Pozor také na hrozny, avokádo, rozinky či přezrálé nebo již nahnilé ovoce, ty mohou způsobit nadýmání, průjmy a nerovnováhu ve střevní mikroflóře a otravu alkoholem
„K otravě u psa může dojít i po požití většího množství ořechů. Především makadamových a mandlí. Pokud budete mít jakékoliv podezření, že se pes otrávil, tak vyvolejte zvracení, podejte černé uhlí a neprodleně navštivte veterináře. V rámci prevence zdravého zažívání pejska, podávejte probiotika či třeba psí jogurt,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz.
Vhodné zpestření potravy u psa pak může být například mrkev. Je nízkokalorická a přirozeně sladká. V syrovém stavu pejskovi díky své tuhé konzistenci může sloužit i jako dentální pomůcka k odstranění zubního plaku.
Ve vařené formě je vhodná například při dietě, kdy s ní lze nastavovat krmné dávky. Mrkev je také dobrým zdrojem vitaminu A, který je prospěšný pro imunitní systém psa, kůži a srst. Vhodné jsou také například i batáty, kterým můžete občas pejskovi přilepšit „od stolu“. Samozřejmě vždy nedochucené.
Ovoce obecně není pro psa dobré, díky vyššímu obsahu cukru, ale jedna výjimka je, a to jablko. Jablka poskytují mnoho důležitých vitaminů pro psy, včetně vitaminů A a C.
Jablka jsou také dobrým zdrojem vlákniny, která může pomoci regulovat psí trávení. Pozor ale na konzumace hnijících jablek, ty mohou u psů vést k opilosti, tedy k otravě alkoholem. Shnilá jablka totiž produkují v malé míře alkohol.
Vařená rýže je dobrou volbou u psa, s podrážděným žaludkem, protože je snadno stravitelná a pomáhá vázat stolici. Bílá rýže, ale může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi, takže psi s cukrovkou by ji měli jíst pouze v malém množství.
Dobrým doplňkem při zažívacích problémech pejska je i vařené kuře (bez koření). Volte spíše libové maso než kuře s kůží a kostmi (stehna, křídla. Kosti z vařeného kuřete mohou pejska velmi potrápit a zranit a kuřecí kůže je zase velmi tučná.
Vhodnou volbou jsou i ryby (neochucené a nesmažené) skvělý je například losos, krevety a tuňák, ty jsou pro psy dobrým zdrojem bílkovin a zároveň nemají kůstky. Jsou také bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mohou pomoci udržet zdravý imunitní systém psa, srst a kůži.
Vhodnou alternativou je pak například lososový olej, který je ideálním doplňkem (nejen) pro psy seniory. Pejsek také může mít i krevety, ty obsahují vitamin B v a ten pomáhá udržovat trávicí systém zvířete a podporovat zdravý krevní oběh. Před krmením psa je ale důležité ryby uvařit, protože tepelně neupravené ryby mohou obsahovat škodlivé parazity.
Jak podpořit imunitu domácím mazlíčkům?
Toto by asi moc pejskařů nečekalo, ale v malém množství můžeme pejskovi dávat i popcorn, musí ale být bez soli a bez másla.
Popcorn obsahuje minerály, jako je hořčík, fosfor a zinek, které jsou velmi prospěšné pro zdraví psů. Ujistěte se ale, že psi nesní žádná nevypražená tuhá zrna kukuřice, protože by se mohli udusit.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…
Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…
Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…
Mezi časté civilizační choroby patří také alergie. Je rozšířená nejen u lidí, ale i u našich…
Udeřilo na nás mrazivé a sněhové počasí. Zima bývá často náročná nejen pro lidi, ale i pro pejsky,…
I čtyřnozí kamarádi si zaslouží dárek po stromeček.
Blíží se Vánoce a tak přemýšlíme nad tím, čím bychom nejvíce potěšili svoje nejdražší. A někdy se…
Toužíte rozšířit rodinu o psího kamaráda, ale máte obavy, že nevyberete vhodné plemeno k dětem?…
Komentáře