Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Martha Marková: Vraždila z chamtivosti
Flickr
Volný čas / Krimi čtení

Martha Marková: Vraždila z chamtivosti

datum: 16. 11. 2019 0:05 autor: Hana Lorencová
Motiv bizarních vražd spáchaných Marthou Lowensteinovou Markovou měl kořeny v její patologické chamtivosti. Už v raném mládí se rozhodla, že bude žít dobře, a to bez ohledu na cenu, i když ta cena zahrnovala lidské životy...

Narodila se roku 1904 jako Martha Lowensteinová ve Vídni. V roce 1919 začala nemajetná dívka pracovat v jednom vídeňském obchodě s oblečením. Tam si ji všiml čtyřiasedmdesátiletý majitel obchodního domu Moritz Fritsch. Dívka se brzy stala jeho milenkou a Fritsch to „ocenil“ tím, že ji zahrnul luxusem a zaplatil jí studium elitních škol ve Francii a Anglii. Když Martha viděla, jak žijí její spolužačky z vyšších vrstev společnosti, rozhodla se, že se jim vyrovná!

Starý partner, mladý milenec

Po návratu do Vídně žila Martha opět s Fritschem, ale brzy se setkala s hezkým, mladým inženýrem Emilem Markem, se kterým udržovala tajný vztah. Když Fritsch roku 1923 zemřel, odkázal Marthě usedlost v Mödlingu a veškeré své úspory, které nebyly zrovna malé.

Martha si užívala náhle nabytého bohatství. Pár měsíců po Fritschově smrti si vzala Emila Marka. Oba však utráceli a brzy doslova rozházeli vše, co Fritsch Marthě odkázal. Byli dokonce nuceni prodat dům. Pak se rozhodli, že peníze získají jinak, vymysleli pojistný podvod. Emil uzavřel životní pojistku na vysokou částku.

Náhodná „amputace“

„Nehoda“, kterou manželé naplánovali, byla drsná. Martha donutila Emila, aby si při řezání dřeva „náhodou“ usekl nohu sekerou a pak ohlásil pojistnou událost. Když zaťal sekeru do nohy, nebyl schopen vzhledem k bolesti a mdlobám amputaci dokončit. Zasáhla Martha a pod kolenem mu nohu usekla!

Úředníkům z pojišťovny se to moc nezdálo a nechali si vypracovat posudek od lékaře. Ten zjistil, že na Markově noze byly tři oddělené řezy, což neodpovídalo verzi o náhodném úrazu. Pojišťovna konstatovala, že jde o pojistný podvod, a manželé Markovi byli obviněni z podvodu.

Martha pak podplatila zdravotní sestru, aby uvedla, že vyšetřující lékař zfalšoval zprávu a sám byl pojišťovnou podplacen. Obvinění tak bylo zrušeno.

Sestra však požadovala více a více peněz, a když je nedostala, šla na policii. Markovi byli poté obviněni a usvědčeni z podplácení a posláni na čtyři měsíce do vězení.

Po propuštění se manželé přestěhovali do Alžírska, kde Emil Marek zkoušel podnikat, ale všechny jeho pokusy selhaly. Vrátili se tedy téměř bez peněz se dvěma malými dětmi do Vídně. Aby měli finanční prostředky na základní věci, musela Martha prodávat na ulici zeleninu.

Podivná úmrtí

Emil Marek zemřel v roce 1932 a Marthě byla vyplacena životní pojistka.

O několik týdnů později zemřela Marthina sedmiletá dcera Ingeborg na záhadnou nemoc. Martha opět získala peníze za její životní pojistku.

Stárnoucí teta Suzanne Lowensteinová v té době požádala Marthu, aby se o ni postarala. Martha se k ní nastěhovala a teta po měsíci zemřela. Před smrtí se u ní stejně jako u Emila a Ingeborg projevily zvláštní příznaky. Nemohla téměř polykat a nemohla pohnout končetinami. Ve všech těchto případech byla smrt přičítána tuberkulóze.

Martha opět dědila. Většinu peněz však rychle utratila, a aby nemusela tetin dům prodat, vzala na byt podnájemníky. Švadlena Felicitas Kittenbergová, která žila u Marthy v podnájmu, po měsíci zemřela. Její syn měl podezření, že byla otrávena. A to obzvlášť tehdy, když zjistil, že krátce před smrtí uzavřela životní pojistku ve prospěch Marthy!  

