V závislosti na počáteční příčině vzniku lze lupy rozdělit hned do dvou kategorií – na suché a mastné. Suché lupy jsou relativně běžným typem, který ve většině případů souvisí především se špatnými každodenními návyky. Jedná se o drobné šupinky bílé či šedé barvy, které se vyskytují nejen ve vlasech, ale také vousech nebo třeba v obočí. Důvodem je nedostatečná hydratace pokožky hlavy.
Sušší kůži způsobuje například nevhodná vlasová kosmetika, jež vlasy zbavuje důležitých olejů a může vyústit až do nepříjemného podráždění pokožky, mytí horkou vodou či chladné a suché počasí. Právě proto je výskyt sezónních lupů častější v zimních měsících, kdy je kůže vystavena vysokým teplotním rozdílům o postrádá optimální vlhkost.
Nedostatek slunečního záření navíc snižuje i antibakteriální a protimykotickou ochranu, kterou v létě pokožce dodává. Kvasinkám se poté ve vlasech o to více daří, a dochází tak k nežádoucímu svědění a loupání.
Druhým typem jsou poté mastné lupy neboli seboroická dermatitida způsobená nadprodukcí kožního mazu, jenž je potravou pro kvasinky rodu Malassezia. Ty se na pokožce přemnoží, což vede k narušení kožní bariéry, která se tak stává zranitelnou a náchylnou ke vzniku onemocnění. Jde o relativně běžný problém postihující především dospělé muže.
Důvodem je vyšší aktivita testosteronu, který odpovídá mimo jiné i za produkci mazu na pokožce. Postiženou skupinou jsou také lidé s chronickým stresem či únavou. Svou roli však mohou sehrát i genetické predispozice a další onemocnění, jako je diabetes, obezita, poruchy imunity či Parkinsonova choroba.
Pokud si nejste jistí, zda se potýkáte pouze se sezónními lupy nebo seboreou, je vhodné problém řešit s odborníkem. Mezi obecné znaky mastných lupů, které pro vás však mohou být užitečným vodítkem, patří nepříjemné svědění, zarudlá pokožka a znatelně větší šupinky nažloutlé barvy, které upozorňují na výskyt zánětu. Kůže se navíc při tomto onemocnění může začít loupat i na jiných místech, kde je výskyt mazových žláz vyšší. Jedná se například o T-zónu na obličeji nebo hrudník.
Problém s lupy není záležitostí, která sama od sebe odezní. Přestože je suchý typ do určité míry determinován venkovními podmínky, i tak je třeba najít řešení a co nejdříve dodat pokožce hlavy léčbu, kterou potřebuje.
Klíčová je především správná a dostatečně šetrná kosmetika obsahující řadu aktivních látek pro stimulaci kožní bariéry. Nejdůležitější je v tomto případě šampón. Zaměřte se na ty, které obsahují složky, jež regulují tvorbu kvasinek Malassezia a zároveň vyrovnávají mikrobiotu pokožky hlavy, čímž zmírňují svědění a loupání kůže.
Účinným produktem v boji proti kritické seboroické dermatitidě je například šampón Revalid Triple Active Shampoo DS. Díky třem patentovaným látkám, Crinipan AD ®, Dandrilys® a Elestab 100 HP®, efektivně zmírňuje vážný stav seborey, minimalizuje svědění, zarudnutí i loupání a při dlouhodobém užívání také řeší základní principy vzniku mastných lupů.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Tonikum, esence, esenciální olej. Víme však přesně, k čemu který přípravek slouží a jak s nimi…
Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…
Orientální vůně patří k nejstarším parfémovým kategoriím. Směsi vonných pryskyřic, myrhy, kadidla a…
Jaké novinky na nás čekají na pultech parfumerií? Zveme vás na procházku kosmetickými trendy a…
Česká kosmetická značka Florentine přináší revoluci v oblasti péče o pleť a tělo. Spojuje jedinečné…
Přestože se IPL epilace využívá v českých domácnostech už více než 10 let a osvědčila se tisícům…
Snad žádný lidmi vytvořený produkt, kromě piva a vína, nemá tak dlouhou a zajímavou historii jako…
Valentýn je svátek lásky a romantiky, a proto je ideální příležitostí pro experimentování s účesy,…