brýlí, když se chystáte na hory? (12. 1. 2023)

Na hory jednoznačně doporučuji brýle se žlutými nebo oranžovými skly. Oceníte je jak při sjezdovém lyžování a snowboardingu, tak i při běhu na lyžích. Takto barevné čočky zvyšují kontrasty při špatných světelných podmínkách, proto pomohou i v mlhavém počasí. Navíc filtrují modré světlo, čímž zajistí jasnější zaostření.

Alternativou může být i hnědá barva. Zvyšování kontrastu barev je výsadou nejen oranžové, ale také hnědé barvy skel. Výhodou hnědého tónování slunečních brýlových skel je jeho universálnost. Díky tomu se vám budou hodit v téměř jakékoliv situaci – jak při pěší turistice nebo řízení vozidel za slunečného počasí, tak i v případě částečně zataženého počasí.

Jaké vlastnosti mají jednotlivé barvy brýlových čoček, díky čemuž jsou vhodné do mlhy, při slunci nebo do zataženého počasí? (12. 1. 2023)

Modré a fialové odstíny brýlových čoček vám přijdou vhod tehdy, když bude zataženo nebo začne sněžit, případně padat mlha. Současně napomáhají redukovat oslnění. Navíc vypadají stylově, takže perfektně doplní váš lyžařský, běžkařský a snowboardový outfit.

S červenou a růžovou si vaše oči odpočinou. Tyto dvě barvy využijete během jakéhokoliv zimního sportu a také při řízení, protože zaručují výborné kontrastní vidění. Navíc podporují snižování napětí a filtrují nepříjemné modré světlo, takže si jimi budete oči hýčkat. Nicméně jsou situace, kdy se vyplatí zvolit jiné barvy. Nejsou totiž moc efektivní v případě oblačnosti a mlhy.

Vyplatí se také sázka na zelenou – ta eliminuje odlesky. Zelená barva brýlových čoček jednak zlepšuje kontrasty, jednak výrazně snižuje jas. Podrží vás na sjezdovce i na běžkách, protože eliminuje lesk sněhu a podporuje vidění ve stínu. Víceméně se hodí pro všechny aktivity v terénu.

Je pravda, že nejžádanější barvou brýllových čoček je šedá? (12. 1. 2023)

Ano. Nejžádanější barvou brýlových čoček je opravdu šedá. Naplňuje představu, co od slunečních brýlí očekáváme – snižuje intenzitu slunečního záření a umožňuje nezkreslené vnímání barev. Bude vaším doplňkem pro jakoukoliv zimní venkovní aktivitu i pro řízení, ale spíše ve slunečném a ne úplně pochmurném počasí.

Pokud máte dotaz na očního lékaře nebo optika, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak vybrat slušivé brýle online? (1. 12. 2022)

Základem úspěšného výběru nejvhodnějších brýlí je zvolit jejich vhodný rozměr. Máte-li brýle již doma, které vám svými rozměry správně sedí, podívejte se na čísla tištěná na vnitřní stranici brýlí. Jsou v milimetrech a udávají tyto šířku očnice, šířku nosníku a délku stranice. Své stávající brýle si můžete také přeměřit pravítkem.

Pro objednání dioptrických brýlí je třeba znát údaje z lékařského předpisu. Políčko „sféra dioptrie“ pro pravé i levé oko musí být vždy vyplněné, nezanedbejte výběr znamének plus (dalekozrakost) a mínus (krátkozrakost). Osu cylindru a cylindr jsou vyplněné pouze v případě, trpíte-li astigmatismem.

Co je to PD číslo? Je opravdu nezbytné pro výrobu dioptrických brýlí? (1. 12. 2022)

PD (z anglického Pupillary distance) představuje vzdálenost mezi středy zornic. Uvádí se jako jedna hodnota (např. 60 mm), nebo je uvedena ve formě dvou hodnot (např. 27/33), především v případech, kdy vzdálenost od středu nosu je odlišná pro každé z očí.

Tento údaj je potřeba znát pro výrobu dioptrických brýlí, protože střed čoček v brýlových obrubách musí být pro optimální vidění zarovnán se středy vašich očí. Více informací o PD čísle s praktickým návodem, jak si ho sami můžete změřit, najdete na tomto webu.

Jak zkoušet virtuálně? (1. 12. 2022)

Například na našem e-shopu naleznete on-line zkoušečku u každé obruby v nabídce. V detailu produktu naleznete v pravém horním rohu modré tlačítko „Vyzkoušet“. Právě proklikem tohoto tlačítka se dostanete k virtuálnímu zkoušení brýlí. Ať už vybíráte brýle na PC nebo telefonu, vždycky je potřeba „povolit“ použití kamery nebo fotoaparátu. Jinak by 3D virtuální zrcadlo nefungovalo.

Poté stačí jen otáčet hlavou a prohlédnout si nasazené brýle ze všech stran. Můžete dokonce uložit fotografii z on-line zkoušečky brýlí do vašeho zařízení.

Pokud máte dotaz na očního lékaře nebo optika, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak funguje odložená platba, k čemu se hodí a kdy se jí naopak raději vyhnout a sáhnout po obyčejné platební metodě nebo si nákup odepřít úplně?

Jak funguje odložená platba, k čemu se hodí a kdy se jí naopak raději vyhnout a sáhnout po obyčejné platební metodě nebo si nákup odepřít úplně?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 12. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Tomáš Krásný, šéf marketingu Skip Pay.

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 11. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Jak díky benefitům ušetřit rodinný rozpočet?

Jak díky benefitům ušetřit rodinný rozpočet?

Autor: -ava-, Datum: 26. 10. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Tereza Knířová, tisková mluvčí Sodexo Benefity/Pluxee

Ovlivňuje vysoký krevní tlak kvalitu intimního života?

Ovlivňuje vysoký krevní tlak kvalitu intimního života?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 10. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Král, ředitel sítě odběrových center Amber Plasma.

Jak vybrat aktovku prvňáčkovi?

Jak vybrat aktovku prvňáčkovi?

Autor: -an-, Datum: 13. 8. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky.

Kde se nejvíce zdražují či naopak zlevňují byty?

Kde se nejvíce zdražují či naopak zlevňují byty?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 7. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Jan Večerka, zakladatel a CEO BrikkApp.

Opravdu existuje mužský „přechod“ nebo je to jen takový nadnesený název pro mužskou náladovost?

Opravdu existuje mužský „přechod“ nebo je to jen takový nadnesený název pro mužskou náladovost?

Autor: -an-, Datum: 19. 6. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Jak znáte české vánoční filmy a pohádky?

2. 12. 2023 13:06 autor -red-