Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 důvodů, proč se učit cizí jazyky
Freepik, freepik
Životní styl

5 důvodů, proč se učit cizí jazyky

datum: 1. 11. 2022 10:00 autor: -an-
Na světě existuje kolem 7 tisíc různých jazyků, a ač by se mohlo zdát, že v komunikaci mezi lidmi tato variabilita vytváří nepřekonatelné bariéry, opak může být pravdou. Pokud se totiž rozhodnete naučit cizí jazyk, otevře vám to mimo jiné dveře k novým znalostem, kulturám i vlastní sebejistotě. Už jen to představuje spoustu důvodů, proč do toho jít.

1. Můžete vytvářet nové vztahy

První a očividnou výhodou znalosti cizích jazyků je možnost navazovat vztahy s lidmi z různých koutů světa. Ať už jedete na dovolenou, zahraniční studijní pobyt, pracovní stáž, nebo jen potkáte ztracené turisty ve svém městě, znalost dalšího jazyka pomůže ve vzájemné komunikaci i prohloubení důvěry a navázání silnějších vztahů.

„Znalost lokálního jazyka je klíčová mimo jiné pro integraci v nové zemi. Kromě toho, že místní obyvatelé alespoň základní úroveň jazyka ocení, znalost usnadňuje také orientaci v místním prostředí a kultuře. Jazyk totiž dokáže ovlivňovat naše přemýšlení a způsob, kterým vnímáme okolí,” říká Marie Jelínek, metodička z jazykové agentury Skřivánek, která je podle žebříčku CSA Research druhou nejlepší jazykovou agenturou ve střední a východní Evropě.


 

11 užitečných rad, jak se v pozdějším věku učit cizí jazyk

2. V práci dostanete lépe zaplaceno

Z dat personální agentury Grafton Recruitment vyplývá, že znalost cizího jazyka vyžaduje více než polovina (55 %) všech pracovních nabídek. Kromě toho se s touto schopností pojí také usnadnění kariérního postupu či možnosti lepšího finančního ohodnocení. Například pracovníci, kteří ovládají německý jazyk, jsou v některých případech oceněni až o 15 % vyšší mzdou, zvýhodněni jsou také uchazeči, kteří se pyšní znalostí cizího jazyka na úrovni C1 či C2.

„Neznalost jazyka však pracovníky zcela nediskvalifikuje. Mnohdy stačí například ukázat snahu, tím že navštěvujete jazykový kurz, nebo byste o to měli zájem v rámci firemních benefitů. Důležité je zkrátka alespoň naznačit ochotu sebevzdělávat se,” doplňuje Jelínek.

To, že je možné bariéru bourat, znázorňují například i data související s nedávným příchodem Ukrajinců do Česka – bezmála 77 000 z nich si zde dokázalo i díky využití jazykových kurzů sehnat práci a usadit se.


Víte, že dospělí se mohou naučit cizí jazyk stejně snadno jako děti?

3. Získáte přístup ke vzdělání i kultuře

Znalost cizích jazyků s sebou nese nespornou výhodu, a tou je zpřístupnění různých možností vzdělání i kulturního obohacení.

Mohou to být knihy, které nebyly dosud přeloženy, filmy v původním jazyce, kde nezaniknou původní herecké výkony i jazykově podmíněné vtipy, nebo přednášky od světových kapacit. Cizí jazyk vám zkrátka otevře dveře k informacím, zážitkům a znalostem, které byste jinak nemohli prožít.

Podle Miroslava Janíka z Masarykovy Univerzity navíc také studie ukázaly, že vyšší znalost jazyků vede i k usnadnění studia ostatních předmětů. Podle dat českého statistického úřadu se cizím jazykem domluví 70 % Čechů, z čehož 45 % uvádí jako primární jazyk angličtinu. Na druhém místě je s 26 % němčina a v těsném závěsu je s 23 % mluvčích ruština.


4 rady, jak se zdokonalit v cizím jazyce

4. Zprávy uvidíte z první ruky

Globalizace, obchodování napříč světovými trhy, dostupnost cestování i kauzy, které ovlivňují lidi po celé planetě, vedly k tomu, že se musel přizpůsobit i přístup médií.

V žádném kvalitním zpravodajství nechybí zahraniční rubrika, a to nejen protože nás zahraniční události ovlivňují, ale i kvůli tomu, že se stále více lidí o světový kontext zajímá. Znalost cizích jazyků či překladatelské nástroje usnadňují a urychlují práci novinářům, a stejné dobře je může využívat i každý z nás.

Vzhledem k dostupnosti zahraničních zpravodajství můžeme konzumovat zprávy přímo z místa dění a získat tak velmi rychle ty nejpřesnější informace.

Další změnou je i masivní šíření zpráv přes sociální sítě. Díky tomu, že se na něm podílí lokální obyvatelé a svědci událostí, kteří příspěvky sami publikují nebo komentují, může být jejich konzumace v původním jazyce skvělou příležitostí k tomu situaci pochopit a umět ji efektivně vyhodnotit.


5 důvodů, proč se ženy učí jazyky lépe než muži

5. Získáte sebejistotu, kterou už vám nikdo nevezme

Cizí jazyky mohou bourat bariéry nejen mezi lidmi, v práci či ve škole – pomáhají překračovat také překážky, které si nastavujeme my sami.

„Jedním z aspektů, kterým může být studium cizího jazyka prospěšné, je získání pocitu, že se dokážeme naučit nové věci, které můžeme využít i k vylepšení dalších oblastí života. Studium cizího jazyka i jeho pozdější využití v reálném světě bývá pro řadu lidí děsivým krokem do neznáma, který vyžaduje spoustu úsilí i odvahy. Jakmile ale prvotní strach překonají, mění se v sebejistotu a důvěru ve vlastní schopnosti a úspěchy,” komentuje metodička jazykové agentury Skřivánek.

Studie navíc ukazují, že při přemýšlení v mateřském jazyce převažují emoce, zatímco rozhodování v tom cizím je výrazněji založeno na racionálních důvodech. Proto nám cizí jazyky mohou pomáhat dělat jistější a uváženější rozhodnutí.


Zdroj informací: Jazyková škola Skřivánek


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

S otužováním je dobré začít teď

S otužováním je dobré začít teď

Autor: -pap-, Datum: 25. 11. 2022 15:00

S otužováním začínejte pomalu a vydržíte u něj celý život. Vaše tělo vám poděkuje!

4 rady, jak na detox organismu

4 rady, jak na detox organismu

Autor: -an-, Datum: 21. 11. 2022 16:30

Detoxikační kúry většina lidí začíná na jaře ve snaze probudit a očistit organismus a nechat za…

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Lucií Valešovou, primářkou Oční kliniky NeoVize, Datum: 13. 11. 2022 0:05

Barva duhovky, pohlaví, věk, povolání, geny... Co všechno může být rizikovým faktorem očních nemocí…

5 rad, jak ulevit očím

5 rad, jak ulevit očím

Autor: -nic-, Datum: 9. 11. 2022 15:00

Cítíte se unavení a nesoustředění, bolí vás hlava a pálí oči? Viníkem může být roční doba, přesněji…

Jednomu ze sedmi Čechů chybí vitamin D

Jednomu ze sedmi Čechů chybí vitamin D

Autor: redakce ve spolupráci s prof. MUDr. Eliškou Sovovou, Ph.D., MBA, z Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN a LF Olomouc, Datum: 8. 11. 2022 16:00

Lidem s nedostatkem vitaminu D hrozí, že snadněji chytí covid-19 nebo další respirační nemoci. Na…

Připravte se včas na svatého Martina

Připravte se včas na svatého Martina

Autor: -mav-, Datum: 31. 10. 2022 15:30

Už za pár dnů se můžeme těšit na více než 2,3 milionu lahví Svatomartinského vína. Letos budou s…

Červené víno: Jak si ho správně vychutnat?

Červené víno: Jak si ho správně vychutnat?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 10. 2022 0:05

Chladné podzimní večery se nejlépe tráví doma pod dekou s dobrou knížkou nebo zajímavým filmem. A…

Je pravda, že v období menopauzy je vhodné jíst hodně sóju?

Je pravda, že v období menopauzy je vhodné jíst hodně sóju?

Autor: -an-, Datum: 20. 10. 2022 11:52

Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

29. 11. 2022 16:00 autor -red-