Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Co mohou muži udělat pro svou plodnost?
Lékařský dům Praha 7
Životní styl / Poradny

Co mohou muži udělat pro svou plodnost?

datum: 12. 2. 2021 10:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu v Praze 7.

Co mohou muži udělat pro svou plodnost? (12. 2. 2021)

Správná životospráva je základem úspěšné snahy o otěhotnění. Není nutné úzkostně měnit životní styl ve chvíli, kdy se muž začíná snažit o miminko. Postačí dostatek spánku, lehká fyzická aktivita, pestřejší strava a omezení kouření a pití alkoholu.

Kdy se přistupuje k lékařskému vyšetření neplodnosti u mužů? (12. 2. 2021)

K lékařskému vyšetření přistupují lékaři většinou po roce neúspěšného snažení o miminko. V případech, kdy se u muže vyskytuje v anamnéze urologické nebo onkologické onemocnění, provádí se spermiogram co nejdříve.

Můžeme plodnosti pomoci vhodnou stravou? (12. 2. 2021)

Strava bohatá na antioxidanty je pro vývoj zdravých spermií velmi důležitá. V dnešní době ale většina mužů nemá čas sledovat složení svého jídelníčku a je snazší sáhnout po doplňcích stravy. Ty by měly optimálně obsahovat dostatek oxidantů i látky inositol, která zlepšuje kvalitu vajíček i spermií.

Pokud máte dotaz na gynekologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je normální mít v menopauze problémy s močovým měchýřem? (30. 12. 2020)

Problémy s močovým měchýřem souvisí s nedostatkem estrogenů po přechodu. Ústí močové trubice je v těsném kontaktu s poševním sliznicí, která je v období menopauzy ztenčená, náchylná k poranění  a infekci. Proto ženy po přechodu mohou mít problémy s močením. Přispět k tomu může i pánevní dno, které neplní svoji funkci tak dobře jako dříve. Existuje řada volně dostupných přípravků zvlhčujících sliznici na podkladě kyseliny hyaluronové nebo doplňků stravy zklidňující dráždivý močový měchýř.

Jsou návaly horka součástí menopauzy každé ženy? (30. 12. 2020)

Ne každá žena musí prožívat menopauzu se všemi příznaky, které ji doprovázejí. Mnoha ženám se návaly horka vyhnou, jen jim vymizí menstruace a poznají nedostatek estrogenů až za mnoho let (horší kvalita kůže, vysušení sliznic, řídnutí kostí).

Je ztráta zájmu o sex obvyklým z doprovodných projevů? Čím je to způsobené? (30. 12. 2020)

Ztráta libida patří mezi obvyklé projevy menopauzy. Děje se tak na základě poklesu hladiny ženských pohlavních hormonů. Často se tak děje i v kombinaci s dyskomfortem, který žena při styku pociťuje. Poševní sliznice se ztenčuje, hůře se zvlhčuje a mnoho žen má při pohlavním styku nepříjemné až bolestivé pocity.

Pokud máte dotaz na gynekologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak zjistit, jestli jsou naše problémy opravdu spojené s menopauzou? Pomůže domácí test?

Při pozitivním domácím testu na menopauzu je určitě vhodné navštívit gynekologa, který provede hormonální profil.

Na jakém principu funguje nehormonální tělísko, které mi doporučil můj gynekolog? (19. 12. 2020)

Nehormonální nitroděložní tělíska fungují na principu chronického aseptického zánětu, který znemožňuje oplodnění a uhnízdění vajíčka. Antikoncepční účinek zesiluje měďěný drátek, který působí spermicidně.

Pro jaké ženy je nehormonální nitroděložní tělísko vhodné? (19. 12. 2020)

Nehormonální nitroděložní tělísko je ideální volba pro ženy, které nemohou nebo nechtějí užívat hormonální antikoncepci. Zejména jde o ženy mající v anamnéze prodělanou trombózu či embólii, zhoubné onemocnění prsu, genetickou vlohu k tvorbě krevních sraženin, ženy trpící na migrény a kuřačky. Zároveň je to to velmi cenově dostupná a komfortní forma antikoncepce, u které žena nemusí denně myslet na to, zda si vzala pilulku či ne.

Ovlivní nějak můj menstruační cyklus zavedení nehormonálního tělíska? (19. 12. 2020)

Bezprostředně po zavedení nehormonálního tělíska může žena několik cyklů nepravidelně špinit nebo slabě krvácet. Tento stav by se měl brzy upravit. Menstruační cyklus by poté měl být stejně dlouhý jako před zavedením tělíska, ale intenzita krvácení může být silnější. Na tuto informaci by měla být žena vždy lékařem upozorněna.

Na jak dlouho se může tělísko zavést? (19. 12. 2020)

Záleží na typu tělíska. Většina tělísek může být v děloze ponechána 5 let, ale existují druhy, které mohou být v děloze zůstat až 10 let. Maximální doba zavedení je vždy uvedena v příbalovém letáku u tělíska.

Pokud máte dotaz na gynekologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jaké jsou kroky k řešení párové neplodnosti? (21. 10. 2020)

U žen obvykle začínáme doporučením cvičení zaměřujícího se na pánevní dno a úpravou životního stylu. Dalším krokem, pokud se páru stále nedaří otěhotnět, je kompletní vyšetření ženy i muže, na jehož základě se stanoví další správný postup. Pokud se u páru nejedná o závažnou poruchu plodnosti, je vhodné zahájit hormonální léčbu u ženy eventuálně zkombinovanou s IVF. U závažných poruch plodnosti je páru nabídnuto umělé oplodnění.

