Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 důvodů, proč se učit cizí jazyky
Freepik, freepik
Životní styl

5 důvodů, proč se učit cizí jazyky

datum: 1. 11. 2022 10:00 autor: -an-
Na světě existuje kolem 7 tisíc různých jazyků, a ač by se mohlo zdát, že v komunikaci mezi lidmi tato variabilita vytváří nepřekonatelné bariéry, opak může být pravdou. Pokud se totiž rozhodnete naučit cizí jazyk, otevře vám to mimo jiné dveře k novým znalostem, kulturám i vlastní sebejistotě. Už jen to představuje spoustu důvodů, proč do toho jít.

1. Můžete vytvářet nové vztahy

První a očividnou výhodou znalosti cizích jazyků je možnost navazovat vztahy s lidmi z různých koutů světa. Ať už jedete na dovolenou, zahraniční studijní pobyt, pracovní stáž, nebo jen potkáte ztracené turisty ve svém městě, znalost dalšího jazyka pomůže ve vzájemné komunikaci i prohloubení důvěry a navázání silnějších vztahů.

„Znalost lokálního jazyka je klíčová mimo jiné pro integraci v nové zemi. Kromě toho, že místní obyvatelé alespoň základní úroveň jazyka ocení, znalost usnadňuje také orientaci v místním prostředí a kultuře. Jazyk totiž dokáže ovlivňovat naše přemýšlení a způsob, kterým vnímáme okolí,” říká Marie Jelínek, metodička z jazykové agentury Skřivánek, která je podle žebříčku CSA Research druhou nejlepší jazykovou agenturou ve střední a východní Evropě.


 

11 užitečných rad, jak se v pozdějším věku učit cizí jazyk

2. V práci dostanete lépe zaplaceno

Z dat personální agentury Grafton Recruitment vyplývá, že znalost cizího jazyka vyžaduje více než polovina (55 %) všech pracovních nabídek. Kromě toho se s touto schopností pojí také usnadnění kariérního postupu či možnosti lepšího finančního ohodnocení. Například pracovníci, kteří ovládají německý jazyk, jsou v některých případech oceněni až o 15 % vyšší mzdou, zvýhodněni jsou také uchazeči, kteří se pyšní znalostí cizího jazyka na úrovni C1 či C2.

„Neznalost jazyka však pracovníky zcela nediskvalifikuje. Mnohdy stačí například ukázat snahu, tím že navštěvujete jazykový kurz, nebo byste o to měli zájem v rámci firemních benefitů. Důležité je zkrátka alespoň naznačit ochotu sebevzdělávat se,” doplňuje Jelínek.

To, že je možné bariéru bourat, znázorňují například i data související s nedávným příchodem Ukrajinců do Česka – bezmála 77 000 z nich si zde dokázalo i díky využití jazykových kurzů sehnat práci a usadit se.


Víte, že dospělí se mohou naučit cizí jazyk stejně snadno jako děti?

3. Získáte přístup ke vzdělání i kultuře

Znalost cizích jazyků s sebou nese nespornou výhodu, a tou je zpřístupnění různých možností vzdělání i kulturního obohacení.

Mohou to být knihy, které nebyly dosud přeloženy, filmy v původním jazyce, kde nezaniknou původní herecké výkony i jazykově podmíněné vtipy, nebo přednášky od světových kapacit. Cizí jazyk vám zkrátka otevře dveře k informacím, zážitkům a znalostem, které byste jinak nemohli prožít.

Podle Miroslava Janíka z Masarykovy Univerzity navíc také studie ukázaly, že vyšší znalost jazyků vede i k usnadnění studia ostatních předmětů. Podle dat českého statistického úřadu se cizím jazykem domluví 70 % Čechů, z čehož 45 % uvádí jako primární jazyk angličtinu. Na druhém místě je s 26 % němčina a v těsném závěsu je s 23 % mluvčích ruština.


4 rady, jak se zdokonalit v cizím jazyce

4. Zprávy uvidíte z první ruky

Globalizace, obchodování napříč světovými trhy, dostupnost cestování i kauzy, které ovlivňují lidi po celé planetě, vedly k tomu, že se musel přizpůsobit i přístup médií.

