Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Betty Broderick: Nešťastná podváděná žena, nebo chladnokrevná psychopatka?
Freepik, freepik
Volný čas / Krimi čtení

Betty Broderick: Nešťastná podváděná žena, nebo chladnokrevná psychopatka?

datum: 22. 4. 2023 0:05 autor: Hana Lorencová
Neunesla odchod manžela k dlouholeté milence a následnou žádost o rozvod. Oba je zastřelila. Elisabeth Anne „Betty“ Broderick dnes sedí v kalifornském vězení a o možnost podmínečného propuštění může požádat až v roce 2032.

Betty se narodila 7. listopadu 1947, vyrůstala v Eastchesteru ve státě New York a byla třetím ze šesti dětí narozených silně věřícím katolíkům. Frank Biscegli byl Ital, Marita měla irské kořeny. Rodiče ji naučili, že její životní úlohou je stát se dobrou manželkou a matkou.

Velkolepá svatba

Betty navštěvovala College of Mount Saint Vincent, malou katolickou školu pro ženy v Riverdale. V roce 1965 se setkala se svým budoucím manželem, studentem medicíny Danem Broderickem z velké katolické rodiny z Pittsburghu.

12. dubna 1969 se vzali při okázalém obřadu v kostele v Eastchesteru. Z líbánek v Karibiku se Betty vrátila těhotná se svým prvním dítětem, dcerou Kim. Kromě Kim později porodila ještě další tři děti: dceru Lee a dva syny Daniela a Rhetta.

S nadšením se věnovala domácnosti a výchově dětí. Jiné ambice podle vlastních slov neměla. Dan se po dokončení medicíny ještě vrhl na studium práv. Byli chudí, stěhovali se z jednoho levného bytu do druhého. Betty manžela ve studiu podporovala, snažila se vylepšovat rodinný rozpočet tím, že vykonávala různé podřadné práce.

Úspěch a krize

V roce 1973 Dan absolvoval Harvard Law School a rodina se přestěhovala do kalifornského San Diega. Dan se postupně vypracoval na úspěšného právníka zabývajícího se případy zanedbání lékařské péče. Prakticky přes noc, když Dan vyhrál svůj první milionový případ, po letech tvrdé práce a obětí se Broderickovým konečně začalo dařit.

Ruku v ruce s přibývajícími penězi se zhoršovalo manželství. Dan trávil mnoho času prací. Začátkem 80. let Dan najal o šestnáct let mladší recepční a asistentku Lindu Kolken. Brzy poté začal jejich tajný románek, který trval další tři roky.

Danův odchod k milence

Betty to tušila, i když Dan aféru opakovaně popíral. Hádky se stupňovaly a Dan se z rodinného domu odstěhoval, koupil si vlastní, a dokonce ochotně převzal všechny čtyři děti do péče. Krátce nato podal žádost o rozvod.

Betty byla zničená, zraněná a posedlá hněvem vůči manželovi. Například jednoho dne neohlášeně vstoupila do jeho nového domu, postříkala mu stěny barvou a rozbila okna.

Vleklý rozvod

Následoval dlouhý, složitý rozvod, během kterého Dan využil svých styků a svého vlivu. Během rozvodu se Betty chovala stále agresivněji. Přitom doufala, že Dan dostane rozum a vrátí se domů.

Vleklý rozvod Broderickových byl dokončen v roce 1989, čtyři roky poté, co Dan podal žádost o rozvod. Soudce William Howatt rozhodl, že Dan Broderick, multimilionář a otec čtyř Bettyiných dětí, po dvaceti letech manželství vyplatí bývalé ženě necelých 30 000 dolarů!

Kromě toho byly děti svěřeny do péče otce. Betty byla zcela zdrcená a měla pocit, že její život skončil.

Dne 22. dubna 1989, deset dní poté, co by Dan a Betty oslavili dvacáté výročí, se Dan a Linda vzali.

Chladnokrevná vražda...

Betty si s odůvodněním, že potřebuje ochranu, protože nyní žije sama, zakoupila revolver Smith & Wesson. Chodila na lekce střelby a podle některých svědků nosila zbraň většinu času u sebe a vyhrožovala, že Dana zastřelí.

Elisabeth Anne Broderick. (zdroj: murderpedia.org)

Osm měsíců po koupi zbraně a sedm měsíců po svatbě Dana a Lindy Betty manžele zastřelila, když spali. K vraždě došlo 5. listopadu 1989, v 5:30 ráno.

