Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Je podzim opravdu ideálním obdobím pro plastické operace?
archiv Ústavu estetické medicíny
Životní styl / Poradny

Je podzim opravdu ideálním obdobím pro plastické operace?

datum: 23. 8. 2020 11:00 autor: -red-
odpovídá MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny.

Je podzim opravdu ideálním obdobím pro plastické operace? (23. 8. 2020)

Pokud jste už dlouhodobě nespokojení s nějakou partií vašeho těla, je podzim ideální příležitost na to to změnit. Pokud se jedná o nějaké to kilo navíc, je ten pravý čas na to začít cvičit – v září, říjnu a poté v lednu bývají lidé obecně nejvíce namotivovaní. Pokud jste ale delší dobu nespokojení s částí těla, se kterou sami nic nezmůžete, případně vám proti ní už nepomáhá ani sport a úprava jídelníčku, popřemýšlejte o plastické operaci. Důležité je, abyste změnu chtěli skutečně vy sami – prodiskutujte ji s přáteli, rodinou, partnerem a vaším lékařem – a ve finále si na věc udělejte vlastní názor.

Podzim je právě pro plastiky skvělým obdobím. Není už takové teplo jako v létě, takže vám operované místo nebude natékat a případné nošení speciálního stahovacího prádla nebo obvazů nebude utrpením. Jizvy a operované partie navíc není vhodné několik týdnů po operaci vystavovat slunci z důvodu vzniku pigmentací a zčervenání jizev po opalování či pobytu na slunci. Nejhůře se vždy chrání obličej, proto jsou pro operace v této oblasti pochmurné podzimní a zimní měsíce jako dělané. Naši pacienti skutečně toto období využívají nejvíce z celého roku – plní si sny o větším poprsí, rovnějším nosu nebo užším pasu. Někteří totiž chtějí do nového roku vstoupit s novou životní kapitolou, případně se dokonce tímto krokem připravují na další letní sezónu a plastika je první krok k tomu, aby se svým tělem začali něco dělat.

Pokud máte dotazy z oblasti estetické medicíny, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Dcera si před rokem nechala upravit (zvětšit) prsa. Teď se vdala a plánuje rodinu. Nebude mít nějaké problémy s kojením? (20. 8. 2018)

Každý zásah do prsní žlázy může znamenat problémy s kojením, ale po augmentaci vzhledem k menšímu rozsahu zásahu do prsní žlázy obvykle problémy s kojením nejsou ani při opakovaném těhotenství a kojení.

Přemýšlím o operaci horních víček, kamarádka mi říkala, že vzhledem k mému věku (44 let) budu muset jít cca za deset let znovu, protože prý to nevydrží. Jaké máte zkušenosti? (20. 8. 2018)

U horních víček vzhledem k velkému rozsahu pohybu víček se po operaci postupně kožní nadbytek a převis kůže vytvoří, většinou v rozmezí 8 -12 let po operaci dle typu kůže a operaci je třeba většinou opakovat.

Kdy je podle vás nejlepší věk na operaci horních i dolních víček? Děkuji za odpověď. (20. 8. 2018)

Věk není  pro operaci víček zcela rozhodující, vždy záleží na mnoha faktorech, které k povolení kůže víček přispívají , také záleží na namáhání očí během celého života a pocitu, kdy začne z funkčního nebo estetického hlediska  převislá kůže víček vadit. Operaci horních víček provádíme někdy již po třicítce, jindy až po padesátce.

Osmiletý syn má odstálé uši, ve škole se mu děti smějí, tak jsme se s manželem rozhodli, že s ním půjdeme na plastiku. V jakém věku je to vhodné a jak zákrok probíhá? Je nutná celková anestezie?(20. 8. 2018)

Operace odstálých boltců se obvykle provádějí od 6 let a dále kdykoli i v dospělosti. Celková anestezie není nutná, v tomto věku se operace provádí běžně v místním znecitlivění. Do 10 let věku dítěte je zákrok hrazen zdravotními pojišťovnami.

Mám ošklivé, povolené ruce, ráda bych šla na plastickou operaci paží. Moje maminka na tom před několika lety byla, ale zůstaly jí na obou rukou dost nehezké jizvy. Provádí se dnes operace již šetrněji a s minimálními jizvami?(20. 8. 2018)

Tato operace se provádí stále stejnou metodou a bohužel výrazné jizvy jsou v této lokalitě poměrně časté. Nezáleží na tom, jak šetrně je operaci provedena, ale typu hojení jizev, která v této lokalitě není příznivá.

