Tak vypadal sovětský Jack Rozparovač. (zdroj: Wikipedia)
Intenzivní vyšetřování bylo zahájeno až pět let po první vraždě, v roce 1983. Ačkoli sérioví vrazi v Sovětském svazu a jeho „dokonalé společnosti“ neexistovali, vyšetřovatelé museli začít brát všechny hypotézy vážně. Vraždy totiž byly obzvlášť kruté – bodné rány u většiny obětí vedly do oblasti břicha a genitálií. Některým z žen Čikatilo ukousl bradavky, chlapcům uřezával penisy.
Výjimkou nebývaly vypíchnuté oči či odřezané části obličeje jako oční víčka, nos, rty… S něčím podobným se sovětská kriminalistika ještě nesetkala. Do vyšetřování byly zapojeny dvě stovky policistů, ale jejich výsledky nebyly uspokojivé. Ruská policie hledala skupinu homosexuálů, přestože oběti byly mužského i ženského pohlaví. Kvůli tlaku z vládnoucích složek zatkla několik nevinných lidí, z nich minimálně jeden spáchal v cele sebevraždu v důsledku tvrdých vyšetřovacích metod. Vraždění však pokračovalo dál.
V roce 1984 byl Čikatilo za jiné zločiny na pár měsíců zatčen. V té době mu byly provedeny testy, které by dle jeho krevní skupiny buď potvrdily, nebo vyloučily, že pachatelem byl on. Stalo se ale něco neuvěřitelného: přestože Andrej Čikatilo všechny vraždy spáchal, jeho krevní skupina dle vzorku krve se neshodovala s krevní skupinou jeho spermatu. O příčinách této anomálie se vědci dodnes přou. Zcela zoufalí policisté tehdy žádali nadřízené o možnost spolupráce s americkou FBI, ale to jim bylo přísně zakázáno.
Když byl v Šachtách Andrej propuštěn, našel si novou práci ve městě Novočerkask, kde ve vraždách, především během svých obchodních cest, pokračoval. Vyšetřování i přes změnu politických poměrů v zemi nabývalo na intenzitě. Poslední vraždu tak Čikatilo spáchal 6. listopadu 1990.
Krátce poté, co dvaadvacetiletá Světlana vydechla naposled, byl policistou v civilu přistižen na přístupové cestě do lesa, kde se vražda odehrála. Milicionář se však bohužel spokojil s legitimací a vysvětlením, že Čikatilo byl v lese sbírat houby. V nylonové tašce, kterou měl u sebe, si přitom Andrej nesl dívčiny uřezané prsy.
Teprve po nalezení těla si policie vše spojila. Jasným důkazem viny se pak stal zraněný prst, který mu takřka ukousla jedna z posledních obětí. Nakonec se Andrej rozplakal při rozhovoru s psychologem a přiznal se – k vraždě 56 lidí.
Před bedlivě sledovaným soudem se Čikatilo snažil přesvědčit širokou veřejnost, že je nemocný. Předváděl své genitálie, silně se ohrazoval proti nařčení z homosexuality, dokonce tvrdil, že je těhotný a kojí. Své emoce neovládli ani příbuzní obětí, zvláště v okamžicích, kdy popisoval, jak chybějící kusy těl vařil a pojídal. I pro silnou emoční zainteresovanost všech zúčastněných byl po celý proces chráněn kovovou klecí. Verdikt, jaký se očekával, nakonec padl – trest smrti. Trest byl vykonán 14. února 1994 v novočerkasské věznici střelou za pravé ucho.
Rodina se s Andrejovou popravou nikdy nevyrovnala. Manželka rezolutně popřela, že by mohl být vrahem, syn Jurij pak celý proces označil za zmanipulovaný sovětský hon na člověka. Pravdu o otci jakožto vrahovi odmítl přijmout.
Proto bylo nadmíru překvapivé, že když byl chycen jiný ruský sériový vrah, Alexandr Pičuškin (Bitcevský maniak nebo také Šachovnicový vrah), který vyjádřil svůj neskonalý obdiv k Čikatilovi jakožto svému vzoru, Jurijova reakce byla nadšená. „Vyprávějte mi, co přesně říkal!“ zajímal se prý... Také on se o pár let později dostal do konfliktu se zákonem.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Hlavní roli v příběhu, který se stal roku 1847, hrají čtrnáctiletá Cecile, její zaměstnavatel…
Sériová vražedkyně Rosemary Westová spolu s manželem Fredem zavraždili nejméně deset mladých žen a…
Provedla jednu z nejkrutějších a nejznámějších vražd v Anglii 19. století. Hlava oběti se našla až…
Začátek března 2014 byl v italské Lombardii docela chladný. Ranní teploty se v neděli 9. března…
Jejich smrt otřásla New Jersey a okolím. Lorraine Kelly a Mary Ann Pryor byly brutálně zavražděny v…
Ve skutečnosti to žádný hodný strýček nebyl. Přezdívka „strýček Tik ťak“ odkazovala k jeho povolání…
Bylo 1. října 1957. Když se nad Paříží rozednilo, vstoupil štíhlý tmavovlasý mladík dveřmi na…
Devatenáctiletá Jill Behrmanová byla ve špatnou dobu na špatném místě. Pachatel ji zastřelil…