Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 tipů, jak vrátit tělo po létě do kondice
freepik.com
Životní styl

5 tipů, jak vrátit tělo po létě do kondice

datum: 28. 9. 2021 15:00 autor: -an-
Léto je tradiční období dovolených, prázdnin a pikniků, lepšího počasí pro aktivní pohyb v přírodě, období čerstvého ovoce a zeleniny, ale také čas hřešení a možného nabírání pracně shozených kil. Když udeří podzim ve znamení propadu teplot, brzkého stmívání, únavy a změn nálad, může být veškerá předchozí snaha zbytečná. Jak s tím bojovat?
  1. Snídaně jako správný start dne Základem dne je snídaně. Ta by neměla být těžká, ale zároveň vydatná, aby vám dodala energii. V ranních hodinách se hodí konzumovat ovoce, které má hodně cukrů, protože má pak tělo ještě spoustu času je do večera stihnout zpracovat. Hitem jsou smoothie drinky, co takhle zkusit například smoothie s borůvkami, které jsou výborné na detoxikaci organismu? Pokud se ale po ránu s ovocem nespokojíte a potřebujete zkrátka „něco víc“, sáhněte po celozrnném pečivu. Dopřát si jej můžete s čerstvými sýry nebo různými domácími pomazánkami. 
  2. Skončete s nočním přejídáním Pravidelným večerním přejídáním děláme našemu tělu špatně, protože jeho rychlost, pokud jde o zpracování těchto potravin se zpomaluje. Přitom pokud budete jíst pravidelně a nebudete žádné jídlo vynechávat, večerní „nájezdy“ na ledničku a zbytečné přejídání už nemusí být vaším problémem. Kromě pravidelného režimu je ale důležitá i správná skladba jídelníčku. Kromě toho, že by ve vašem jídelníčku měly být zastoupeny všechny základní živiny v dostatečném množství. „Zlaté pravidlo, které vždy říkám svým pacientům je – jezte, když máte hlad, ne chuť. Pokud pozdní večeři rozložíte do více menších porcí, obezita se vám vyhne obloukem. Skvělým tipem, jak zahnat chutě je mít vždy po ruce zdravou svačinku – čerstvé ovoce, nápoj z ovocno-zeleninových šťáv,“ říká MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař pro dospělé z Přílepské ordinace.
  3. Nezanevřete na pohyb Není špatného počasí, ale špatně oblečeného sportovce, říká se. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu přispívá k lepšímu okysličení krve, to má za následek zlepšení kognitivních funkcí mozku, zvýšení kreativity a pokles depresivních stavů. Při pohybu se také stimuluje gastrointestinální trakt, prospívá tedy jak preventivně, tak i léčebně při zácpě. Při pohybu se v kloubní štěrbině zvyšuje výměna vitaminů, minerálů a organických látek, které přispívají k regeneraci kloubního povrchu.Pokud je váš denní program tak vytížený, že už na sport prostě nezbývá čas, pokuste se pohyb propojit s vašimi běžnými činnostmi. Do práce vyrazte na kole, místo výtahu použijte schody, vystupte o zastávku dříve a projděte se. Není na tom nic světoborného, a přesto to pomůže. 
  4. Energii může doplnit syrová strava S trochou nadsázky by se dalo tvrdit, že raw stravování je tak trochu návrat do pravěku, tedy do doby, než lidé objevili a začali využívat oheň. Lidé vyznávající živou stravu si pochvalují víc energie. Je totiž rozdíl dát si k obědu svíčkovou s pěti, jejíž trávení vás na půlku odpoledne odstaví, nebo zeleninový salát, po kterém se budete cítit dobře, protože vás spíše nabudí, než unaví. Raw strava bývá často nazývána živou stravou, a to také proto, že vás nabije životem. „Nejvíce zkušeností s přechodem na raw stravu souvisí s hubnutím, různými detoxikacemi a uzdravováním se. Z vlastní zkušenosti vím, že změna stravování má na lidský organismus opravdu velký vliv, ať už jde o shození přebytečných kil, posílení imunity, uzdravení kožních onemocnění nebo alergií,“ říká Stanislav Petříček, zakladatel bister bistRAWveg.
  5. Změny dělejte raději pomalu Zkuste se nejdřív zamyslet nad svým aktuálním režimem a jídelníčkem. Klidně si pár dní nejdřív mapujte, ale nepřikrášlujte je. Nechtějte změnit vše naráz. Na začátku budete určitě hodně natěšení a motivovaní a budete mít pocit, že zvládáte mnohé: běhat, přestat jíst sladké, vynechat večerní mlsání nebo slazení ranní kávy. Zkuste toto raději dělat postupně. Na malé kroky si člověk zvykne snáz a bude tak větší pravděpodobnost, že ve vašem životě zakotví napořád. To platí i u celkové změny stravovacích návyků, jako může být třeba přechod na vegan, bezlepkovou nebo raw stravu.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Pár lžiček krásy

Pár lžiček krásy

Autor: Vendula Presserová, Datum: 12. 11. 2024 0:05

Co jíst, abyste měla pružnou pleť a lesklé, zdravé vlasy?

Jak docílit krásných vlasů? Pečujte o pokožku hlavy!

Jak docílit krásných vlasů? Pečujte o pokožku hlavy!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 11. 2024 0:05

Kdo by nesnil o krásné hřívě! Pro správný růst a lesk vlasů je velmi důležitá zdravá pokožka hlavy.…

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean

Podzimní alergie útočí! Pomůže prevence

Podzimní alergie útočí! Pomůže prevence

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 11. 2024 15:45

Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…

7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím

7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím

Autor: Petra Průchová, oprometristka Lentiamo, Datum: 30. 10. 2024 0:05

Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…

Chřipka, covid, nebo obyčejná rýma? Odpověď dá průběh i antigenní test

Chřipka, covid, nebo obyčejná rýma? Odpověď dá průběh i antigenní test

Autor: MUDr. Ludmila Mazylkinová, MOJE AMBULANCE, Datum: 22. 10. 2024 0:05

Návrat do kanceláří a školních tříd, výkyvy venkovních teplot a nástup sychravého počasí vytvářejí…

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Konec sladkých časů?

Konec sladkých časů?

Autor: redakce ve spolupráci s Fórem zdravé výživy, Datum: 15. 10. 2024 0:05

16. října 2024 pořádá Fórum zdravé výživy každoroční Celostátní odbornou konferenci. V letošním…