Fingovaná krádež

Přesto byla Martha Marková neustále ve finančních potížích. V noci přemístila cenné obrazy z tetina domu do úkrytu mimo dům a nahlásila krádež.

Pojišťovna požádala detektiva Ignatze Peterse, aby případ prošetřil. Je ironií, že Peters byl vyšetřovatelem pojišťovny už před několika lety, když Markovi chtěli peníze za amputovanou nohu. Proto měl podezření na podvod. Podařilo se mu najít obrazy v jednom tajném úkrytu ve Vídni. Martha byla zatčena a obviněna z podvodu.

Na policii zašel i syn paní Kittenberg, který vznesl podezření, že Martha otrávila jeho matku, aby získala peníze z pojistky.

Exhumace těl

Detektiv Peters nechal tělo paní Kittenbergové exhumovat, stejně jako těla Emila a Ingeborg Markových a Suzanne Lowensteinové. Toxikologové brzy uvedli, že všichni byli otráveni thalliem, vzácnou jedovatou chemickou sloučeninou, která byla poprvé objevena v roce 1861.

Peters si vzpomněl, že Martha měla další dítě, syna, a začal se o něj zajímat. Zjistil, že matka jeho jménem nedávno uzavřela životní pojistku. Chlapec byl nalezen v ohrožení života v jedné vídeňské nemocnici. Vražedný útok své matky naštěstí přežil.

Martha Marková byla zatčena a obviněna ze čtyř vražd – manžela, dcery, tety Lowensteinové a paní Kittenbergerové. Soud prokázal, že Martha pravidelně kupovala thalium od jednoho vídeňského lékárníka.

Ačkoli Martha stále trvala na své nevině, byla odsouzena k trestu smrti. Ten byl vykonán 6. prosince 1938.

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

David Berkowitz: Měl sériový vrah a žhář pomocníky?

David Berkowitz: Měl sériový vrah a žhář pomocníky?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 5. 2021 0:04

Byl známý také pod přezdívkami Samův syn nebo Zabiják ráže 44. Přestože se David Berkowitz přiznal…

Elvira Barney: Nešťastná náhoda, nebo vražda?

Elvira Barney: Nešťastná náhoda, nebo vražda?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 4. 2021 0:05

Její milenec byl zastřelen během hádky, během níž Elvira Barney údajně vyhrožovala sebevraždou.…

Fritz Yngvar Moen: Oběť justičního omylu

Fritz Yngvar Moen: Oběť justičního omylu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 4. 2021 0:05

Celých osmnáct let strávil za mřížemi Fritz Moen. Hluchý Nor s vážnou vadou řeči byl neprávem…

Styllou Christofi: Zavraždila snachu a předtím zřejmě i tchyni

Styllou Christofi: Zavraždila snachu a předtím zřejmě i tchyni

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 4. 2021 0:05

Londýnský soudní proces s negramotnou Styllou Pantopiou Christofi, rozsudek a následná poprava…

Henriette Caillaux: Vraždila z lásky

Henriette Caillaux: Vraždila z lásky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 4. 2021 0:05

V šest večer 16. března 1914 se z kanceláře známého redaktora listu Le Figaro Gastona Calmetta…

Waltraud Wagner &: Čtyři zdravotní sestry usmrcovaly nevyléčitelně nemocné pacienty

Waltraud Wagner &: Čtyři zdravotní sestry usmrcovaly nevyléčitelně nemocné pacienty

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 4. 2021 0:05

Nemocnice v Lainzu byla postavena v roce 1839 a dnes je čtvrtým největším zdravotnickým zařízením…

Anna Margaretha Zwanzigerová: Nikdo neví, proč zabíjela

Anna Margaretha Zwanzigerová: Nikdo neví, proč zabíjela

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 3. 2021 0:05

Nejprve svým zaměstnavatelům přidávala do jídla arsen, pak je ošetřovala, aby získala jejich přízeň…

Kdo zavraždil Marilyn Sheppard?

Kdo zavraždil Marilyn Sheppard?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 3. 2021 0:05

Dodnes nevyřešený případ smrti Marilyn, krásné manželky neurochirurga Sama Shepparda, stále…

Tip šéfredaktorky

Nový zábavný kvíz na téma: České filmové maminky

9. 5. 2021 11:00 autor -jav-