Metod Trobec (zdroj: murdepedia.org)
Krátce po svatbě se dopustil několika loupeží, krádeží a podvodů. Byl odsouzen na rok a měsíc do vězení. Vězenští psychologové si všimli, že je psychicky labilní, a tak byl hospitalizován v psychiatrické léčebně Polje, kde se zjistilo, že má ‚Ganserův syndrom‘. Léčil se elektrickými šoky, jeho pozdější advokát Stanislav Kleb byl ale přesvědčen, že tím došlo k výraznému poškození mozku. Právě to podle advokáta velkou měrou přispělo k tomu, že se z Trobce stal vrah.
Po návratu z vězení se s ním rozvedla žena. Metod začal pít a vyhledávat krátkodobé známosti. Žil se svou matkou v Spodnja Bela a vozil ženy do Dolenja vas u Polhovo Gradac, 17 kilometrů od Lublaně, do domu, kde byla i stará pec na chleba. Jak později řekli sousedé, nebyl to moc milý člověk, držel se v ústraní a byl velmi zdrženlivý a hádavý. Přesto se dokázal proměnit v okouzlujícího a atraktivního gentlemana, který neměl problém přesvědčit ženy, aby s ním šly na skleničku.
V letech 1975 až 1978 do svého domu vylákal, znásilnil a zabil nejméně šest žen. Jeho oběti měly společné to, že byly osamělé, a tak jim lichotilo, že je oslovil pohledný vysoký muž. Do jeho Zastavy 101 nastoupily zcela dobrovolně. Odvezl je do Dolenja vas. Se všemi měl sex a vrchol rozkoše pro něj nastal, když je začal škrtit. Všechny oběti znásilnil, uškrtil, rozřezal na stole motorovou pilou. Ostatky dal do pece na chleba, a spálil.
Všechny ženy, se kterými měl sex, ale nezabil. Během jeho procesu se například objevila dáma, která tvrdila, že v životě neměla něžnějšího milence, než byl Metod Trobec, a že nemohla uvěřit, že by spáchal zločiny, o kterých se psalo v novinách. V roce 1978 se Metod Trobec znovu oženil se Slavicou Mehlin, která po jeho boku vydržela jen něco málo přes rok. Když byl zatčen, podala žádost o rozvod.
V srpnu 1979 se Trobec setkal v baru v Medne s německým občanem Hermanem Lempenauem a ukradl mu kufr. Němec ohlásil událost na policii. O dva dny později se náhodou se zlodějem setkal znovu na autobusovém nádraží a mazaný Trobec ho pozval do auta pod záminkou, že mu kufr vrátí. Cestou ho napadl, zranil, sebral mu peněženku a ujel.
K jeho smůle byl na místě i houbař, který viděl, že pachatel ujel v červené Zastavě 101 s poznávací značkou z oblasti Lublaně. Na základě těchto informací byl Trobac téhož večera zatčen a předveden na krajské policejní oddělení. O jeho vině nebylo pochyb: na ponožce a botě se našly stopy krve a pod sedadlem se našla i Němcova peněženka.
Vyšetřovatelé provedli domovní prohlídku v jeho domě v Spodnja Bela, kde žil se svou matkou, a objevili dámské kabelky, boty, oblečení, šperky a velkou krabici milostných dopisů. Nic z toho nevyvolalo žádné zvláštní podezření, dokud nenašli průkaz totožnosti Zorky Nikolićové, dlouho pohřešované ženy.
Po necelých dvou hodinách prohlídky v opuštěném domě v Dolenja vas policisté našli zbytky kostí v peci na chleba, v dřevěné bedně před domem a v hnojišti. Následovala náročná akce, během níž byly nalezeny další úlomky kostí a prokázalo se, že zde bylo zavražděno a upáleno nejméně pět žen.
Trobec přiznal jen to, k čemu už policie shromáždila důkazy. Většina vyšetřovatelů, kteří se tehdy na případu podíleli, je přesvědčena, že obětí Trobčeva bylo více, ale nepodařilo se jim zjistit, kde, kdy a jak je zabil.
Soudní senát v Kranje ho 25. listopadu 1980 odsoudil k trestu smrti, což byl poslední rozsudek ve Slovinsku. Když mu bylo sděleno, že je odsouzen k trestu smrti, vůbec nereagoval, bouřlivě zareagoval až poté, co mu bylo sděleno, že na soudních výdajích musí zaplatit lehce přes 12 tisíc dinárů.
Po vynesení rozsudku se Trobcův obhájce odvolal k Nejvyššímu soudu, který mu trest změnil na tehdejší nejvyšší možný trest vězení - dvacet let. Jediný, kdo ho ve vězení navštěvoval, pokud jí to zdraví dovolovalo, byla jeho matka. Pravděpodobně jediná žena, kterou kdy v životě ocenil.
Trobec dostal ve vězení nejpřísnější režim: na jeho žádost a kvůli svému negativnímu chování byl držen na samotce, jen dvě hodiny denně mohl strávit venku.
Protože se pokusil zavraždit dva vězně, byl Trobacův trest vězení prodloužen o dalších 15 let.
30. května 2006 si po 27 letech za mřížemi ve vězeňské cele tehdy 57letý Metod Trobec vzal život. Krátce po šesté hodině ranní se vězeňský dozorce pokusil dostat do cely, ale dveře byly zaseknuté. Když se jim podařilo roztlačit dveře, spatřili jeho tělo viset na pruhu roztrhaného prostěradla. Odsouzený se oběsil za rukojeť vodovodního ventilu u záchodové mísy.
Protože po sobě nezanechal žádný dopis na rozloučenou, nikdy se nedozvíme, co přesně ho k tomuto rozhodnutí vedlo. Ostatně do propuštění ho v roce 2015 dělilo pouhých devět let, což bylo v porovnání s již odpykaným trestem extrémně krátké. Věznice oznámila, že nikdy neprojevoval sebevražedné sklony. Zřejmě po smrti matky v březnu 2006 ztratil důvod žít.
Zdroje informací: murderpedia.org a moskisvet.com
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Neuvěřitelně inteligentní, přátelský a zdvořilý člověk. Takový byl podle svého okolí Thomas Holst.…
Za nenápadnou maminkovskou a babičkovskou vizáží skrývala Yiya Murano alespoň tři vraždy a finanční…
15. září 2010: Padesátiletý Greg Fleniken byl nalezen mrtvý a zavražděný v hotelovém pokoji číslo…
Jeho legendární útěky z vězení a zájem médií mu přinesly pochybnou „slávu“ a popularitu části…
Kolem 21. hodiny 4. února 1974 se ozvalo zaklepání na dveře bytu č. 4 na 2603 Benvenue Street v…
Na konci února 1987 proběhla v amerických médiích následující zpráva: Vražedkyně na útěku Audrey…
Hannibal Lecter nebyl jen výplodem čisté fantazie. V roce 1963 se Thomas Harris, autor, jehož…
Dvaapadesátiletý provozovatel nočního klubu v Dallasu Jack Ruby ohromil Ameriku, když 24. listopadu…