Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak podpořit imunitu domácím mazlíčkům?
iStock
Volný čas / Mazlíčci

Jak podpořit imunitu domácím mazlíčkům?

datum: 7. 4. 2022 15:00 autor: -vls-
Jaro má velkou sílu a dodává nám energii a chuť do života. Jsme více venku, víc dbáme o svoje zdraví, hýbeme se, máme chuť na čerstvé ovoce a zeleninu. Povzbudit imunitu správným způsobem však potřebují i domácí miláčkové.

Pejskové, kočičky, křečkové, morčátka, králíci – všechny zvířata mají imunitní systém podobný tomu našemu.  Ač jsou to „jen" zvířata, jejich imunitní systém funguje stejně jako lidský.

„Narodí se s určitým genetickým vybavením, které zajišťuje sílu imunity, která se dále posiluje nebo oslabuje vlivem životního stylu, stravy, pohybu, nemocí, případných zranění a samozřejmě vlivem stresu,“ říká veterinář MVDr. Marek Kičinko.

Strava je základ

Tak jako u člověka, i u zvířátek se stav imunity odvíjí do velké míry od toho, co a kolik toho sní. „Imunita začíná v trávicím traktu, a proto úzce souvisí se stravou,“ vysvětluje Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures, která se specializuje na výzkum, vývoj a výrobu doplňků stravy pro podporu imunity.


I pes může mít alergii

Každý domácí miláček by měl proto konzumovat výhradně to, co jeho organismus potřebuje – druh a odpovídající objem stravy s dostatečným a vyváženým množstvím bílkovin, cukrů, tuků, minerálů a vitaminů.

To je jídlo „člověčí“

To, co jsme my doma nedojedli, našim zvířátkům nesvědčí. Možná občas kousek něčeho malého. Určitě ale není rozumné přehánět to, protože problém s obezitou se týká i domácích zvířat. I u nich nadváha způsobuje další zdravotní komplikace, a samozřejmě, snižuje imunitu.


Torze žaludku ohrožuje psy

Víme, že „psímu“ pohledu, který prosí o jídlo, se odolává jen těžko. Možná vám ale pomůže vědomí, že přes chvilkovou radost svému čtyřnohému přítelovi v konečném důsledku škodíte.

I zvířata mají stres

Jako majitel domácího zvířátka určitě víte, že vnímá to, co se děje kolem něj. Stejně jako lidé, zažívají i zvířata stres. Reagují nejen na nečekaný hluk a ostré světlo, ale i na další podněty.


5 častých mýtů o psím stravování

Každé zvíře na něco jiného, jedno je ve stresu proto, že má málo klidu a samoty, protože doma stále někdo je, druhé je, naopak, vystresované z toho, že má málo kontaktu s lidmi.

Zvlášť pro psi a kočky je velmi stresující, pokud se doma změní zaběhnuté zvyky a poměry – někdo se odstěhuje, změní se místo bydliště, denní rutina, dokonce mazlíčci zrcadlí i stres svého páníčka.

Síla betaglukanu

A jelikož stres oslabuje imunitu, není na škodu ji v případě náročných období, jako je plánované stěhování, operace, ale i jaro (s vícero aktivitami, a navíc plné pylů) či horké léto, podporovat vhodnými přípravky.

„U nás v rodině se velmi osvědčil sirup s vysokým obsahem přírodního betaglukanu. Náš pes měl dokonce onkologickou diagnózu a během léčby mu tento sirup evidentně pomohl rychleji regenerovat,“ prozrazuje tajemství z domácího prostředí A. Doboly.

Betaglukan podle klinických studií posiluje některé imunitní buňky, které potom účinněji zvládají boj s nepřítelem v podobě viru či bakterií. Navíc nemá žádné vedlejší účinky.

Prevence jako u lidí

Imunitě našich mazlíčků prospívá očkování, pravidelné odčervení, přiměřený pohyb, dostatek spánku a společnost člověka. A určitě mu prospějí i pravidelné návštěvy u veterináře.

„Na rozdíl od lidí zvířata nechodí k veterináři na pravidelné preventivní vyšetření, což je škoda. Lidé obvykle přicházejí se svým domácím mazlíčkem až tehdy, když je již něco špatně,vysvětluje MVDr. Marek Kičinko.

Je vhodné nenásilně a přiměřeně podporovat imunitu na to určenými přípravky pro zvířata. S důrazem na slovní spojení pro zvířata. Protože stejně jako pro ně není vhodná každá lidská strava, nejsou vhodné vitaminy, minerály a další doplňky stravy určené pro lidi. Pokud chcete pro svého mazlíčka to nejlepší, myslete na jeho stravu, kondici, psychickou pohodu a dopřejte mu i přiměřené množství kvalitních výživových doplňků.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Dárky pro mazlíčky

Dárky pro mazlíčky

Autor: -vls-, Datum: 2. 12. 2022 10:30

I čtyřnozí kamarádi si zaslouží dárek po stromeček.

Živý plyšák pod stromečkem?

Živý plyšák pod stromečkem?

Autor: -vls-, Datum: 28. 11. 2022 15:00

Blíží se Vánoce a tak přemýšlíme nad tím, čím bychom nejvíce potěšili svoje nejdražší. A někdy se…

7 psích plemen, která milují děti

7 psích plemen, která milují děti

Autor: -vls-, Datum: 26. 11. 2022 15:00

Toužíte rozšířit rodinu o psího kamaráda, ale máte obavy, že nevyberete vhodné plemeno k dětem?…

Jak posílit imunitu vašeho pejska?

Jak posílit imunitu vašeho pejska?

Autor: -vls-, Datum: 22. 11. 2022 15:00

Imunita je slovo touto dobou hojně skloňované. A to jak u nás lidí, tak u našich domácích mazlíčků.…

Nové trendy ve výživě psů

Nové trendy ve výživě psů

Autor: -vls-, Datum: 16. 11. 2022 16:30

Zbytky od večeře psy už v dnešní době většinou nekrmíme. Samozřejmostí se stala speciální strava,…

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 11. 2022 0:05

Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má pokojovou rostlinu, bydlí ještě lépe. Zeleň místnost ozdobí a…

5 rad, jak cestovat s chlupatým mazlíčkem

5 rad, jak cestovat s chlupatým mazlíčkem

Autor: -vls-, Datum: 6. 11. 2022 10:30

Někteří mazlíčci jsou v autě jako ryba ve vodě a přesuny jim vůbec nevadí, pro jiné je cesta nutným…

Jak posílit ochranu domácího mazlíčka?

Jak posílit ochranu domácího mazlíčka?

Autor: -vls-, Datum: 19. 9. 2022 10:00

Sychravé počasí je tady, společně s ním i možné nastydnutí a oslabená imunita, nejen člověka, ale i…

Tip šéfredaktorky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

6. 12. 2022 13:45 autor -red-