Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 rad, aby vaše pokojovky kvetly
Zahrada na niti
Domácnost / Zahrada

7 rad, aby vaše pokojovky kvetly

datum: 26. 8. 2022 10:00 autor: redakce ve spolupráci s Lenkou Hrubou, Zahrada na niti
Máte rádi pokojovky, ale zatím vám ukazují jen zelené listy? Pokud chcete dosáhnout kvetení, prvním krokem je správná péče.

Netradiční zeleň v bytě

  1. Správné živiny, správný poměr Koupili jste si rostlinu v květináči? V tom případě se připravte na přesazování nebo alespoň hnojení. „Substráty, ve kterých jsou rostliny zasazené, nebývají příliš kvalitní a nedodávají rostlinám živiny potřebné pro tak náročný proces, jako je kvetení,” vysvětluje Lenka Hrubá, Zahrada na niti,  a doporučuje v takovém případě použít organická hnojiva. Lignohumát je organický roztok s živinami z dřevěného uhlí nebo rašeliny, které jsou důležité pro růst. Implementovat ho můžete zálivkou nebo postřikem přímo na list, dají se do něj také namáčet semena, cibulky nebo kořeny sazenic.
  2. Probiotika i pro rostliny Zakomponujte do svého pěstitelského kouzlení Weiki a sledujte, jak rostliny sílí. Užitečné bakterie zlepšují schopnost využívat živiny z hnojiva, pomáhají jim lépe snášet stres a urychlují regeneraci. Stačí smíchat jedno víčko roztoku weiki se 7 litry vody. Pokojovky pak můžete roztokem zalévat nebo jim dopřát probiotickou sprchu přímo na listy a květy.„Hnojte pouze ve vegetačním období, tzn. od jara do podzimu, a rostliny čas od času přesaďte.
  3. Ven s nimi! Některé pokojovky zkrátka nejsou domácí typy. Alespoň, co se kvetení týče. Podmínky v přírodě jsou jiné a přes veškerou snahu jich v uzavřeném prostoru nedocílíte. Proto je v létě přesuňte na balkón nebo na terasu. Týká se to většiny rostlin s okrasnými listy, jako jsou například sanseviéra, diefenbachie nebo filodendrony.
  4. Dopřejte jim nový sestřih Některé druhy květin kvetou lépe, když je pravidelně zastřiháváte. Máte doma ibišek? Zrovna ten je velkým milovníkem pravidelných „kadeřnických” služeb. Pokud ho na jaře ostříháte, zahustí se a můžete se těšit na nové výhony, ze kterých porostou květy. Na ořezávání dávejte pozor u citrusů. Pokud to přeženete, připravíte se o spoustu květů i plodů.
  5. V zimě respektujte jejich klid Subtropické pokojové rostliny trpí v zimě nedostatkem přirozeného světla a nevyhovuje jim ani topení. U většiny pokojovek budete muset v zimě omezit zálivku a přesunout je na co nejsvětlejší místo. Kaktusy a sukulenty přestěhujte do chladu, třeba na chodbu, kde se moc netopí. Právě nižší teplota a omezená až nulová zálivka vyvolá u kaktusů a sukulentů následující léto kvetení. Citrusy a gardénie v zimě také ocení noční teploty pod 13 °C, vánoční kaktusy pak vyžadují chladnou periodu i krátké dny, a to ideálně po dobu 6 týdnů. Podobně je to s myrtou, smokvoněmi či olivovníky.
  6. Budiž světlo Pokud toužíte po kvetoucí pokojovce, ale v interiéru postrádáte dostatek světla, zkuste lopatkovec nebo anthurii, které zvládají růst i bez přímého slunce. Existuje mnoho pokojovek, které porostou i v horších světelných podmínkách, dlouhodobě se jim ale dařit nebude a pravděpodobně kvést postupně přestanou. Dostatek světla a slunečnou polohu vyžadují výrazně kvetoucí rostliny jako ibišky, orchideje, voskovky nebo africké fialky, všeho ale s mírou. Umístění u jižních oken s celodenním opěrem slunce by jim ublížilo, takové podmínky zvládnou pouze kaktusy.
  7. Na velikosti záleží Některé druhy rostlin potřebují dosáhnout určité velikosti a stáří, než začnou kvést a plodit. Citrusům a olivovníkům to trvá několik let, u agáve nebo fíkusů se ale potřebné roky počítají i na desítky. Zjistěte si o své rostlině co nejvíce informací a při pěstování berte ohled na její nároky cyklus. Na pokojovky z tropických oblastí nebude mít délka dne a noci vliv, květiny z mírných pásem ale jejich střídání ovlivní. Africká fialka nebo anthurium tak kvetou klidně celoročně, ibišek pak vykvete pouze jednou za sezónu. Mnoho pokojovek vaši snahu časem květy odmění.

„Pokud jste si náhodou pořídili pokojovku, která se ke květu v domácích podmínkách přemlouvá jen těžko, nevěšte hlavu. Užívejte si vědomí, že se jí daří… a na květ si pořiďte nějakou jinou,” uzavírá Lenka Hrubá.


Dům jako na jihu Francie...

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník

7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník

Autor: -ver-, Datum: 27. 5. 2024 14:48

Hustý, smaragdově zelený koberec je ozdobou a korunou každé zahrady. Pokud se o něj budete dobře…

Pohodové jaro na zahradě

Pohodové jaro na zahradě

Autor: -mav-, Datum: 24. 4. 2024 13:57

Chcete si užít jaro i léto na zahradě v pohodě? Máme pro vás několik tipů na užitečné pomocníky.

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Autor: -mav-, Datum: 22. 4. 2024 9:35

Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?

Autor: -ava-, Datum: 11. 2. 2024 9:55

Brzy tady bude jaro a s ním i pravidelná údržba a regenerace našeho trávníku.

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?

Autor: -ava-, Datum: 24. 9. 2023 10:19

Pravidelnou údržbou benzínové sekačce prodloužíme život. Vyčištěné a promazané bychom sekačky i…

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě

Autor: redakce ve spolupráci se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem, Datum: 10. 7. 2023 0:05

Zahrada nemusí být pouze o udržovaném trávníku a několika záhonech. Existují prvky, jejichž…

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2023 0:05

Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 4. 2023 11:15

Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…

Tip šéfredaktorky

Byl Napoleon Bonaparte otráven? Záhadná smrt ve vyhnanství

10. 6. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová