Téměř přímo naproti vchodu do školy byl zalesněný prostor zarostlý hustým podrostem, kam místní obyvatelé často vyhazovali odpadky.
Právě zde bylo v posledním únorovém týdnu roku 1957 objeveno tělo oběti.
Krátce po 10:00 ráno 26. února 1957 na policii zavolal student Frederick Benonis. Informoval o nálezu dětského tělíčka ve velké lepenkové krabici.
Kdo byl tajemný „Chlapec v krabici“? Jak zemřel? Byla jeho smrt tragickou nehodou, nebo krutým a úmyslným zabitím dítěte? Kdo ho zabil a proč?
Proč nikdo nenahlásil, že se chlapec ztratil? Kdo byli chlapcovi rodiče nebo opatrovníci a proč se nepřihlásili, aby ho identifikovali a nezískali jeho tělo? Bude někdy známa skutečná identita tohoto malého chlapce, nebo navždy zůstane „americkým neznámým dítětem“?
Tyto základní otázky a bezpočet dalších si pokládají vyšetřovatelé už skoro sedm desetiletí.
Nahé tělo chlapce, asi čtyř a šestiletého, bylo zabalené do kostkované deky. Kartonová krabice, kde byly ostatky umístěny, kdysi obsahovala kočárek, jaký prodával obchodní řetězec JC Penney.
Po celém těle měl chlapeček mnoho modřin; zejména na hlavě a v obličeji. Dítěti někdo patrně až po smrti ostříhal vlásky, protože jejich chomáče ulpívaly na tělíčku. Objevily se známky těžké podvýživy a také chirurgické jizvy na kotníku a tříslech a jizva ve tvaru L pod bradou.
Forenzní rekonstrukce obličeje ukazující, jak mohl chlapec vypadat, kdyby byl naživu. (zdroj: Wikimedia Commons, Carl Koppelman, CC BY-SA 4.0)
Dlaň pravé ruky a chodidla obou nožiček měla hrubou kůži a byla zvrásněná, což podle policie svědčí o tom, že těsně před smrtí nebo po ní byly jedna ruka a obě nohy delší dobu ponořené ve vodě.
Vyšetření chlapcova trávicího traktu ukázalo, že dvě až tři hodiny před smrtí nejedl.
Kvůli chladnému počasí bylo obtížné určit, jak dlouho bylo dítě mrtvé. Mohlo to být dva nebo tři dny, případně až dva nebo tři týdny.
Pátralo se v porodních záznamech a lékařské dokumentaci v nemocnicích. Navzdory vyčerpávajícímu vyšetřování to nepřineslo žádné výsledky.
Četné prameny vlasů, které se našly na těle, byly poslány do laboratoře FBI k analýze. Ukázalo se, že jsou to vlastní vlasy oběti.
Případ „Chlapec v krabici“ přitáhl pozornost místních i celostátních médií. Policie zpočátku předpokládala, že díky medializaci identita neznámého chlapce bude určena velmi rychle.
Statisíce plakátů s podobiznou a fyzickým popisem zabitého chlapce byly viditelně vystaveny po celé Filadelfii. Byly také rozeslány policejním oddělení po celé zemi.
Policejní letáky byly vidět všude. (zdroj: Wikimedia Commons, Philadelphia Police Department, Public Domain)
Přestože policie získala tisíce stop, nikdy se jí nepodařilo odhalit totožnost malého chlapce. Snažili se vystopovat krabici od kočárku JC Penney a prověřit chlapcovy otisky prstů, ale vše vedlo do slepé uličky. Pokaždé, když si vyšetřovatelé mysleli, že odpověď je konečně nablízku, opět se nepotvrdila.
Do malých městeček se lidé stěhují, aby vychovávali děti v bezpečném, zdravém prostředí. V malých městečkách se přece nedějí zlé věci, všichni se znají a sousedům se dá věřit. Tak plyne čas a život i v Odoleně Vodě kousek za Prahou, dokud se nezačne všechno kazit. Osoby záhadně mizí, obec sužují tragické události, komunitu rozkládá strach a nervozita. Stojí za stěží vysvětlitelnými jevy vláda, armáda či mimozemské civilizace? Seslal snad Bůh na Zemi apokalypsu? Anebo za nitky v pozadí tahá někdo úplně jiný? Ve chvílích krize se vyjevují pravé charaktery. Každý musí ukázat, za co doopravdy stojí. Kdekdo by vyděšené skupinky rád scelil, jenže moc je tak sladká. I smrt s ní chutná lépe. Parta kolem policistky a místostarosty bojuje s neznámým, cizorodým zlem, ale i s hrůzami, které páchají sousedé. A čas se krátí. (Vyvává nakladatelství Kalibr.)
V průběhu let byly stopy a důkazy znovu a znovu pečlivě zkoumány. V listopadu 1998 byly chlapcovy ostatky exhumovány, aby se extrahovaly vzorky tkáně pro analýzu DNA. Následně byl znovu pohřben na jiném místě jako „Americké neznámé dítě“.
A přes veškerou snahu ani dnes nejsou kriminalisté na cestě k vyřešení případu „Chlapec v krabici“ o moc dále než na začátku.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
„Ice Killer“, tak rakouská média nazvala Estibaliz (Esti) Carranzu. Mladá žena usmrtila manžela i…
Když policie objevila Marii (Riu) Wolmarans zastřelenou na chodbě jejího domu v Botswaně, neměla…
Hlavní roli v příběhu, který se stal roku 1847, hrají čtrnáctiletá Cecile, její zaměstnavatel…
Sériová vražedkyně Rosemary Westová spolu s manželem Fredem zavraždili nejméně deset mladých žen a…
Provedla jednu z nejkrutějších a nejznámějších vražd v Anglii 19. století. Hlava oběti se našla až…
Začátek března 2014 byl v italské Lombardii docela chladný. Ranní teploty se v neděli 9. března…
Jejich smrt otřásla New Jersey a okolím. Lorraine Kelly a Mary Ann Pryor byly brutálně zavražděny v…
Ve skutečnosti to žádný hodný strýček nebyl. Přezdívka „strýček Tik ťak“ odkazovala k jeho povolání…