Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Thelma Todd (†29): Tajemná smrt hvězdy němého filmu
Wikimedia Commons
Volný čas / Krimi čtení

Thelma Todd (†29): Tajemná smrt hvězdy němého filmu

datum: 15. 10. 2021 0:05 autor: Hana Lorencová
Prožít život hollywoodské hvězdy, to byl sen mnoha mladých krásných dívek dvacátých a třicátých let minulého století. Splnilo se to jen málokteré. Byla mezi nimi Thelma Todd. Osud zářivé blondýnky s modrýma očima a oslnivým úsměvem se bohužel naplnil předčasně.  

V pondělí 16. prosince 1935 v 10.30 dopoledne vstoupila osobní sekretářka Mae Whitehead do garáže, odkud měla vyzvednout auto své šéfové Thelmy Todd a odvézt ho k restauraci Sidewalk Café. Tu herečka vlastnila se svým přítelem, hercem Rolandem Westem. Když Mae přišla k autu blíž, naskytl se jí hrůzný pohled! Její šéfová oblečená ve třpytivých modrých večerních šatech, které oblékla minulý večer do baru, seděla sesunutá na sedadle svého vozu a na nosu a ústech měla zaschlou krev. Byla mrtvá.

Talentovaná dívka

Kdo byla kráska, jejíž smrt se stala dobovou senzací? Narodila se 29. července 1906 v Lawrence ve státě Massachusetts do tzv. lepší rodiny. Otec John byl uznávaný místní politik a matka Alice typická žena v domácnosti. Thelma měla ještě staršího bratra Williama.

Bystrá dívka se připravovala na dráhu učitelky. Její život nabral jiný směr poté, co se v roce 1925 zúčastnila soutěže krásy. Povšimli si ji lidé z vedení filmového studia Paramount a nabídka k filmu na sebe nedala dlouho čekat. Nejprve se objevovala ve vedlejších rolích, šanci jí dal producent Hal Rouch, když ji začal obsazovat do hlavních rolí grotesek. Točila „ženské“ verze slavných skečů Laurela a Hardyho. Tak se zrodila hvězda němého filmu. Nesporný talent, krása a pracovitost ji vynesly na samý vrchol hollywoodské pyramidy.

Bouřlivé manželsví

Brzy se sblížila s kolegou Rolandem Westem. Ten byl však ženatý a neustále kličkoval s rozvodem. Thelmě došla trpělivost a v roce 1932 přijala nabídku k sňatku od Pata DiCicca, muže, který se pohyboval na hraně zákona a měl kontakty s mafií. Bouřlivé manželství bylo plné hádek i domácího násilí. Pat neustále na Thelmu žárlil. Ukázalo se, že to nebylo bezdůvodně. Thelmu to totiž stále přitahovalo k bývalému milenci. Roland odešel od manželky, Thelma se po dvou letech rozvedla a milenci začali žít spolu. Společně si také otevřeli a provozovali v té době proslulou restauraci Sidewalk Cafe.

Poslední večírek

V sobotu 14. prosince 1935 se Thelma dostavila na večírek, který se konal v baru Trocadero. Roland West zůstal doma. Údajně se skvěle bavila do okamžiku, než se tam setkala s bývalým manželem. Podle očitých svědků se zuřivě pohádali. Šofér Ernest Peters ji podle pozdější výpovědi odvezl domů časně ráno ve 3:45.

Její tělo však Mae objevila v garáži několik ulic od bytu, kde s Rolandem bydleli, a garáž patřila jeho manželce Jewel, která žila nedaleko.

Byla to nehoda...

Pitva prokázala otravu kysličníkem uhelnatým. První teorie se tedy přikláněly k nešťastné náhodě. Opilá Thelma mohla před domem zjistit, že nemá klíče. Prosincové noci bývají v Kalifornii chladné a větrné, zvlášť v blízkosti oceánu, kde dvojice žila. Proto se vydala do garáže. Tam si nastartovala auto, aby se zahřála, a v uzavřené místnosti se zadusila oxidem uhelnatým.  

Tato teorie však brzy dostala trhliny. Nebylo by to poprvé, co se Thelma nemohla dostat do domu. A když se to stalo, neměla problém rozbít okno, aby přivolala Rolanda. Klíč od bytu měla navíc v kabelce. Kdyby šla pěšky do garáže, musela by mít našlapané boty a větrem rozcuchané vlasy. Podrážky bot byly čisté a vlasy dokonale upravené. Údajně také nebyla tak hloupá, aby nevěděla o rizicích otravy kysličníkem uhelnatým.

