Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Katrice Lee: Holčička, která zmizela beze stopy
Pixabay
Volný čas / Krimi čtení

Katrice Lee: Holčička, která zmizela beze stopy

datum: 14. 1. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
Už by jí bylo 42 let. V den svých druhých narozenin Katrice Lee zmizela – je to tedy více než 40 let. Nezůstala po ní žádná stopa. Její blízcí dodnes věří, že někde žije.

Její život je ohraničen dvěma body, mezi kterými byly jen dva krátké roky. Narodila se 28. listopadu 1979 Sharon a Richardovi Leeovým v britské vojenské nemocnici v západoněmeckém Rintelnu, kde otec sloužil jako rotný na britské základně. Zmizela 28. listopadu 1981 – na své druhé narozeniny – z nákupního centra ve Schloß Neuhausu poblíž Paderbornu.

Měla to být rodinná oslava

Ten den se Sharon s manželem chystali jít koupit vše potřebné na narozeninovou oslavu, na kterou už dorazili příbuzní – Sharonina sestra Wendy s manželem Cliffem. Starší dcera Natasha nechtěla jít nakupovat, zůstala proto doma se strýcem Cliffem. Wendy jela se Sharon, aby pohlídala Katrice.

Nákupní centrum pro vojáky z britské základny bylo zaplněné, protože ten den dostávali vojáci výplatu. Obě ženy s Katrice vešly dovnitř a Richard na ně čekal v autě.

Osudová minuta

Hnědooká holčička s kudrnatými světle hnědými vlásky měla na pravé části zad mateřské znaménko, které vypadalo jako vyrážka. Lehce stáčela levé oko (byl jí diagnostikován strabismus a uvažovalo se o operaci). Na sobě měla vlněný kabátek v tyrkysové barvě, pod ním bílou halenku, přes ní šatovou sukni se zeleným a modrým potiskem s volánky kolem ramen. Z červených zimních holínek jí vykukovaly bílé punčocháčky.

Tak vypadala Katrice v době, kdy zmizela. (zdroj: Twitter,Where is Katrice Lee@HelpFindKatrice)

Matka ji usadila do nákupního košíku, ale dívenka pofňukávala a snažila se z něj dostat. Wendy ji tedy vyndala. Když ženy stály ve frontě u pokladny, uvědomila si Sharon, že zapomněla na bramborové lupínky. Když se za pouhou minutu vrátila, Katrice byla pryč. Wendy si myslela, že se rozběhla za matkou.

Utopila se?

Sharon a Wendy ji začaly hledat, volaly její jméno – nikdo malou holčičku neviděl, nikde nebyla. Přivolaná německá policie spolu s britskou vojenskou policií ze základny společně provedly rozsáhlé prohlídky. Hledat pomáhali i vojáci a dobrovolníci.

Vyšetřování nikam nepokročilo, nenašla se jediná stopa, po Katrice se doslova slehla zem. Německá policie se domnívala, že Katrice mohla spadnout do nedaleké řeky Lippe a utopit se.

Rodina však tuto teorii vždy odmítala s tím, že Katrice by se sama a tak rychle k vodě nedostala. Navíc podle nich se promarnily dva týdny, kdy se pátrání zaměřilo jen jedním směrem.

Pochybnosti o pátrání

„Teprve po 24 hodinách byli do nákupního centra přivedeni psi, ale to bylo na sledování pachových stop pozdě,“ myslí si Richard Lee, dívenčin otec. „A kontroly na hranicích se začaly provádět až po 48 hodinách,“ dodnes kritizuje práci vyšetřovatelů.

„Trvalo šest týdnů, než dívky, které v den, kdy zmizela moje dcera, na pokladně pracovaly, byly konečně vyslechnuty,“ stěžovala si na postup policie Sharon Lee, matka malé Katrice.

Leeovi se domnívají, že Katrice byla unesena a někdo ji ilegálně adoptoval.

Nové stopy

Vyšetřování nebylo nikdy zcela uzavřeno, složka k dnešnímu dni obsahuje 11 000 stran! V roce 2000 se za pomoci počítačové techniky podařilo vytvořit portrét, jak by si Katrice mohla jako dospělá vypadat. Tehdy se také objevily nové stopy.

Ozvala se žena, jejíž bývalý přítel působil u stejné vojenské jednotky jako Richard. Údajně se přiznal k vraždě dítěte. Nyní žije opět v Británii, kde ho vojenská policie podrobila výslechu. Žádné důkazy se ale nenašly.

V roce 2017 přišla britská vojenská policie na základě nových informací s tvrzením, že Katrice zřejmě unesl z nákupního centra muž, který pak odjel zeleným autem. Policie prověřila majitele zelených vozů z té doby. Bez výsledků.

Znovu řeka, teď jiná

V květnu 2018 se tým forenzních odborníků pustil do prohledávání části břehů řeky Alme, která teče nedaleko Paderbornu. Po několika týdnech mluvčí britské vojenské policie oznámil, že průzkum břehů řeky Alme nepřinesl žádné nové skutečnosti, které by se vztahovaly ke zmizení Katrice Lee.

Další podezřelý muž se v hledáčku policie objevil v roce 2019. Šlo opět o britského vojáka, který sloužil na základně v Německu. Byl sice nejprve vzat do vazby, ale pak bez obvinění propuštěn.

Žije někde?

Vrchní vyšetřovatel Richard O'Leary nevyloučil ani vraždu. Zajímavé je, že se nikde nenašlo ani vlákno z jejího oblečeni, ani stopy holínek. Domnívá se, že stejně tak Katrice mohla být unesena a adoptována. Vzhledem k oční vadě by však musela prodělat nejméně dvě operace. Prověřování očních klinik se ukázalo také jako liché.

V srpnu 2018 Natashu Walker, Katricinu sestru, kontaktovala prostřednictvím Facebooku jistá Heidi Robinson. Snažila se ji přesvědčit, že ona je Katrice! Test DNA to nepotvrdil a Heidi Robinson byla diagnostikována duševní porucha.

Otec Richard se nikdy nevzdal naděje, že znovu uvidí svou dceru naživu. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ľubomír Harman: Samotář, který během tři čtvrtě hodiny zavraždil osm lidí

Ľubomír Harman: Samotář, který během tři čtvrtě hodiny zavraždil osm lidí

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 9. 2022 0:05

Byl předposlední prázdninový den roku 2010. Školáci se pomalu chystali na návrat do lavic.…

Rosemarie Nitribitt: Neobjasněná smrt luxusní prostitutky

Rosemarie Nitribitt: Neobjasněná smrt luxusní prostitutky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 9. 2022 0:05

Vždy vkusně oblečenou atraktivní ženu doprovázel bílý pudl Joe. Jezdila v drahém Mercedesu, ruce jí…

Phoebe Veitchová: Novozélandská vražedkyně 19. století

Phoebe Veitchová: Novozélandská vražedkyně 19. století

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 9. 2022 0:05

Osud jí nadělil samé rány. Poprvé otěhotněla v patnácti letech, na partnery měla smůlu. Musela se…

Sophie Ursinusová: Vražedkyně, která pořádala ve vězení večírky

Sophie Ursinusová: Vražedkyně, která pořádala ve vězení večírky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 9. 2022 0:05

Německá sériová vražedkyně měla s největší pravděpodobností na svědomí smrt svého manžela, tety a…

Grete Beier: Tvář anděla, srdce ďábla

Grete Beier: Tvář anděla, srdce ďábla

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 9. 2022 0:05

Pro peníze otrávila a poté fingovala sebevraždu zámožného snoubence, aby mohla žít se svým…

Júlia Fazekasová a spolek „míchaček“ jedů

Júlia Fazekasová a spolek „míchaček“ jedů

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 8. 2022 0:05

„Míchačky“ jedů se zbavovaly manželů pomocí roztoku arzénu, která získávaly vařením mucholapek!…

John Martin Scripps: Nebezpečný „turista“

John Martin Scripps: Nebezpečný „turista“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 8. 2022 0:05

„Domů se vrátím do 12. března,“ řekl své ženě před odletem na služební cestu Gerard George Lowe. To…

Jesse James: Legenda Divokého západu

Jesse James: Legenda Divokého západu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 8. 2022 0:05

Nebyl žádný hrdina ani americký Robin Hood, jak popisovali autoři tzv. šestákových románů. Jesse…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-