Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak bojovat proti atopickému ekzému v dospělosti?
Perfect Clinic Dermatology
Životní styl / Poradny

Jak bojovat proti atopickému ekzému v dospělosti?

datum: 13. 3. 2020 15:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Zuzana Macková, Perfect Clinic Dermatology.

Jak bojovat proti atopickému ekzému v dospělosti? (13. 3. 2020)

Projevy atopického ekzému v dospělosti se nejčastěji objevují u lidí, kteří trpěli ekzémem nebo alergickým onemocněním v dětském věku. Přibližně 10 % ze všech dětských pacientů si ekzém přenese i do dospělosti. První obtíže až v dospělosti jsou poměrně vzácné. Častější schéma je, že pacient má v dětství mírnou formu onemocnění, a až v dospělosti se změní v klasický ekzém.

Atopický ekzém je dlouhodobé a dědičné, kožní onemocnění. Hlavním faktorem je dědičná predispozice v součinnosti s dalšími vnějšími a vnitřními faktory. Nedostatečná tvorba kožních tuků vede k narušení ochranné kožní bariéry, ta usnadňuje pronikání mikroorganismů, aktivaci imunitních buněk a vede tak k zánětu a svědění. Je třeba si však zároveň uvědomit, že zděděný sklon k atopii není ještě aktivní onemocnění.

Na ekzém bohužel neexistuje zázračný lék, který ho jednou provždy vyléčí, tak aby se již nevrátil. Je ale možné správným výběrem péče ekzém udržovat v klidové fázi co nejdéle a eliminovat časté vzplanutí. Nejdůležitější je zabezpečit zdraví atopické pokožky dlouhodobou péčí za pomocí zvláčňujících (promasťovacích) krémů tzv. Emoliencia. Ty jsou základem péče o pokožku a je možné je používat denně, bez ohledu na to, zda se onemocnění nachází v akutní nebo latentní fázi. Mají promašťující účinky, hydratují pokožku, zlepšují bariérovou funkci kůže a potlačují tak vznik ekzému. Tyto přípravky existují ve formě tělových mlék, pleťových krémů, mastí a přísad do koupele nebo na sprchování. Správnou péči o pokožku dokážeme příznivě ovlivňovat celkový průběh onemocnění. Výbornou složkou v krémech pro atopickou pokožkou je pak Urea, která kromě hydratačního účinku působí i proti svědění. Další vhodné složky je glycerin, ceramidy, kyselina linolová či mandlový olej.

Naopak je i mnoho látek a přípravků, kterým by se lidé s atopickým ekzémem měli vyhnout. Je důležité proto číst složení přípravků na obalu. Plno složek především v produktech osobní hygieny může dráždit citlivou pokožku a narušovat přirozenou mazovou vrstvu. Například přípravky s obsahem kyseliny salicylové nebo glykolové vysouší pokožku a ekzém tak zhoršují. Pozor také dávejte na obsah pěnivých látek či konzervantů. Důležitý je také výběr make-upu. Používejte kosmetiku pro citlivou pleť bez parfemace. Než si koupíte velké balení líčení, vždy nejprve začněte s testery, ať zjistíte, zda pokožku nedráždí.

Pokud máte dotazy z oblasti dermatologie nebo estetické medicíny, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Dobrý den je mi 41 let a vrásky a rýhy se mi začínají objevovat na krku. Jakou mám zvolit vhodnou péči? (2. 3. 2020)

Pokožka na krku je velmi jemná. A stejně jako i kůže na obličeji je náchylná na vznik vrásek a projevuje se na ní nedostatek kolagenu v podobě povadlé kůže.

Každodenní odlíčení by nemělo končit u brady. Rozhodně nezapomínejte na krk a dekolt. Nepoužívejte mýdlo, to vysušuje. Dobrá je micelární voda. Svůj krk také chraňte před UV zářením. Máte-li již viditelné známky stárnutí na pleti krku a dekoltu, tak stejně jako na obličeji můžete využit anti-agingové metody jako je například mezoterapie kyselinou hyaluronovou. Ta hluboce hydratuje pokožku a pomáhá jí zpružnit, sjednocuje barevný tón pleti a zbavuje jemných vrásek. Je vhodná i na hřbety rukou, kde je náš věk také velmi čitelný. Další metodou pro udržování dobrého stavu pleti na krku i dekoltu je též chemický peeling.

Jak odstranit tetování? A můžeme si na stejné místo nechat vytvořit nové? (11. 11. 2019)

Mezi nejoblíbenější zdobení kůže patří stále tetování. Jde ale o permanentní okrasu, která mnoho lidí časem omrzí či mohou litovat obrázků, které se zrodily z lehkovážnosti. Naštěstí pokroky v estetické dermatologii dovolují nechtěné tetování velmi dobře odstraňovat. 

Dnes již tetování nemusí být trvalé. Dosavadní metody odstranění jako dermabraze či excize (vyříznutí) nedokázaly tetování odstranit kompletně a bez jizvení, což byl pro mnohé problém, protože tetování si většinou pořizujeme na viditelných místech. To se ale s vývojem technologií mění.

Dnes máme k dispozici moderní lasery, které fungují na principu rozstřelení tetovacího barviva na malé mikroskopické částečky, které mohou být tělem, konkrétně pomocí buněk tzv. makrofágů, z pokožky odstraněny. Není to ale zákrok na jedno sezení. Podle kvality použitého inkoustu, hloubky jeho umístění, místa a velikosti tetováže potřebujeme pro dokonalé odstranění většinou 3 – 6 ošetření. Mezi jednotlivými ošetřeními dodržujte pauzu přibližně šest týdnů. Nejlépe se odstraňuje černá barva, nejsložitější jde odstranit barevné tetování.

Mezi největší obavy při laserovém odstranění tetování patří strach z bolestivosti zákroku a vzniku jizev. Doporučuji proto důkladný výběr pracoviště, protože je nutné ošetření kvalitním laserem a zkušeným zdravotním personálem. Moderní lékařské lasery odstraní tetování s minimem bolestivosti a bez vzniku následného zjizvení. Neprofesionální ošetření může skončit bez efektivního odstranění tetováže, v horším případě vznikem jizvy.

Po zákroku ošetřenou oblast udržujte v suchu a čistotě, promazávejte ji hojivým krémem. Nenavštěvujte saunu, koupaliště ani wellness. Důležitá je důsledná ochrana proti UV záření. Při nedodržení opatření hrozí riziko vzniku pigmentaci a jizev. Proto je dobrým obdobím na odstranění podzim či zima.

Po laserovém ošetření si na dané místo můžete vybrat nové tetování. K zesvětlení tetování kvůli jeho následnému překrytí novým, je zapotřebí menší počet ošetření než pro jeho kompletní odstranění. Musíte ale čekat až do úplného zhojení pokožky, minimálně 6 – 8 týdnů. Kompletní výsledek lze zhodnotit zhruba za 2 měsíce po laserovém zákroku.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 10. 2024 8:00

Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?

Autor: -an-, Datum: 25. 9. 2024 20:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?

Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2024 15:09

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.

Jaká preventivní opatření bychom měli jako uživatelé přijmout, abychom předešli kybernetickému vydírání?

Jaká preventivní opatření bychom měli jako uživatelé přijmout, abychom předešli kybernetickému vydírání?

Autor: -mav-, Datum: 2. 8. 2024 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá David Strejc, jednatel společnosti Apertia Tech