Uvažuji o klasické liposukci břicha. Sousedka mě ale vyděsila, že prý se pak tuk začne ukládat jinde, třeba na zádech. Je to pravda?(20. 8. 2018)

Při liposukci v kterékoli lokalitě dojde ke ztenčení podkožní tukové vrstvy, tuk se nadále bude v podkožní vrstvě ukládat v místě po liposukci i v okolí. Pokud tedy budete dále tloustnout, bude se tuková podkožní vrstva dále zvyšovat jak v místě po liposukci, tak i jinde.

Chci se objednat na operaci nosu. Je pravda, že zákrok nelze provádět v letních měsících, protože jsou potíže s hojením?(20. 8. 2018)

Operace nosu se provádějí i v letních měsících, ale pokud je hodně teplé počasí, přetrvávají delší dobu otoky a nos i okolní tkáně se pomaleji stabilizují a je třeba více nos i obličej chránit před přímým sluncem.

Mám malá prsa, která navíc mají nehezký tvar, proto zvažuji jejich zvětšení. Proto by mě zajímalo, jak dlouho efekt vydrží a za jak dlouhou dobu budu muset na reoperaci?(20. 8. 2018)

Efekt zvětšení prsů i změny tvaru po operaci vydrží po stabilizaci dlouhodobě. Výměna implantátů se obvykle doporučuje za 10 – 15 let dle průběžných kontrol prsů a uložení implantátů a také podle zátěže prsní žlázy např. při kojení .

Před rokem jsem si nechala zvětšit a zpevnit prsa, jsem maximálně spokojená. Moje maminka měla taky celý život prsa malá, kolem přechodu se jí výrazně zvětšily, že z bývalých jedniček má pětky. Bojím se, že se mohou časem hormonálními změnami dále zvětšovat i moje již „zvětšená“ prsa. (20. 8. 2018)

Změna tvaru a velikosti prsů po přechodu je velmi individuální a genetické faktory to mohou ovlivnit, ale nejsou rozhodující. V době menopauzy je vhodné průběh konzultovat s gynekologem a v případě větších hormonálních změn lze toto upravit medikamentózně.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Co je to prostata a proč s přibývajícími roky způsobuje potíže?

Co je to prostata a proč s přibývajícími roky způsobuje potíže?

Autor: -an-, Datum: 28. 4. 2021 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá urolog MUDr. Vladislav Klemenc.

Jak poznám projevy oční alergie?

Jak poznám projevy oční alergie?

Autor: -an-, Datum: 16. 4. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Je pravda, že problémy s ledvinovými kameny se vracejí?

Je pravda, že problémy s ledvinovými kameny se vracejí?

Autor: -an-, Datum: 25. 3. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Drlík z urologického oddělení ÚVN Praha.

Jakými změnami prochází pleť v menopauze?

Jakými změnami prochází pleť v menopauze?

Autor: -an-, Datum: 21. 3. 2021 11:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., dermatoložka z Kliniky preventivní…

Jaká je maximální doba, kterou by děti měly denně trávit u mobilů a tabletů? A zvyšuje se tato doba přímo úměrně s věkem?

Jaká je maximální doba, kterou by děti měly denně trávit u mobilů a tabletů? A zvyšuje se tato doba přímo úměrně s věkem?

Autor: -an-, Datum: 16. 3. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Petra Teplanová z pražského Dětského očního centra Kukátko.

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?

Autor: -an-, Datum: 20. 2. 2021 11:00

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Veronika Morstein Matulová, zakladatelka podologického centra…

Co mohou muži udělat pro svou plodnost?

Co mohou muži udělat pro svou plodnost?

Autor: -an-, Datum: 12. 2. 2021 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu v Praze 7.

Jak teď poznám, který spotřebič je nejúspornější, když se změní značení energetických tříd?

Jak teď poznám, který spotřebič je nejúspornější, když se změní značení energetických tříd?

Autor: -red-, Datum: 25. 1. 2021 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá Juraj Krivošík, ředitel SEVEn, The Energy Efficienci Center, z.ú.

Tip šéfredaktorky

Příběh Elišky (43): Když vám kočka vybere manžela

21. 3. 2021 0:05 autor podle příběhu Elišky M. napsala Alžběta Morávková