Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Co můžou udělat muži pro svou plodnost?
Lékařský dům Praha 7
Životní styl / Poradny

Co můžou udělat muži pro svou plodnost?

datum: 2. 7. 2021 15:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu v Praze 7.

Co můžou udělat muži pro svou plodnost? (2. 7. 2021)

Správná životospráva je základem úspěšné snahy o otěhotnění. Není nutné úzkostně měnit životní styl ve chvíli, kdy se muž začíná snažit o miminko. Postačí dostatek spánku, lehká fyzická aktivita, pestřejší strava a omezení kouření a pití alkoholu.

Kdy se přistupuje k lékařskému vyšetření v případě mužské neplodnosti? (2. 7. 2021)

K lékařskému vyšetření přistupují lékaři většinou po roce neúspěšného snažení o miminko. V případech, kdy se u muže vyskytuje v anamnéze urologické nebo onkologické onemocnění, provádí se spermiogram co nejdříve.

Můžeme mužské plodnosti pomoct vhodnou stravou? (2. 7. 2021)

Strava bohatá na antioxidanty je pro vývoj zdravých spermií velmi důležitá. V dnešní době ale většina mužů nemá čas sledovat složení svého jídelníčku a je snazší sáhnout po doplňcích stravy. Ty by měly optimálně obsahovat dostatek oxidantů i látky inositol, která zlepšuje kvalitu vajíček i spermií.

Pokud máte dotaz na gynekologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Mohou ženy zaměnit nemocnou štítnou žlázu s menopauzou? (7. 5. 2021)

Některé příznaky mohou být podobné. Zejména jde o poruchu cyklu, přibírání na váze, zhoršení pleti a poruchu termoregulace. V období po 40. roce je nutné myslet na obě varianty a ženu důkladně vyšetřit. V případě pozitivního výsledku testu Klimasei je žena nasměrována nejdříve ke svému gynekologovi, který rozhodne, zda ještě vyšetřit štítnou žlázu či nikoli.

Je nutné navštívit lékaře i ve chvíli, kdy menopauzu žena jen tuší, ale nemá žádné velké problémy, které by potřebovala řešit? (7. 5. 2021)

V případě bezproblémového průběhu menopauzy není návštěva gynekologa nutná. Důležité je jak se žena cítí. Většina lékařů negativní dopady úbytku hormonů estrogenů s pacientkami řeší včas, takže má žena dostatek času se na něj připravit.

Pokud máte dotaz na gynekologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je normální mít v menopauze problémy s močovým měchýřem? (30. 12. 2020)

Problémy s močovým měchýřem souvisí s nedostatkem estrogenů po přechodu. Ústí močové trubice je v těsném kontaktu s poševním sliznicí, která je v období menopauzy ztenčená, náchylná k poranění a infekci. Proto ženy po přechodu mohou mít problémy s močením. Přispět k tomu může i pánevní dno, které neplní svoji funkci tak dobře jako dříve. Existuje řada volně dostupných přípravků zvlhčujících sliznici na podkladě kyseliny hyaluronové nebo doplňků stravy zklidňující dráždivý močový měchýř.

Jsou návaly horka součástí menopauzy každé ženy? (30. 12. 2020)

Ne každá žena musí prožívat menopauzu se všemi příznaky, které ji doprovázejí. Mnoha ženám se návaly horka vyhnou, jen jim vymizí menstruace a poznají nedostatek estrogenů až za mnoho let (horší kvalita kůže, vysušení sliznic, řídnutí kostí).

Je ztráta zájmu o sex obvyklým z doprovodných projevů? Čím je to způsobené? (30. 12. 2020)

Ztráta libida patří mezi obvyklé projevy menopauzy. Děje se tak na základě poklesu hladiny ženských pohlavních hormonů. Často se tak děje i v kombinaci s dyskomfortem, který žena při styku pociťuje. Poševní sliznice se ztenčuje, hůře se zvlhčuje a mnoho žen má při pohlavním styku nepříjemné až bolestivé pocity.

Pokud máte dotaz na gynekologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak zjistit, jestli jsou naše problémy opravdu spojené s menopauzou? Pomůže domácí test?

Při pozitivním domácím testu na menopauzu je určitě vhodné navštívit gynekologa, který provede hormonální profil.

Na jakém principu funguje nehormonální tělísko, které mi doporučil můj gynekolog? (19. 12. 2020)

Nehormonální nitroděložní tělíska fungují na principu chronického aseptického zánětu, který znemožňuje oplodnění a uhnízdění vajíčka. Antikoncepční účinek zesiluje měďěný drátek, který působí spermicidně.

Pro jaké ženy je nehormonální nitroděložní tělísko vhodné? (19. 12. 2020)

Nehormonální nitroděložní tělísko je ideální volba pro ženy, které nemohou nebo nechtějí užívat hormonální antikoncepci. Zejména jde o ženy mající v anamnéze prodělanou trombózu či embólii, zhoubné onemocnění prsu, genetickou vlohu k tvorbě krevních sraženin, ženy trpící na migrény a kuřačky. Zároveň je to to velmi cenově dostupná a komfortní forma antikoncepce, u které žena nemusí denně myslet na to, zda si vzala pilulku či ne.

