Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
4 rady, jak se zdokonalit v cizím jazyce
freepik.com
Domácnost / Vychytávky

4 rady, jak se zdokonalit v cizím jazyce

datum: 10. 1. 2022 10:00 autor: -ket-
Zaručených a osvědčených metod, jak se naučit nový cizí jazyk, je hned několik. Kolik z nich je ale opravdu funkčních a naučí vás nové dovednosti? Vsaďte na skutečně léty prověřené tipy a triky, které i ze začátečníka dokáží udělat ostříleného „spíkra”.

Nový rok s sebou nese obvykle celou řadu předsevzetí, která si dáváme ve snaze se v dalších dvanácti měsících stát lepší verzí sebe sama. Někdo sází na cvičení a zdravý životní styl, jiný změní účes nebo se přestěhuje. No a co takhle zkusit méně invazivní změny a investovat čas do něčeho užitečného, třeba výuky cizího jazyka? 

  1. Zažeňte stud a mluvte Abyste mohli cizímu jazyku opravdu přijít na chuť a cítili se v něm komfortně, musíte překonat počáteční rozpaky, strach a stud, že něco řeknete špatně, a prostě mluvit. Právě přirozená konverzace o každodenních věcech vám dodá kýžený pocit jistoty a skutečnou znalost jazyka. Ať už začínáte od nuly, nebo oprašujete pozapomenutá slovíčka ze střední školy, snažte se hned od prvních krůčků konverzovat. Osvědčeným tipem je mluvit s někým blízkým – s kamarádkou, partnerem nebo třeba kolegou z práce. Domluvte se jednou týdně, že posezení u kávy povedete v angličtině a nebo třeba, že si v parku budete vždycky povídat jen německy. Využít můžete také spousty online platforem, kde jsou lidé jako vy, kteří potřebují získat praxi. Přesně oni jsou ideálními parťáky pro pravidelné procvičování. „Lidé se často snaží najednou opravit všechny chyby, které v jazyce dělají. To je ale prakticky nemožné, a zároveň z toho můžete být zbytečně pod tlakem. Proto se doporučuje, aby se člověk v daném období (den/týden) soustředil pouze na jednu věc – např. na to, aby vždy použil správný minulý čas, člen apod.,” říká Marie Jelínek, hlavní metodička jazykové školy Skřivánek.
  2. Využijte moderní technologie Žijeme v době, kdy u sebe nepřetržitě nosíme chytrý telefon s řadou funkcí – můžeme díky němu telefonovat s rodinou z druhého konce světa, umožňuje nám si koupit cokoliv a kdekoliv během vteřiny. A proto neváhejte a využijte smartphone i k výuce cizího jazyka. Existuje řada aplikací, které vám pomohou se slovní zásobou, poslechem, čtením i gramatikou na denní bázi. Notifikace, interaktivní prostředí i pozitivní motivace vám nastaví řád, kdy i pár minut denně může přispět k tomu, že se letos na dovolené domluvíte na recepci bez pomoci delegáta a sami si objednáte koktejl v hotelovém baru. Máte rádi podcasty a zajímáte se o dění ve světě? Vyzkoušejte poslouchat pořad v jazyce, v němž se chcete zlepšit. Podcasty najdete ve všech možných jazykových mutacích i úrovních obtížnosti. Pokud chcete vědět, co se děje kolem vás, začněte v autě poslouchat cestou do práce BBC nebo si večerní zprávy zapněte na Le Monde.
  3. Nechte se vést profesionálem Snažíte se s angličtinou začít už poněkolikáté a víte, že nemáte disciplínu? Nebo musíte kvůli pracovní nabídce v krátkém čase ovládnout jazyk, který je vám zcela cizí? Neváhejte a vsaďte na profesionály. Skupinové kurzy jsou určeny pro každého, kdo potřebuje na cestě k lepší jazykové vybavenosti pomocnou ruku. Výhodou skupinové lekce je, že poznáte nové lidi a budete mít nad sebou lektora, který vám pomůže, pokud se dostanete do slepé uličky. V případě, že jste v nabídce kurzů nenašli žádný, který by vám vyhovoval, můžete si nechat ušít kurz na míru. Dnes navíc můžete díky online výukovým platformám hodinu s lektorem zvádnout i z pohodlí domova, v rámci pracovní doby nebo až večer uložíte děti.
  4. Vyjeďte za hranice Spojte příjemné s užitečným – procvičíte nově nabyté znalosti a ještě vyrazíte za novými zážitky. Aneb až pojedete na dovolenou, zapomeňte na průvodce a snažte se využít to, co jste se samostudiem nebo pomocí jazykového kurzu naučili. Praxe a každodenní pobyt v zahraničí vám umožní zvyknout si na cizí řeč a donutí vás ji používat. Proto až vyrazíte na romantický víkend do Paříže nebo třeba za dobrým vínem na jih Španělska či Itálie, nechejte ostych doma a odvážně se vrhejte do konverzace s místními obchodníky nebo číšníky v restauracích. Studujete nebo jen hledáte možnost intenzivní výuky? Neváhejte využít nejrůznějších zahraničních studijních pobytů či kurzů. Nebojte se, že se nedomluvíte, pokud projevíte snahu, místní se vám budou snažit porozumět a určitě odpustí i gramatické nepřesnosti a překlepy.

Víte, že dospělí se mohou naučit cizí jazyk stejně snadno jako děti?

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Renovace koupelny s ohledem na rozpočet

Renovace koupelny s ohledem na rozpočet

, Datum: 23. 6. 2022 15:00

Žádná místnost nezůstane nová a krásná navěky a u koupelny to platí dvojnásob. Zašlé spáry,…

9 rad, jak snížit spotřebu a ušetřit

9 rad, jak snížit spotřebu a ušetřit

Autor: -ava-, Datum: 22. 6. 2022 15:00

Náklady na energie stoupají, vytápění a teplá voda představují nejvyšší odběry energie v…

7 tipů, jak bojovat s horkem

7 tipů, jak bojovat s horkem

Autor: -an-, Datum: 22. 6. 2022 10:00

Konečně jsme se dočkali slunečných dnů! Když se ale příjemné teploty překlenou v letních měsících v…

Pozor, salmonela číhá

Pozor, salmonela číhá

Autor: redakce ve spolupráci s Oliverem Feckem, Everli, Datum: 20. 6. 2022 15:00

V letních měsících se zvyšuje počet otrav jídlem v důsledku vysokých teplot, které podporují…

Nehubněte, ale zhubněte!

Nehubněte, ale zhubněte!

Autor: -an-, Datum: 15. 6. 2022 15:00

Léto, stoupající venkovní teploty, vodní radovánky a s nimi spojený pobyt v plavkách. Období, které…

4 rady, jak chránit mobil na dovolené

4 rady, jak chránit mobil na dovolené

Autor: -jav-, Datum: 13. 6. 2022 15:00

Baterie mobilních telefonů, ale i fotoaparátů a dalších zařízení na dovolených trpí. Jak tyto…

Co zabalit na dovolenou?

Co zabalit na dovolenou?

Autor: redakce ve spolupráci s Danielou Jičínskou, Blancheporte, Datum: 10. 6. 2022 15:00

Je tu sezona dovolených, výletů do dalekých zemí i míst známých, blízkých a milovaných. A cestování…

Jak ušetřit peníze za energie?

Jak ušetřit peníze za energie?

Autor: -an-, Datum: 6. 6. 2022 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá Ondřej Pěnička, ředitel facility managementu M2C.

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

16. 6. 2022 14:30 autor -red-