Může v řešení párové neplodnosti hrát nějakou roli doplnění důležitých látek ze stravy? (21. 10. 2020)

Úprava životního stylu a s tím i stravovacích návyků je jedním z vhodných kroků. V případě, že se páru několik měsíců nedaří otěhotnět a neužívá žádné doplňky stravy podporující plodnost, je určitě vhodné s nimi začít, protože díky tomu oba partneři získají potřebné látky, kterých mohou mít deficit. Ideální pro podporu plodnosti je přípravek, který současně kromě vitaminů, naštěpené kyseliny listové neboli folátů obsahuje i látku inositol, která pomáhá zpravidelňovat menstruační cyklus, podporuje ovulaci a zlepšuje kvalitu zárodečných buněk, vajíček i spermií.

Pokud máte dotaz na gynekologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
 
Mám už třetím rokem nitroděložní tělísko Mirena. Loni asi v listopadu jsem začala mít návaly horka a silného pocení. Přichází to zcela nečekaně. Je mi 45 let. Mám tři děti. Menstruaci jsem měla pravidelnou. Asi půl roku před zavedením mi cyklus poprvé vynechal i  bez těhotenství. První tři měsíce s Mirenou byly kruté. Pak se vše zcela ustálilo a přestala jsem i špinit po uběhnutí svých dvou někdy šesti téměř každodenních kilometrů. Letos na podzim jsem si zablokovala rameno a přestala jsem běhat. Přibrala jsem 8 kilo. (8. 5. 2020)
 
Příznaky, které uvádíte, souvisejí s největší pravděpodobností s klimakteriem. Gestagen uvolňovaný z nitroděložního tělíska Mirena sice částečně tlumí přechodové příznaky, ale pokud výrazněji poklesne hladina estrogenů v těle ženy, mohou se objevit návaly, pocení, změny nálad atd. V tomto období se mění metabolismus ženy, takže se začíná tuk ukládat zejména do oblasti břicha. Jak na tom s hormony jste, můžete zjistit díky volně dostupným orientačním testům na menopauzu. V situaci, kdy se klimakterium potvrdí, je možné návaly, pocení a další nepříjemné příznaky tlumit podáváním estrogenů ve formě sprejů, krému nebo pilulek a tělísko nechat na místě celých pět let.
 

Pokud máte dotaz na gynekologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

S jakými zdravotními problémy se nejčastěji potýkají ženy v menopauze? (6. 5. 2020)

Mezi nejčastější problémy v menopauze patří návaly, pocení, suchost sliznic, psychické potíže či osteoporóza. K největšímu úbytku kostní hmoty dochází v prvních 2-4 letech po přechodu. Návaly, pocení a psychické potíže trápí ženy nejčastěji v prvních letech menopauzy, suchost sliznic je naopak dominantním příznakem u žen v pozdních letech menopauzy.

Jaké jsou možnosti léčby? (6. 5. 2020)

Důležité je nejdřív vědět, že jde opravdu o začínající menopauzu. K tomu poslouží například domácí testy menopauzy nebo krevní vyšetření předepsané lékařem. Jednou z nejúčinnější prevencí potíží v menopauze je pak včasné nasazení hormonální substituční léčby. Řada žen se hormonální léčbě vyhýbá a dává přednost přírodním doplňkům stravy obsahující fytoestrogeny. Fytoestrogeny sice mohou částečně tlumit klimakterické příznaky, ale nefungují jako účinná prevence osteoporózy. Kostní metabolismus je vhodné podpořit užíváním vápníku v kombinaci s vitamin D.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?

Autor: -an-, Datum: 20. 2. 2021 11:00

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Veronika Morstein Matulová, zakladatelka podologického centra…

Je pravda, že oko vlastně nikdy nespí?

Je pravda, že oko vlastně nikdy nespí?

Autor: -an-, Datum: 3. 2. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Jak teď poznám, který spotřebič je nejúspornější, když se změní značení energetických tříd?

Jak teď poznám, který spotřebič je nejúspornější, když se změní značení energetických tříd?

Autor: -red-, Datum: 25. 1. 2021 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá Juraj Krivošík, ředitel SEVEn, The Energy Efficienci Center, z.ú.

Když je na sjezdovce oblačné počasí, zhoršuje se mi vidění. Proč?

Když je na sjezdovce oblačné počasí, zhoršuje se mi vidění. Proč?

Autor: -an-, Datum: 6. 1. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Proč se mi s přibývajícím věkem zvyšuje počet pih?

Proč se mi s přibývajícím věkem zvyšuje počet pih?

Autor: -an-, Datum: 15. 12. 2020 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Zuzana Kotlasová, dermatoložka z Kliniky preventivní dermatologie.

Co mám dělat, když si poraním oko jehličím od stromečku?

Co mám dělat, když si poraním oko jehličím od stromečku?

Autor: -an-, Datum: 7. 12. 2020 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky DuoVize.

Má smysl v této době očkovat proti meningokové meningitidě?

Má smysl v této době očkovat proti meningokové meningitidě?

Autor: -am-, Datum: 3. 12. 2020 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických…