Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 věcí, které škodí kočkám
Yoggies
Volný čas / Mazlíčci

6 věcí, které škodí kočkám

datum: 29. 8. 2022 10:00 autor: -red-
Kolikrát v dobré víře chceme svým domácím chlupáčům dopřát, ale často jim nevhodným jídlem můžeme spíše uškodit. V následujícím textu se dozvíte, co je jedovaté pro kočky. Jaké rostliny si domů raději nepořizovat a který „lidský“ pamlsek kočce určitě neprospěje.

Čisticí prostředky, které byste nikdy neměli používat v blízkosti domácích mazlíčků

  1. Čokoláda Většina pejskařů ví, že čokoláda je pro psa toxická. Stejné ale platí i pro kočky. Veškeré kakao, čokolády na vaření nebo cukrovinky pro jistotu dejte z dosahu koček. Zvířatům škodí nebezpečná látka teobromin, která je obsažená nejvíce v kakau. Obecně platí, že čím tmavší čokoláda, tím větší nebezpečí. Pozor také na čokoládové vánoční ozdoby, které kočku lákají ke hře. 
  2. Zbytky od stolu Nedávejte svým kočkám (a psům) zbytky od stolu. Kočkám ublížíte zejména soleným jídlem, které je nebezpečné zejména pro zdraví ledvin, dobře jim neudělají ani tučná a kořeněná jídla z vašeho talíře. Kupte raději kvalitní granule, ve kterých jsou všechny důležité složky, které kočka pro svůj vývoj potřebuje.
  3. Hrozny a rozinky Málokterá kočka přijde na chuť ovoci, ale stát se to může. A pokud máte doma kočičí všežravce zrovna vy, nedovolte jim jíst hrozny a rozinky. Kočka může lehce onemocnět a zaděláte jí akorát na zažívací potíže. Po pozření velkého množství (stejně jako u psů) může vést až k selhání ledvin a brzkému úhynu zvířete.
  4. Syrová vejce a syrové těsto Můžete si říct, že bílkoviny jsou přece (nejen) pro zvířata důležité a budete mít pravdu. Ovšem neplatí to v případě syrových vajíček u koček. Pokud je své kočce dáváte, vystavujete ji nejen riziku otravy, ale také můžete narušit její schopnost absorbovat vitamin B. Doporučuje se podávat raději žloutek než bílek, a to z ověřených chovů. Co se týče syrového těsta u toho si také dávejte pozor – v žaludku se rozpíná a kvasí.
  5. Kravské mléko Ačkoli nás odmalička všichni učí, že kočičky pijí mléko, není to pro ně nejlepší druh potravy. Kravské mléko je však pro kočky výživově zcela nevhodné. Může jim způsobit i vážné zažívací potíže, nebo poškodit imunitní systém. Myslete také na to, že i když vaše kočka po mléce nejeví žádné nepříznivé zdravotní známky, mléko ji nedodává dostatečné živiny, které potřebuje. Obzvláště pak u koťat není mléko vhodné. Vzhledem k průjmům může rychle dojít k dehydrataci. Pro mláďata je nejlepší mléko od jejich matky, případně speciální mléko pro kočky a koťata bez laktózy. Kočky mívají potíže s trávením laktózy. Skvělou alternativou mléčných výrobků je jogurt pro kočky, který kočkám nejen chutná, ale také prospívá.
  6. Pokojové květiny Máte doma menší džungli? Nejlépe si ještě před příchodem mazlíka důkladně zjistěte, jestli náhodou nevlastníte pokojové rostliny jedovaté pro kočky. Nejběžnější doma pěstované rostliny a květiny jedovaté pro kočky jsou aloe vera, begonie, břečťan, difenbachie, dracena, fikus, kala, amarylis, brambořík, dracena, monstera, pelargonie, rajčata (zelené části), tchinin jazyk, vánoční hvězda i orchidej. Snažte se všechny jedovaté rostliny dát z kočičího dosahu, obzvlášť pokud víte, že vaše kočka ochutná opravdu všechno. Pořiďte jí raději kočičí trávu, díky které si vyčistí trávicí trakt a získá vitaminy. Také dávejte pozor na přihnojování rostlin, kdy se při zalévání může hnojivo koncentrovat v misce pod květináčem a kočičky se často rády napijí z jakékoli vody, kterou doma najdou. Také kytice z řezaných květin, které často obsahují tulipány, lilie nebo orchideje, dejte z dosahu kočky. 

I pes může mít alergii

Jak postupovat při otravách?

Radí veterinářka MVDr. Daniela Králová:

„Při otravě hrozny pravděpodobně dochází k metabolické dysbalanci a idiosynkratické reakci, tzn. neobvyklé reakci nezávislé na dávce. Projevuje se podrážděním žaludku a střev a může dojít k akutnímu selhání ledvin. U psa i kočky spočívá první pomoc při požití jedovatých látek obecně ve vyvolání zvracení. Důležitý je čas. Čím dříve, tím lépe, ale nejpozději do 2 h po pozření.

Současně apeluji na to, že pro použití této první pomoci musí být zvíře plně při vědomí. Jinak vyvolat okamžitě zvracení lze např. 2–3 % peroxidem vodíku, asi jedna polévková lžíce na 10kg váhy, nebo lze použít 1 dcl teplé vody smíchané s 1 lžící soli. V případě nouze lák od okurek, nebo hořčice na kořen jazyka. Poté aplikovat velké množství živočišného uhlí, klidně 4 tablety na kg váhy. Pozor, při požití leptavých látek nikdy nevyvolávejte zvracení, ale okamžitě podejte mléko rozmíchané s živočišným uhlím a co nejrychleji dopravte pacienta k lékaři. Tato pravidla platí pro psa i kočku obecně.“


Zdroje informací: pets.webmd.com, Yoggies.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak posílit ochranu domácího mazlíčka?

Jak posílit ochranu domácího mazlíčka?

Autor: -vls-, Datum: 19. 9. 2022 10:00

Sychravé počasí je tady, společně s ním i možné nastydnutí a oslabená imunita, nejen člověka, ale i…

Když je kočka po prázdninách více sama doma

Když je kočka po prázdninách více sama doma

Autor: -vls-, Datum: 13. 9. 2022 15:00

Poznáte, že je vaše kočka šťastná? Anebo když je nešťastná? Skončily totiž prázdniny, kdy jsme byli…

Které ovoce je (ne)vhodné pro chlupáče?

Které ovoce je (ne)vhodné pro chlupáče?

Autor: -vls-, Datum: 10. 9. 2022 12:06

Ačkoliv vám váš čtyřnohý parťák často rád vymete talíř od kde čeho, ze zoologického hlediska není…

3 tipy, jak vyzrát na podzimní přesrsťování psa

3 tipy, jak vyzrát na podzimní přesrsťování psa

Autor: -vls-, Datum: 2. 9. 2022 15:00

Chlupy a zase ty chlupy. Vidíte je všude, ať už na podlaze, na oblečení anebo na nábytku. Jak…

Čisticí prostředky, které byste nikdy neměli používat v blízkosti domácích mazlíčků

Čisticí prostředky, které byste nikdy neměli používat v blízkosti domácích mazlíčků

Autor: -ket-, Datum: 20. 8. 2022 11:00

Věděli jste, že mnoho běžných čisticích prostředků pro domácnost v sobě skrývá škodlivé chemikálie?…

Jaká „lidská“ jídla pejskovi neuškodí?

Jaká „lidská“ jídla pejskovi neuškodí?

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, Yoggies.cz, Datum: 13. 8. 2022 11:00

Léto máme v plném proudu a mnoho z nás občas během dovolených či zahradním grilování přilepšuje ze…

7 důvodů, proč si pořídit chytrou toaletu pro vašeho kočičího mazlíčka

7 důvodů, proč si pořídit chytrou toaletu pro vašeho kočičího mazlíčka

Autor: -vls-, Datum: 10. 8. 2022 10:00

Vypadá naprosto úžasně, údržba je hračka, zapojíte ji do chytré domácnosti, a ještě budete mít…

Jakými problémy můžou mazlíčci v létě trpět?

Jakými problémy můžou mazlíčci v létě trpět?

Autor: -vls-, Datum: 5. 8. 2022 11:00

Nejkrásnější období roku je v plném proudu. Spolu s teplým počasím jsme zvolnili, zpomalili a ti…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-