Ovlivní nějak můj menstruační cyklus zavedení nehormonálního tělíska? (19. 12. 2020)

Bezprostředně po zavedení nehormonálního tělíska může žena několik cyklů nepravidelně špinit nebo slabě krvácet. Tento stav by se měl brzy upravit. Menstruační cyklus by poté měl být stejně dlouhý jako před zavedením tělíska, ale intenzita krvácení může být silnější. Na tuto informaci by měla být žena vždy lékařem upozorněna.

Na jak dlouho se může tělísko zavést? (19. 12. 2020)

Záleží na typu tělíska. Většina tělísek může být v děloze ponechána 5 let, ale existují druhy, které mohou být v děloze zůstat až 10 let. Maximální doba zavedení je vždy uvedena v příbalovém letáku u tělíska.

Pokud máte dotaz na gynekologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jaké jsou kroky k řešení párové neplodnosti? (21. 10. 2020)

U žen obvykle začínáme doporučením cvičení zaměřujícího se na pánevní dno a úpravou životního stylu. Dalším krokem, pokud se páru stále nedaří otěhotnět, je kompletní vyšetření ženy i muže, na jehož základě se stanoví další správný postup. Pokud se u páru nejedná o závažnou poruchu plodnosti, je vhodné zahájit hormonální léčbu u ženy eventuálně zkombinovanou s IVF. U závažných poruch plodnosti je páru nabídnuto umělé oplodnění.

Může v řešení párové neplodnosti hrát nějakou roli doplnění důležitých látek ze stravy? (21. 10. 2020)

Úprava životního stylu a s tím i stravovacích návyků je jedním z vhodných kroků. V případě, že se páru několik měsíců nedaří otěhotnět a neužívá žádné doplňky stravy podporující plodnost, je určitě vhodné s nimi začít, protože díky tomu oba partneři získají potřebné látky, kterých mohou mít deficit. Ideální pro podporu plodnosti je přípravek, který současně kromě vitaminů, naštěpené kyseliny listové neboli folátů obsahuje i látku inositol, která pomáhá zpravidelňovat menstruační cyklus, podporuje ovulaci a zlepšuje kvalitu zárodečných buněk, vajíček i spermií.

Pokud máte dotaz na gynekologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
 
Mám už třetím rokem nitroděložní tělísko Mirena. Loni asi v listopadu jsem začala mít návaly horka a silného pocení. Přichází to zcela nečekaně. Je mi 45 let. Mám tři děti. Menstruaci jsem měla pravidelnou. Asi půl roku před zavedením mi cyklus poprvé vynechal i bez těhotenství. První tři měsíce s Mirenou byly kruté. Pak se vše zcela ustálilo a přestala jsem i špinit po uběhnutí svých dvou někdy šesti téměř každodenních kilometrů. Letos na podzim jsem si zablokovala rameno a přestala jsem běhat. Přibrala jsem 8 kilo. (8. 5. 2020)
 
Příznaky, které uvádíte, souvisejí s největší pravděpodobností s klimakteriem. Gestagen uvolňovaný z nitroděložního tělíska Mirena sice částečně tlumí přechodové příznaky, ale pokud výrazněji poklesne hladina estrogenů v těle ženy, mohou se objevit návaly, pocení, změny nálad atd. V tomto období se mění metabolismus ženy, takže se začíná tuk ukládat zejména do oblasti břicha. Jak na tom s hormony jste, můžete zjistit díky volně dostupným orientačním testům na menopauzu. V situaci, kdy se klimakterium potvrdí, je možné návaly, pocení a další nepříjemné příznaky tlumit podáváním estrogenů ve formě sprejů, krému nebo pilulek a tělísko nechat na místě celých pět let.
 

Pokud máte dotaz na gynekologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

S jakými zdravotními problémy se nejčastěji potýkají ženy v menopauze? (6. 5. 2020)

Mezi nejčastější problémy v menopauze patří návaly, pocení, suchost sliznic, psychické potíže či osteoporóza. K největšímu úbytku kostní hmoty dochází v prvních 2-4 letech po přechodu. Návaly, pocení a psychické potíže trápí ženy nejčastěji v prvních letech menopauzy, suchost sliznic je naopak dominantním příznakem u žen v pozdních letech menopauzy.

Jaké jsou možnosti léčby? (6. 5. 2020)

Důležité je nejdřív vědět, že jde opravdu o začínající menopauzu. K tomu poslouží například domácí testy menopauzy nebo krevní vyšetření předepsané lékařem. Jednou z nejúčinnější prevencí potíží v menopauze je pak včasné nasazení hormonální substituční léčby. Řada žen se hormonální léčbě vyhýbá a dává přednost přírodním doplňkům stravy obsahující fytoestrogeny. Fytoestrogeny sice mohou částečně tlumit klimakterické příznaky, ale nefungují jako účinná prevence osteoporózy. Kostní metabolismus je vhodné podpořit užíváním vápníku v kombinaci s vitamin D.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 10. 2024 8:00

Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?

Autor: -an-, Datum: 25. 9. 2024 20:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?

Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2024 15:09

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.

Jaká preventivní opatření bychom měli jako uživatelé přijmout, abychom předešli kybernetickému vydírání?

Jaká preventivní opatření bychom měli jako uživatelé přijmout, abychom předešli kybernetickému vydírání?

Autor: -mav-, Datum: 2. 8. 2024 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá David Strejc, jednatel společnosti Apertia Tech