Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jesse James: Legenda Divokého západu
pxhere.com
Volný čas / Krimi čtení

Jesse James: Legenda Divokého západu

datum: 22. 1. 2021 0:05 autor: Hana Lorencová
Nebyl žádný hrdina ani americký Robin Hood, jak popisovali autoři tzv. šestákových románů. Jesse James byl docela obyčejný zloděj a vrah, který stál v čele gangu přepadávajícího banky a vlaky.

Během dvanácti let, zhruba mezi lety 1869 až 1881, se účastnil nejméně devatenácti ozbrojených přepadení a loupeží. Jejich důsledkem zemřelo více než dvacet lidí, z toho sedm členů jeho zlodějského gangu.

Otcové se střídali

Baptistický kazatel Robert a studentka katolické školy Zerelda Jamesovi se vzali v prosinci 1841. Oba byli velmi mladí. Zatímco ženichovi bylo třiadvacet, nevěsta teprve nedávno oslavila šestnácté narozeniny. Novomanželé se usadili v Missouri, kde si pořídili farmu.

Jesse, který se narodil 5. září 1847, byl druhým synem mladého páru. Bratr Alexander „Frank“ byl o čtyři roky starší a po dalších dvou letech přišla na svět dcera Susan. Krátce po jejím narození se otec rodiny Robert vypravil s oddílem zlatokopů kázat do Kalifornie. Tam do roka zemřel, zřejmě na choleru či tyfus, a byl pohřben na neznámém místě.

Majitelka farmy Zerelda byla dobrou partií. Není divu, že vdova se třemi dětmi se po dvou letech znovu provdala. Bohatý farmář Benjamin Simms však nedokázal nalézt společnou řeč s vyženěnými syny a především k Jessemu byl velmi krutý. Zerelda se tím trápila, ale zasáhl osud – Benjamin nepřežil pád z koně.

Dvojnásobná vdova do třetice přijala nabídku k sňatku. Třetím manželem se stal lékař Reuben Samuel. Podle dobových zdrojů „tichý a pasivní muž, stojící ve stínu silné manželky“. Narodily se jim další čtyři děti – dva synové a dvě dcery.

Útok na farmu a pomsta

Tradiční jižanská rodina vlastnící otroky se v občanské válce postavila na stranu Konfederace, tedy proti pokrokovějším severním státům Unie. I po drtivé porážce Konfederace v roce 1863 u Gettysburgu konzervativní Jih nechtěl měnit zavedené pořádky. Separatistické vojenské akce byly na denním pořádku. A právě tehdy se svým vlastním způsobem do války zapojují bratři Jamesovi.  

Jesse James. (zdroj: Wikimedia Commons)

Impulsem byl útok unijních ozbrojenců na Zereldinu farmu, během něhož byl podle místní legendy zbičován mladý Jesse, který odmítl prozradit úkryt staršího bratra.

Krvavá pomsta bratrů začala v červnu 1864 atentátem právě na Jesseho mučitele Brentleyho Bonda. Bond prosil o milost, ale Jesse ho nemilosrdně zastřelil. Další obětí byl Alvis Dagley, který se také účastnil mučení. Pro něj si došli do jeho domu, vytáhli ho ven a na ulici zastřelili.

Bratři zahájili sérii loupeží, často doprovázených vraždami. Pak se připojili k „Bloody Billovi" Andersonovi, vůdci velké partyzánské skupiny. Společně se zúčastnili masakru v Centralii, kdy zastavili vlak přepravující neozbrojené vojáky a zabili více než dvacet z nich. Některé mrtvé partyzáni skalpovali a rozřezali.

Zločinci, nebo hrdinové?

Při přestřelce s federální hlídkou byl Jesse vážně zraněn a léčení trvalo několik měsíců. Partyzáni mezitím přišli o Andersona, který byl zastřelen. Rozpadající se poslední desítka skupiny v čele s Jessem a Frankem začala přepadávat banky. V Clay County ukradli 60 000 dolarů a zastřelili náhodného kolemjdoucího. 

