
Jak bojovat proti atopickému ekzému v dospělosti?
Jak bojovat proti atopickému ekzému v dospělosti? (13. 3. 2020)
Projevy atopického ekzému v dospělosti se nejčastěji objevují u lidí, kteří trpěli ekzémem nebo alergickým onemocněním v dětském věku. Přibližně 10 % ze všech dětských pacientů si ekzém přenese i do dospělosti. První obtíže až v dospělosti jsou poměrně vzácné. Častější schéma je, že pacient má v dětství mírnou formu onemocnění, a až v dospělosti se změní v klasický ekzém.
Atopický ekzém je dlouhodobé a dědičné, kožní onemocnění. Hlavním faktorem je dědičná predispozice v součinnosti s dalšími vnějšími a vnitřními faktory. Nedostatečná tvorba kožních tuků vede k narušení ochranné kožní bariéry, ta usnadňuje pronikání mikroorganismů, aktivaci imunitních buněk a vede tak k zánětu a svědění. Je třeba si však zároveň uvědomit, že zděděný sklon k atopii není ještě aktivní onemocnění.
Na ekzém bohužel neexistuje zázračný lék, který ho jednou provždy vyléčí, tak aby se již nevrátil. Je ale možné správným výběrem péče ekzém udržovat v klidové fázi co nejdéle a eliminovat časté vzplanutí. Nejdůležitější je zabezpečit zdraví atopické pokožky dlouhodobou péčí za pomocí zvláčňujících (promasťovacích) krémů tzv. Emoliencia. Ty jsou základem péče o pokožku a je možné je používat denně, bez ohledu na to, zda se onemocnění nachází v akutní nebo latentní fázi. Mají promašťující účinky, hydratují pokožku, zlepšují bariérovou funkci kůže a potlačují tak vznik ekzému. Tyto přípravky existují ve formě tělových mlék, pleťových krémů, mastí a přísad do koupele nebo na sprchování. Správnou péči o pokožku dokážeme příznivě ovlivňovat celkový průběh onemocnění. Výbornou složkou v krémech pro atopickou pokožkou je pak Urea, která kromě hydratačního účinku působí i proti svědění. Další vhodné složky je glycerin, ceramidy, kyselina linolová či mandlový olej.
Naopak je i mnoho látek a přípravků, kterým by se lidé s atopickým ekzémem měli vyhnout. Je důležité proto číst složení přípravků na obalu. Plno složek především v produktech osobní hygieny může dráždit citlivou pokožku a narušovat přirozenou mazovou vrstvu. Například přípravky s obsahem kyseliny salicylové nebo glykolové vysouší pokožku a ekzém tak zhoršují. Pozor také dávejte na obsah pěnivých látek či konzervantů. Důležitý je také výběr make-upu. Používejte kosmetiku pro citlivou pleť bez parfemace. Než si koupíte velké balení líčení, vždy nejprve začněte s testery, ať zjistíte, zda pokožku nedráždí.
Pokud máte dotazy z oblasti dermatologie nebo estetické medicíny, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Dobrý den je mi 41 let a vrásky a rýhy se mi začínají objevovat na krku. Jakou mám zvolit vhodnou péči? (2. 3. 2020)
Pokožka na krku je velmi jemná. A stejně jako i kůže na obličeji je náchylná na vznik vrásek a projevuje se na ní nedostatek kolagenu v podobě povadlé kůže.
Každodenní odlíčení by nemělo končit u brady. Rozhodně nezapomínejte na krk a dekolt. Nepoužívejte mýdlo, to vysušuje. Dobrá je micelární voda. Svůj krk také chraňte před UV zářením. Máte-li již viditelné známky stárnutí na pleti krku a dekoltu, tak stejně jako na obličeji můžete využit anti-agingové metody jako je například mezoterapie kyselinou hyaluronovou. Ta hluboce hydratuje pokožku a pomáhá jí zpružnit, sjednocuje barevný tón pleti a zbavuje jemných vrásek. Je vhodná i na hřbety rukou, kde je náš věk také velmi čitelný. Další metodou pro udržování dobrého stavu pleti na krku i dekoltu je též chemický peeling.
Jak odstranit tetování? A můžeme si na stejné místo nechat vytvořit nové? (11. 11. 2019)
Mezi nejoblíbenější zdobení kůže patří stále tetování. Jde ale o permanentní okrasu, která mnoho lidí časem omrzí či mohou litovat obrázků, které se zrodily z lehkovážnosti. Naštěstí pokroky v estetické dermatologii dovolují nechtěné tetování velmi dobře odstraňovat.
Dnes již tetování nemusí být trvalé. Dosavadní metody odstranění jako dermabraze či excize (vyříznutí) nedokázaly tetování odstranit kompletně a bez jizvení, což byl pro mnohé problém, protože tetování si většinou pořizujeme na viditelných místech. To se ale s vývojem technologií mění.
Dnes máme k dispozici moderní lasery, které fungují na principu rozstřelení tetovacího barviva na malé mikroskopické částečky, které mohou být tělem, konkrétně pomocí buněk tzv. makrofágů, z pokožky odstraněny. Není to ale zákrok na jedno sezení. Podle kvality použitého inkoustu, hloubky jeho umístění, místa a velikosti tetováže potřebujeme pro dokonalé odstranění většinou 3 – 6 ošetření. Mezi jednotlivými ošetřeními dodržujte pauzu přibližně šest týdnů. Nejlépe se odstraňuje černá barva, nejsložitější jde odstranit barevné tetování.
Mezi největší obavy při laserovém odstranění tetování patří strach z bolestivosti zákroku a vzniku jizev. Doporučuji proto důkladný výběr pracoviště, protože je nutné ošetření kvalitním laserem a zkušeným zdravotním personálem. Moderní lékařské lasery odstraní tetování s minimem bolestivosti a bez vzniku následného zjizvení. Neprofesionální ošetření může skončit bez efektivního odstranění tetováže, v horším případě vznikem jizvy.
Po zákroku ošetřenou oblast udržujte v suchu a čistotě, promazávejte ji hojivým krémem. Nenavštěvujte saunu, koupaliště ani wellness. Důležitá je důsledná ochrana proti UV záření. Při nedodržení opatření hrozí riziko vzniku pigmentaci a jizev. Proto je dobrým obdobím na odstranění podzim či zima.
Po laserovém ošetření si na dané místo můžete vybrat nové tetování. K zesvětlení tetování kvůli jeho následnému překrytí novým, je zapotřebí menší počet ošetření než pro jeho kompletní odstranění. Musíte ale čekat až do úplného zhojení pokožky, minimálně 6 – 8 týdnů. Kompletní výsledek lze zhodnotit zhruba za 2 měsíce po laserovém zákroku.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?
Autor: -an-, Datum: 20. 2. 2021 11:00Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Veronika Morstein Matulová, zakladatelka podologického centra…

Co mohou muži udělat pro svou plodnost?
Autor: -an-, Datum: 12. 2. 2021 10:00Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu v Praze 7.

Je pravda, že oko vlastně nikdy nespí?
Autor: -an-, Datum: 3. 2. 2021 15:00Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Jak teď poznám, který spotřebič je nejúspornější, když se změní značení energetických tříd?
Autor: -red-, Datum: 25. 1. 2021 10:00Na otázky čtenářů odpovídá Juraj Krivošík, ředitel SEVEn, The Energy Efficienci Center, z.ú.

Je mi 49 a nikdy jsem neměla problémy váhou. V poslední době zřejmě v souvislosti s nastupujícím přechodem mám pocit, že snad přibírám i z vody. Jak ideálně upravit jídelníček?
Autor: -an-, Datum: 21. 1. 2021 15:00Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Když je na sjezdovce oblačné počasí, zhoršuje se mi vidění. Proč?
Autor: -an-, Datum: 6. 1. 2021 15:00Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Proč se mi s přibývajícím věkem zvyšuje počet pih?
Autor: -an-, Datum: 15. 12. 2020 10:00Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Zuzana Kotlasová, dermatoložka z Kliniky preventivní dermatologie.

Co mám dělat, když si poraním oko jehličím od stromečku?
Autor: -an-, Datum: 7. 12. 2020 15:00Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky DuoVize.
Komentáře