Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Katrice Lee: Holčička, která zmizela beze stopy
Pixabay
Volný čas / Krimi čtení

Katrice Lee: Holčička, která zmizela beze stopy

datum: 17. 4. 2020 0:05 autor: Hana Lorencová
Už by jí bylo 39 let. V den svých druhých narozenin Katrice Lee zmizela. Nezůstala po ní žádná stopa. Její blízcí dodnes věří, že někde žije.

Její život je ohraničen dvěma body, mezi kterými byly jen dva krátké roky. Narodila se 28. listopadu 1979 Sharon a Richardovi Leeovým v britské vojenské nemocnici v západoněmeckém Rintelnu, kde otec sloužil jako rotný na britské základně. Zmizela 28. listopadu 1981 – na své druhé narozeniny – z nákupního centra ve Schloß Neuhausu poblíž Paderbornu.

Měla to být rodinná oslava

Ten den se Sharon s manželem chystali jít koupit vše potřebné na narozeninovou oslavu, na kterou už dorazili příbuzní – Sharonina sestra Wendy s manželem Cliffem. Starší dcera Natasha nechtěla jít nakupovat, zůstala proto doma se strýcem Cliffem. Wendy jela se Sharon, aby pohlídala Katrice.

Nákupní centrum pro vojáky z britské základny bylo zaplněné, protože ten den dostávali vojáci výplatu. Obě ženy s Katrice vešly dovnitř a Richard na ně čekal v autě.

Osudová minuta

Hnědooká holčička s kudrnatými světle hnědými vlásky měla na pravé části zad mateřské znaménko, které vypadalo jako vyrážka. Lehce stáčela levé oko (byl jí diagnostikován strabismus a uvažovalo se o operaci). Na sobě měla vlněný kabátek v tyrkysové barvě, pod ním bílou halenku, přes ní šatovou sukni se zeleným a modrým potiskem s volánky kolem ramen. Z červených zimních holínek jí vykukovaly bílé punčocháčky.

Matka ji usadila do nákupního košíku, ale dívenka pofňukávala a snažila se z něj dostat. Wendy ji tedy vyndala. Když ženy stály ve frontě u pokladny, uvědomila si Sharon, že zapomněla na bramborové lupínky. Když se za pouhou minutu vrátila, Katrice byla pryč. Wendy si myslela, že se rozběhla za matkou.

Utopila se?

Sharon a Wendy ji začaly hledat, volaly její jméno – nikdo malou holčičku neviděl, nikde nebyla. Přivolaná německá policie spolu s britskou vojenskou policií ze základny společně provedly rozsáhlé prohlídky. Hledat pomáhali i vojáci a dobrovolníci.

Vyšetřování nikam nepokročilo, nenašla se jediná stopa, po Katrice se doslova slehla zem. Německá policie se domnívala, že Katrice mohla spadnout do nedaleké řeky Lippe a utopit se.

Rodina však tuto teorii vždy odmítala s tím, že Katrice by se sama a tak rychle k vodě nedostala. Navíc podle nich se promarnily dva týdny, kdy se pátrání zaměřilo jen jedním směrem.

Pochybnosti o pátrání

„Teprve po 24 hodinách byli do nákupního centra přivedeni psi, ale to bylo na sledování pachových stop pozdě,“ myslí si Richard Lee, dívenčin otec. „A kontroly na hranicích se začaly provádět až po 48 hodinách,“ dodnes kritizuje práci vyšetřovatelů.

„Trvalo šest týdnů, než dívky, které v den, kdy zmizela moje dcera, na pokladně pracovaly, byly konečně vyslechnuty,“ stěžovala si na postup policie Sharon Lee, matka malé Katrice.

Leeovi se domnívají, že Katrice byla unesena a někdo ji ilegálně adoptoval.

Nové stopy

Vyšetřování nebylo nikdy zcela uzavřeno, složka k dnešnímu dni obsahuje 11 000 stran! V roce 2000 se za pomoci počítačové techniky podařilo vytvořit portrét, jak by si Katrice mohla jako dospělá vypadat. Tehdy se také objevily nové stopy.

Ozvala se žena, jejíž bývalý přítel působil u stejné vojenské jednotky jako Richard. Údajně se přiznal k vraždě dítěte. Nyní žije opět v Británii, kde ho vojenská policie podrobila výslechu. Žádné důkazy se ale nenašly.