Do domu svého bývalého manžela se dostala pomocí klíče, který vzala z kabelky své nejstarší dcery Kim. Betty vystřelila všech pět nábojů ze své pistole. Dvě kulky zasáhly Lindu do hlavy a hrudníku a okamžitě ji zabily, jedna kulka zasáhla Dana do hrudníku, když se zřejmě natahoval po telefonu, jedna kulka zasáhla zeď a jedna noční stolek.

... nebo nešťastná náhoda? 

Po výstřelu se Betty sama přihlásila na policii a nikdy nepopírala, že skutečně pětkrát stiskla spoušť. Při soudních procesech však Betty popřela, že by měla v úmyslu manžele zavraždit, když se vloupala do domu.

Tvrdila, že jejím záměrem bylo přimět ho, aby ji vyslechl a vrátil se. U soudního procesu vysvětlovala, že nikdy neplánovala zabít Dana a Lindu a že její čin nebyl nikdy promyšlený.

(Ne)spravedlivý rozsudek

Betty se hájila syndromem týrané ženy a tvrdila, že ji léta psychického, emocionálního a mentálního týrání ze strany jejího záletného manžela Dana Brodericka přivedla na pokraj sil. 

Státní zástupkyně Kerry Wells vykreslila Betty jako chladnokrevnou, sobeckou a narcistickou vražedkyni, která vraždu svého bývalého manžela plánovala delší dobu. 

Betty Broderick byla odsouzena na doživotí. Trest si odpykává v kalifornském ústavu pro ženy v Coroně. V lednu 2010 byla její první žádost o podmínečné propuštění zamítnuta, protože prý neprojevila lítost a neuznala pochybení. Stejně dopadla i žádost v listopadu 2021. Další možnost má v až roce 2032. To jí bude 85 let...


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Gary a Thaddeus Lewingdonovi: Vraždící bratři

Gary a Thaddeus Lewingdonovi: Vraždící bratři

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 5. 2024 0:05

Koncem 70. let se ve městě Columbus ve státě Ohio stala řada brutálních vražd, které si vyžádaly…

Catherine Monvoisinová: Francouzská čarodějnice

Catherine Monvoisinová: Francouzská čarodějnice

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 5. 2024 0:05

I když od pálení čarodějnic uplynulo pár dnů, představíme vám jednu francouzskou „čarodějnici“ 17.…

Jack Henry Abbott: Vraždící spisovatel

Jack Henry Abbott: Vraždící spisovatel

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 5. 2024 0:05

11. února 2002 byl v The New York Times otištěn článek „Spisovatel, kterému pomohl z vězení Norman…

Dvojnásobná smrt „Na konci světa“

Dvojnásobná smrt „Na konci světa“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 4. 2024 0:05

Dlouhých 37 let čekaly rodiny Helen Scottové a Christina Eadieové na spravedlnost. Dívkám bylo…

Vera Renczi: Oběti schovávala ve sklepě v pozinkovaných rakvích

Vera Renczi: Oběti schovávala ve sklepě v pozinkovaných rakvích

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 4. 2024 0:05

Pětatřicet vražd ji řadí mezi nejbrutálnější sériové vrahy. Přestože oni najdeme spoustu článků,…

Colin Campbell Ross: Nespravedlivě odsouzený a popravený muž

Colin Campbell Ross: Nespravedlivě odsouzený a popravený muž

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 4. 2024 0:05

V květnu 2008 byl v Austrálii omilostněn muž, který byl v roce 1922 oběšen za znásilnění a uškrcení…

Cecile Bombeeková: Vraždící jeptiška

Cecile Bombeeková: Vraždící jeptiška

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 4. 2024 0:05

Byla to náhoda? Nebo se za vysokou úmrtností na geriatrickém oddělení veřejné nemocnice s 38 lůžky…

Gu Kailai: Prominentní Číňanka zavraždila britského podnikatele

Gu Kailai: Prominentní Číňanka zavraždila britského podnikatele

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 3. 2024 0:05

Takový typicky čínský případ. Kde je vlastně pravda? Byla Gu u soudu, nebo ji nahradila dvojnice?

Tip šéfredaktorky

Kvíz: Jak dobře znáte Bedřicha Smetanu?

11. 5. 2024 9:58 autor -jav-