Bratři Frank a Jesse Jamesovi. (zdroj: Wikimedia Commons)

Následovala banka v Gallantinu, kde bez důvodu usmrtili pokladníka. Policie se je snažila dopadnout, ale neúspěšně. Lupičský gang pokračoval ve své činnosti. Přepadávali banky, dostavníky i vlaky. Guvernér vypsal odměnu za informace vedoucí k jeho dopadení.

Zatímco severní unijní tisk je popisoval jako „gang starých zběsilých zoufalců, prokonfederační novinář a zakladatel Kansas City Times John Newman Edwards svými články vytvořil z Jesse lidového hrdinu a psance. Neexistuje však žádný důkaz, že by Jesse a spol. „bohatým brali a chudým dávali.“

Jesse se stihl oženit se sestřenicí, také Zereldou, a stal se otcem dvou dětí.

Kontroverzní symbol

Společnosti Adam Express Company po několik přepadeních vlaků došla trpělivost a její vedení se obrátilo na soukromou detektivní agenturu Pinkerton. Zakladatel Allan Pinkerton použil proti Jamesonům stejnou munici. V roce 1875 pracovníci jeho agentury přepadli Jamesovu farmu. Zápalné zařízení, které hodili do domu, zabilo Jesseho mladšího bratra Archieho a doslova utrhlo ruku jejich matce.

Sympatie veřejnosti byly na straně Jamesových. Ti se o rok později pokusili přepadnout a vyloupit banku v Minnesotě. Při následné přestřelce zůstali naživu (a na svobodě) už jen bratři Jamesovi. Brzy sice dali dohromady novou skupinu, kde ale rozhodně nepanovala vzájemná důvěra. Jeden z nových členů, Robert Ford, Jesseho pod vidinou odměny zradil a 3. dubna 1882 zastřelil. Jessemu bylo 34 let.

Následně se vzdal Frank, který strávil rok za mřížemi, pak byl překvapivě osvobozen. Soudu se nepodařilo prokázat žádná obvinění. Zemřel jako dvaasedmdesátiletý roku 1915.

Jesse se stal po smrti ještě větším hrdinou, než byl za svého života. Zůstává kontroverzním symbolem tehdejší mentality a hodnot jihu Spojených států. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Arnfinn Nesset: Opravdová severská detektivka

Arnfinn Nesset: Opravdová severská detektivka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 10. 9. 2021 0:05

Takový příběh by zřejmě nevymyslel ani Jo Nesbø. Na první pohled obyčejný, milý a příjemný ředitel…

Keith Hunter Jesperson: Zabiják se smajlíky

Keith Hunter Jesperson: Zabiják se smajlíky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 9. 2021 17:24

Byl známý jako Happy Face Killer. Řidič kamiónu a sériový vrah Keith Hunter Jesperson měl potřebu…

Gaston Dominici: Vrah, nebo oběť nespravedlivého rozsudku?

Gaston Dominici: Vrah, nebo oběť nespravedlivého rozsudku?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 8. 2021 0:05

O vraždě tříčlenné anglické rodiny na francouzském venkově byl roku 1973 natočen film Případ…

Krádež za 500 milionů dolarů: Neobjasněná loupež v bostonském muzeu

Krádež za 500 milionů dolarů: Neobjasněná loupež v bostonském muzeu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 8. 2021 0:05

Po více než třiceti letech zůstává krádež uměleckých děl v Muzeu Isabelly Stewart Garden záhadou.…

Kdo zabil Černou Dahlii?

Kdo zabil Černou Dahlii?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 8. 2021 0:05

Od vraždy mladé Američanky Elizabeth Short, známé pod přezdívkou Černá Dahlia (Black Dahlia)…

Enriqueta Martí: Upírka z Barcelony

Enriqueta Martí: Upírka z Barcelony

Autor: Hana Lorencová, Datum: 6. 8. 2021 0:05

V úterý 27. února vtrhla policie do domu číslo 29 na ulici Ponent v Barceloně. Stalo se tak na…

Michail Popkov: Dvojí život angarského maniaka

Michail Popkov: Dvojí život angarského maniaka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 7. 2021 0:05

Když mu dcera se slzami v očích oznámila, že někdo zavraždil její učitelku hudební výchovy, podivil…

Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 7. 2021 0:05

Byla poslední ženou, která byla ve Švédsku popravena. Příběh Anny Månsdotter měl ve své době velkou…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-