V žádném kvalitním zpravodajství nechybí zahraniční rubrika, a to nejen protože nás zahraniční události ovlivňují, ale i kvůli tomu, že se stále více lidí o světový kontext zajímá. Znalost cizích jazyků či překladatelské nástroje usnadňují a urychlují práci novinářům, a stejné dobře je může využívat i každý z nás.

Vzhledem k dostupnosti zahraničních zpravodajství můžeme konzumovat zprávy přímo z místa dění a získat tak velmi rychle ty nejpřesnější informace.

Další změnou je i masivní šíření zpráv přes sociální sítě. Díky tomu, že se na něm podílí lokální obyvatelé a svědci událostí, kteří příspěvky sami publikují nebo komentují, může být jejich konzumace v původním jazyce skvělou příležitostí k tomu situaci pochopit a umět ji efektivně vyhodnotit.


5 důvodů, proč se ženy učí jazyky lépe než muži

5. Získáte sebejistotu, kterou už vám nikdo nevezme

Cizí jazyky mohou bourat bariéry nejen mezi lidmi, v práci či ve škole – pomáhají překračovat také překážky, které si nastavujeme my sami.

„Jedním z aspektů, kterým může být studium cizího jazyka prospěšné, je získání pocitu, že se dokážeme naučit nové věci, které můžeme využít i k vylepšení dalších oblastí života. Studium cizího jazyka i jeho pozdější využití v reálném světě bývá pro řadu lidí děsivým krokem do neznáma, který vyžaduje spoustu úsilí i odvahy. Jakmile ale prvotní strach překonají, mění se v sebejistotu a důvěru ve vlastní schopnosti a úspěchy,” komentuje metodička jazykové agentury Skřivánek.

Studie navíc ukazují, že při přemýšlení v mateřském jazyce převažují emoce, zatímco rozhodování v tom cizím je výrazněji založeno na racionálních důvodech. Proto nám cizí jazyky mohou pomáhat dělat jistější a uváženější rozhodnutí.


Zdroj informací: Jazyková škola Skřivánek


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 11. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

5 tipů, jak se vyhnout (pod)zimnímu přibírání na váze

5 tipů, jak se vyhnout (pod)zimnímu přibírání na váze

Autor: -mav-, Datum: 15. 11. 2023 14:36

Chladné období podzimu je pro mnohé náročným časem, co se týče udržení zdravého životního stylu a…

Kryoterapie aneb Když mráz léčí

Kryoterapie aneb Když mráz léčí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 14. 11. 2023 20:08

Ledovali jste si někdy nějaké zranění třeba mraženou zeleninou? Pak jste lehce okusili zázrak…

Jak posílit imunitu během podzimu?

Jak posílit imunitu během podzimu?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 11. 2023 0:05

Vitaminy člověk potřebuje po celý rok, nyní ale začíná období, kdy je jejich přísun pro lidské tělo…

Podzimní vinařské akce ve středních Čechách, které vám zlepší náladu

Podzimní vinařské akce ve středních Čechách, které vám zlepší náladu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 11. 2023 0:05

Pojďme si zkusit podzim užít už jenom proto, že nabízí řadu zajímavých vinařských akcí. Nejen na…

Péče o zuby je věda. Zdravý chrup podpoří kromě správné techniky čištění i bylinky

Péče o zuby je věda. Zdravý chrup podpoří kromě správné techniky čištění i bylinky

Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 3. 11. 2023 0:05

Čistit si zuby dvakrát denně se učíme už jako malé děti a jak roky ubíhají, nenapadne nás, že…

Jak bojovat s vypadáváním vlasů?

Jak bojovat s vypadáváním vlasů?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 31. 10. 2023 13:00

Padající vlasy jsou nepříjemným problémem, který trápí mnoho lidí. Běžně ztratí člověk okolo 50 až…

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu

Autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika, Datum: 15. 10. 2023 0:05

Základním pilířem lidského zdraví je imunita. Složitý mechanismus, který člověka chrání před…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-