Hrabě Hippolyte de Bocarmé. (zdroj: murderpedia.org)
Jejich poslední nadějí bylo, že Lydiin bratr Gustave, který zdědil větší část otcova majetku, zemře svobodný a všechno tak připadne Lydii. To se zdálo dost pravděpodobné, protože Gustave byl od dětství hodně nemocný a měl amputovanou nohu.
Na jaře roku 1850 však Gustave koupil zámek zchudlé šlechtické rodiny a proslýchalo se, že se zajímá o bývalou majitelku Demoiselle de Dudzech. Dne 20. listopadu Hippolyte a Lydia dostali zprávu, že Gustave přijede v poledne oznámit své zasnoubení.
Ačkoli děti běžně jedly s rodiči v hlavní jídelně, toho dne byly vykázány do kuchyně. Oběd překvapivě podávala sama hraběnka Lydia, ne služebnictvo.
Po obědě zaslechla služebná Emmerance z jídelny zvuk, jako by někdo spadl na zem. Šla se podívat, co se děje, ale když se blížila ke dveřím do jídelny, srazila se s hraběnkou, která spěchala ven a zavírala za sebou dveře.
Hraběnka vběhla do kuchyně, přinesla několik nádob s vodou a běžela zpátky do jídelny. Brzy nato ale Lydia zavolala Emmerance a kočího Gillese s tím, že Gustavovi se udělalo špatně a že má obavu, jestli ho neranila mrtvice.
Gustave ležel v jídelně na podlaze a Bocarmé nařídil, aby švagra svlékli, omyli mu tělo a položili ho na postel.
Služebná s kočím se vypravili za místním knězem, aby mu řekli, že Gustave Fougnies podle nich nezemřel přirozenou smrtí. Informace se donesly i k vyšetřujícímu soudci v Tournai.
Vyšetřující soudce Heughebaert přijel do Bury v doprovodu tří četníků a tří chirurgů. Když Heughebaert požádal o prohlídku těla, byl neochotně odveden do zatemněné místnosti. Na první pohled bylo jasné, že nešlo o přirozenou smrt. Muž měl ošklivě pořezanou tvář a popálená a zčernalá ústa!
Heughebaert nařídil, aby bylo tělo ihned ohledáno. Lékaři o dvě hodiny později oznámili svůj verdikt. V ústech, na jazyku, v krku a v žaludku byly patrné výrazné popáleniny. Proto usoudili, že Gustave zemřel na následky požití nějaké žíravé tekutiny, pravděpodobně kyseliny sírové.
Vyšetřují soudce okamžitě hraběte a hraběnku zatkl. Pak nařídil, aby byly z těla vyjmuty všechny orgány, které by mohly být užitečné pro další šetření.
K tomu si vyžádal bruselského profesora chemie Jeana Stase. Stas byl ve svých sedmatřiceti letech předním chemikem v zemi. Rychle se mu podařilo vyloučit kyselinu sírovou jako příčinu smrti.
Našel ale v těle velké množství nikotinu a usoudil, že šlo o otravu způsobenou extrakty nikotinu.
Zahradník vypověděl, že hrabě nakoupil obrovské množství tabákových listů. Heughebaertovi se podařilo vypátrat několik chemiků, ke kterým Bocarmé chodil pro radu ohledně extrakce nikotinu z tabákových listů.
Při domovní prohlídce zámku se našla pohřbená těla koček a kachen, která zemřela také na otravu nikotinem. Na nich se to zřejmě hrabě „učil“.
Při soudním přelíčení v květnu následujícího roku se manželé navzájem obviňovali a házeli vinu jeden na druhého. Hraběnka přiznala, že pomohla zavraždit svého bratra, ale tvrdila, že ji k tomu její manžel donutil silou. Hrabě zase připustil, že jed vyrobil a uložil do láhve od vína, ale švagrovi ho prý podala.
Bylo ale zřejmé, že Gustave byl pravděpodobně násilím držen, zatímco mu byl do krku naléván jed.
Hrabě byl shledán vinným z vraždy a odsouzen k trestu smrti. Byl popraven gilotinou 19. července 1851 na náměstí Grand-Place v Mons. Jeho manželka byla zproštěna viny a propuštěna.
Tento případ se stal roku 1936 námětem detektivního románu Johna Rhodea Death at Breakfast. Inspiroval i autory divadelních her a producenty televizních krimiseriálů.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Provedla jednu z nejkrutějších a nejznámějších vražd v Anglii 19. století. Hlava oběti se našla až…
Začátek března 2014 byl v italské Lombardii docela chladný. Ranní teploty se v neděli 9. března…
Jejich smrt otřásla New Jersey a okolím. Lorraine Kelly a Mary Ann Pryor byly brutálně zavražděny v…
Ve skutečnosti to žádný hodný strýček nebyl. Přezdívka „strýček Tik ťak“ odkazovala k jeho povolání…
Bylo 1. října 1957. Když se nad Paříží rozednilo, vstoupil štíhlý tmavovlasý mladík dveřmi na…
Devatenáctiletá Jill Behrmanová byla ve špatnou dobu na špatném místě. Pachatel ji zastřelil…
Pod dálničním nadjezdem v Solně nedaleko Stockholmu 18. července 1984 byly objeveny v plastových…
5. září 1997 byl v Paříži zatčen Patrice Alègre, pohledný 32letý muž z jihofrancouzské Toulouse.…