...nebo sebevražda?

Policie nenašla v garáži žádné známky vloupání ani stopy zápasu kromě malého zranění na rtu, údajně po nárazu hlavy na volant. Herečka na sobě měla všechny šperky.

Šofér, který ji vezl domů, uvedl, že byla nezvykle tichá. To mohla být náhoda. Na večírku se dobře bavila, byla uvolněná a kromě hádky s exmanželem byla v pohodě. Navíc podepsala smlouvu na nové natáčení a na práci se těšila. Kufr auta měla plný vánočních dárků pro rodinu a nejbližší přátele.

Mohla to být i vražda

Zajímavé bylo, že v žaludku oběti se našel nestrávený hrášek, přitom na večírku v Trocaderu se žádný pokrm s hráškem nepodával.

Nedlouho před smrtí Thelma dostávala výhružné anonymy. Mohlo to být spojeno i s její restaurací, kterou chtělo místní podsvětí využívat pro nelegální hazard. S tím Thelma rozhodně nesouhlasila. V této souvislosti se spekulovalo o notoricky známém gangsterovi Lucky Lucianovi provozujícím ilegální kasina. Na hranici zákona se pohyboval i její bývalý manžel Pat.

Rolandova stále ještě zákonitá manželka Jewel svou sokyni také zrovna nemusela. Měla však na dobu vraždy dokonalé a ověřené alibi.

V síti podezřelých uvízl i milenec Roland West, který měl k mafii vazby a s hazardem v restauraci údajně neměl problém. Když Roland v roce 1952 umíral, prý se na smrtelné posteli k Thelmině vraždě přiznal svému příteli Chesteru Monkovi. V té době však nebyl při smyslech a kromě Monka to nikdo neslyšel.

A tak po téměř 86 letech zůstává tato zbytečná smrt talentované herečky neobjasněná.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

John Martin Crawford: Vrah domorodých žen

John Martin Crawford: Vrah domorodých žen

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 1. 2022 0:05

Podle poznatků FBI většina sériových vrahů pochází z problematických rodin, v dětství byli…

Katrice Lee: Holčička, která zmizela beze stopy

Katrice Lee: Holčička, která zmizela beze stopy

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 1. 2022 0:05

Už by jí bylo 42 let. V den svých druhých narozenin Katrice Lee zmizela – je to tedy více než 40…

Tore Hedin: Švédský policista a masový vrah

Tore Hedin: Švédský policista a masový vrah

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 1. 2022 0:05

Jeho příběh jako kdyby vypadl z knih Jo Nesbøa nebo Stiega Larssona. Odehrál se však v době, kdy…

Juliet Marion Hulme a Pauline Rieper-Parker: Vraždící puberťačky

Juliet Marion Hulme a Pauline Rieper-Parker: Vraždící puberťačky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 31. 12. 2021 0:05

V první polovině 50. let byla spisovatelka kriminálních románů Anne Perry známá ještě jako Juliet…

Irina Gajdamačuková: Něžná dívka s kladivem v ruce

Irina Gajdamačuková: Něžná dívka s kladivem v ruce

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 12. 2021 0:05

Město Ňagaň v Chantymansijském autonomním okruhu v asijské části Ruska má dvě slavné rodačky, které…

Případ Ilse Moschnerové

Případ Ilse Moschnerové

Autor: Hana Lorencová, Datum: 10. 12. 2021 0:05

Vražda Ilse Moschnerové, kterou spáchal Johann Rogatsch, je dodnes považována za jednu z…

Juana Barraza: Vražedkyně starých žen byla odsouzena na 759 let

Juana Barraza: Vražedkyně starých žen byla odsouzena na 759 let

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 12. 2021 0:05

Proč mexická profesionální zápasnice Juana Barraza okradla a uškrtila minimálně jedenáct starých…

David Michael Krueger: Vrah jezdil na kole

David Michael Krueger: Vrah jezdil na kole

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 11. 2021 0:05

Přestože se pěstounští rodiče snažili dát lásku a péči chlapci, který do tří let nepoznal teplo…

Tip šéfredaktorky

Příběh Lídy (79): Vnučka mi prodala střechu nad hlavou

27. 11. 2021 0:05 autor podle příběhu Lídy C. napsala Alžběta Morávková