
11 užitečných rad, jak se v pozdějším věku učit cizí jazyk
Další příjemnou stránkou učení bez ohledu na to, kolik lekcí za týden zvládneme, je kontakt s ostatními studenty – na společných setkáních se totiž nabízí spoustu příležitostí ke konverzaci a sociální interakci. Vliv cizích jazyků, a zejména angličtiny je navíc všudypřítomný, a pro lidi vyššího věku je jednodušší, když znají alespoň základní slovíčka. Tato aktivita zároveň bezesporu vnese do života mnoho nového – ať už se člověk učí z pohodlí domova, jde do individuálního kurzu, kde se lektor věnuje pouze jemu, a nebo do skupinového jazykového kurzu, kde se zase nabízí možnost seznámit se s dalšími nadšenci do cílového jazyka.
- Odhodlání a motivace „Prvním a zásadním krokem každého studenta cizího jazyka je hned na začátku si říct, že to zvládne. Odhodlání a motivace jsou v procesu učení velmi důležité, ale jdou ruku v ruce se zdravým sebevědomím, díky kterému si student může věřit a nevzdat se, a to platí v každém věku,“ říká metodička jazykové školy Skřivánek Marie Jelínek.
- Nastavení systému Dalším nezbytným krokem je správně si nastavit systém. Není třeba se za každou cenu nutit do vyplňování gramatických cvičení, čtení učebnicových textů nebo poslouchání rozhovorů o tématech, která nás nezajímají. Naopak, každý by si měl najít svou vlastní cestu, jak být s jazykem v kontaktu, a potom už stačí se jí držet. Možností je mnoho a patří mezi ně například čtení cizojazyčných článků a knih. Jiné starší studenty by zase mohla zaujmout specifická forma telefonické výuky, díky které je možné pravidelně konverzovat s lektorem cizího jazyka. Student přitom nemusí opustit pohodlí domova a narozdíl od online kurzů mu stačí jen základní technické dovednosti. Klasicky studenti rádi využívají také komorních setkání na lekcích v jazykových školách nebo se účastní vzdělávacích programů pro seniory v městských knihovnách, kulturních domech a dalších institucích.
- Výběr témat V každém případě se při studiu doporučuje začít s tématy, kterým student v rodném jazyce dobře rozumí, a tím si usnadní i pochopení kontextu v jazyce cizím. Smysl má rovněž začít s upravenými texty pro nižší jazykovou úroveň a postupně zátěž zvyšovat, než ztrácet čas na těžkých frázích, nad kterými si student zbytečně láme hlavu.
- Pravidelně a po malých dávkách Doporučuje se vyhradit si klidně jen 10 minut denně, ale plně se na jazyk soustředit. Rozhodně se to vyplatí víc, než sedět nad učebnicí hodinu, u toho se nechat rozptylovat dalšími vjemy a k učení se stále vracet.
- Správný výběr učebnice Starším lidem bývají sympatičtější klasické verze namísto moderních jednojazyčných učebnic, záleží ale na osobních preferencích.
- Příjemné prostředí To je takové, kde se dokážete nejlépe koncentrovat – ať už je to městská knihovna, lavička v parku nebo váš obývací pokoj.
- Podstatné a méně podstatné informace Třiďte informace na podstatné a méně podstatné, a to zvláště při učení slovíček. Nezahlcujte se zbytečnostmi a soustřeďte se na pro vás užitečné pojmy.
- Opakování je matka moudrosti Tohle pradávné moudro platí i tady – čím vícekrát vám hlavou slovíčko či fráze projde, tím větší pravděpodobnost je, že v ní i zůstane. Dobré je nové pojmy ze začátku opakovat každý den, později každý týden a poté se k nim nezapomenout vrátit i po měsíci.
- Nebojte se mluvit Nemusíte mít strach z reakce okolí, to naopak stále častěji pozitivně přijímá, když student mluví cizím jazykem, a odpustí mu pak kdejakou chybu. Navíc, komunikace vám zaručeně pomůže v jazyce rychleji růst!
- Nemusíte na to být sami Ne všichni mohou být samouci a i těm, kteří jimi jsou, může kontakt s ostatními studenty či lektorem občas velmi pomoct. Poohlédněte se po jazykovém kurzu ve vašem okolí, lekce pro studenty v pokročilém věku už dnes nejsou výjimkou.
- Není to soutěž Mějte na paměti, že učení jazyka je zcela individuální a není vůbec třeba se porovnávat s žádnými zavedenými normami, a už vůbec ne s těmi, podle kterých se řídí studenti na středních školách. Studium jazyka je lepší brát jako koníček, ať se do něj pouštíte kvůli sobě, vnoučatům či přátelům z ciziny. Soustřeďte se na sebe a postupujte podle vlastních potřeb. Ať už se učíte jakkoli rychle, cvičíte svou paměť a můžete mít radost ze sebemenšího pokroku.
Náš tip
Pokud máte v okolí seniora snažícího se naučit jazyk, který ovládáte, existuje spoustu možností, jak jejich snažení usnadnit. Tou nejužitečnější z nich je konverzace (v nejlepším případě pravidelná), díky které pomůžete vašemu blízkému vyzkoušet si komunikaci v cizím jazyce v přátelském prostředí. Nebojte se mu poradit slovíčko nebo dát radu – není nutné opravovat mu každičkou gramatickou chybu, zprvu je důležitější nechat člověka rozmluvit. Nebojte se blízkému také doporučit, jak jste s cizím jazykem v kontaktu vy, třeba ho inspirujete k nové učební metodě.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

5 potravin, díky kterým si udržíte váhu
Autor: -an-, Datum: 30. 1. 2023 10:00Podařilo se vám shodit pár zbytečných kilogramů a chcete si je udržet? Víme, co jíst!

Víte, že za metr knih můžete získat až 4 000 korun?
Autor: -mav-, Datum: 25. 1. 2023 10:00Někdo začíná sportovat, někdo hubne nebo chce začít šetřit, jiné novoroční předsevzetí nechává…

5+4 tipy na domácí tělocvičnu
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 1. 2023 0:05Přemýšlíte, jak dodržet novoroční předsevzetí, že budete pravidelně cvičit? Pokud se vám nechce…

5 tipů jak nakupovat oblečení, aby nezůstalo ležet na dně skříně
Autor: redakce ve spolupráci s Bárou Havlíkovou, stylistkou nákupního centra Metropole Zličín, Datum: 18. 1. 2023 10:00Novoroční slevy jsou v plném proudu. Velké nápisy ve výlohách lákají na snížené ceny, a tak…

6 rad, jak pokročit ve studiu jazyků
Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 1. 2023 0:05K novému roku neodmyslitelně patří předsevzetí. Chceme za sebou zanechat staré zlozvyky a něco ve…

5 rad, jak správně otevřít šumivé víno
Autor: -ket-, Datum: 30. 12. 2022 10:00Přichází ten slavnostní okamžik, na který jste se těšili. Vytahujete lahev bublinek a odpočítáváte…

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?
Autor: -ket-, Datum: 30. 11. 2022 16:30Více než 9 kilogramů. Tolik ovoce a zeleniny každý z nás ročně „zahodí“ do koše. Důvodů může být…

Co dělat při dopravní nehodě?
Autor: -an-, Datum: 30. 11. 2022 10:00Praktické rady určitě přijdou vhod. I nacouvání do zaparkovaného auta nebo drobný ťukanec je…
Komentáře