V roce 2017 přišla britská vojenská policie na základě nových informací s tvrzením, že Katrice zřejmě unesl z nákupního centra muž, který pak odjel zeleným autem. Policie prověřila majitele zelených vozů z té doby. Bez výsledků.

Znovu řeka, teď jiná

V květnu 2018 se tým forenzních odborníků pustil do prohledávání části břehů řeky Alme, která teče nedaleko Paderbornu. Po několika týdnech mluvčí britské vojenské policie oznámil, že průzkum břehů řeky Alme nepřinesl žádné nové skutečnosti, které by se vztahovaly ke zmizení Katrice Lee.

Další podezřelý muž se v hledáčku policie objevil v roce 2019. Šlo opět o britského vojáka, který sloužil na základně v Německu. Byl sice nejprve vzat do vazby, ale pak bez obvinění propuštěn.

Žije někde?

Vrchní vyšetřovatel Richard O'Leary nevyloučil ani vraždu. Zajímavé je, že se nikde nenašlo ani vlákno z jejího oblečeni, ani stopy holínek. Domnívá se, že stejně tak Katrice mohla být unesena a adoptována. Vzhledem k oční vadě by však musela prodělat nejméně dvě operace. Prověřování očních klinik se ukázalo také jako liché.

V srpnu 2018 Natashu Walker, Katricinu sestru, kontaktovala prostřednictvím Facebooku jistá Heidi Robinson. Snažila se ji přesvědčit, že ona je Katrice! Test DNA to nepotvrdil a Heidi Robinson byla diagnostikována duševní porucha.

Otec Richard se nikdy nevzdal naděje, že znovu uvidí svou dceru naživu. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Thierry Paulin (†25): Monstrum z Montmartre

Thierry Paulin (†25): Monstrum z Montmartre

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 6. 2021 0:05

Od října 1984 do listopadu 1987 se starší ženy v okolí Montmartre bály samy chodit ven nebo někoho…

Rudolf Pleil: Mistr zabíjení

Rudolf Pleil: Mistr zabíjení

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 6. 2021 0:05

Obtloustlý žoviální chlapík s brýlemi se na každého mile usmíval a vypadal důvěryhodně. Ve veselém…

Ruth Snyder: Její manžel stále miloval mrtvou snoubenku

Ruth Snyder: Její manžel stále miloval mrtvou snoubenku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 5. 2021 0:05

Neměla žádné velké ambice. Ruth Snyder, tehdy ještě Ruth Brown, si přála být pouze „manželkou“.…

Antony Baekeland: Zabil matku, která ho chtěla „vyléčit“ z homosexuality

Antony Baekeland: Zabil matku, která ho chtěla „vyléčit“ z homosexuality

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 5. 2021 0:05

Byla krásná a neuvěřitelně ambiciózní. Barbara Baekeland dosáhla všeho, co chtěla. S tím, že jediný…

Ian Brady a Myra Hindley: Vrazi z močálu

Ian Brady a Myra Hindley: Vrazi z močálu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 5. 2021 0:05

Žádný zločin ve Velké Británii nevyvolal tolik emocí jako odhalení páru, který zneužíval, mučil a…

David Berkowitz: Měl sériový vrah a žhář pomocníky?

David Berkowitz: Měl sériový vrah a žhář pomocníky?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 5. 2021 0:04

Byl známý také pod přezdívkami Samův syn nebo Zabiják ráže 44. Přestože se David Berkowitz přiznal…

Elvira Barney: Nešťastná náhoda, nebo vražda?

Elvira Barney: Nešťastná náhoda, nebo vražda?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 4. 2021 0:05

Její milenec byl zastřelen během hádky, během níž Elvira Barney údajně vyhrožovala sebevraždou.…

Fritz Yngvar Moen: Oběť justičního omylu

Fritz Yngvar Moen: Oběť justičního omylu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 4. 2021 0:05

Celých osmnáct let strávil za mřížemi Fritz Moen. Hluchý Nor s vážnou vadou řeči byl neprávem…

Tip šéfredaktorky

Příběh Elišky (41): Pozdní láska mé babičky Milady

29. 5. 2021 0:05 autor podle příběhu Elišky H. napsala Alžběta Morávková