Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Zlín: Město Tomáše Bati
zlinsko-luhacovicko.cz
Volný čas / Cestování

Zlín: Město Tomáše Bati

datum: 15. 7. 2022 15:00 autor: -vls-
Zlín je unikát, který by měl každý alespoň jednou v životě navštívit. A o prázdninách je na to ideální čas! Zlíňáci ho milují pro jeho baťovské domečky ve stráních, pro nově opravené parky, kde se odehrává většina společenského života, pro procházky staletým továrním areálem.

Proměna valašského městečka v moderní město

Když na konci 19. století přišli sourozenci Baťovi do Zlína, bylo to poklidné valašské městečko. Průmyslová revoluce, kterou tu vizionář Tomáš Baťa rozpoutal, změnila jeho ráz.

Vyrostly tu nejmodernější továrny, pro dělníky z pasek domy s tekoucí vodou a splachovacím záchodem, byl tu propracovaný systém úplně všeho, co lidský život zahrnuje – od školství přes organizaci práce až po trávení volného času.

Továrny Baťa stavěl před sto lety. Dnes se povedlo řadu z nich revitalizovat a vdechnout jim život.

Na platformě 14 | 15 Baťův institut se konají koncerty, v bývalých fabrikách sídlí muzeum, knihovna, galerie. Díky tomu je dnes Zlín unikátem. Jeho srdce tvoří tovární areál postavený z červených cihel na přehledném rastru, aby se v číslování budov každý vyznal. Obklopují ho zalesněné čtvrti dělnických domků, které dnes patří k nejstylovějšímu bydlení ve městě. Patří sem i architektonické unikáty, jako jsou ředitelské vily či prosklený Památník Tomáše Bati, zářící nad městem.


Máchovo jezero místo moře?

Industriál v Továrním areálu

A kde začít? Rozhodně v místě, které udělalo Zlín Zlínem – v Továrním areálu. První kroky směřujte do krajského infocentra a do Muzea jihovýchodní Moravy v budově 14 | 15 Baťova institutu.

Tovární areál. (zdroj: zlinsko-luhacovicko.cz)

Dozvíte se, jak to ve Zlíně kdysi vypadalo, kdo vymýšlel propracovaný urbanistický koncept továrny v zahradách a jak vypadal den baťovského dělníka. Pokračujte do 21. budovy, domluvte si projížďku pojízdnou kanceláří ve výtahu a podívejte se na cihlové město z výšky 16. etáže (vyvézt se tam můžete páternosterem!).

Unikátní architektura

Představu o skutečně unikátní architektuře Zlína si nejlépe uděláte z terasy 21. budovy, odkud budete mít jako na dlani továrnu, obslužnou čtvrť s obchodním domem i baťovské domky. Zpět na zemi nevynechejte Infopoint baťovského bydlení nebo Památník T. Bati.

Projít si můžete Tovární areál i dělnické čtvrti, vydat se k vile Tomáše Bati či k ředitelské vile… Architektonicky je ve Zlíně na malém prostoru spousta skvělých věcí k objevování.

Abyste na to nebyli sami, vezměte si do ruky skvělého průvodce jménem Zlínský architektonický manuál, kde najdete podrobně popsané všechny objekty, ale taky vytipované stezky za tím, co vás zrovna bude zajímat. Spoustu tipů na výlety a procházky najdete i na webu destinační společnosti Zlínsko a Luhačovicko. 


Hurá na Šumavu!

Kde se najíst?

Zlín je skvělým místem pro ty, kdo milují kávu a rádi ji objevují. Najdete tu taky řadu skvělých bister, několik dobrých restaurací a jeden opravdu výjimečný bar.

Doporučujeme zajít si do Bistrotéky Valachy v rekonstruovaném Obchodním domě Zlín, kde se vaří z poctivých surovin a pochutnáte si tu od snídaní až po večeře. Dělají se tady kurzy vaření, můžete si tu nakoupit farmářské produkty z celého regionu a cvrčí to tu krásně živým ruchem dobré gastronomie. Kdo by raději něco rychlého do ruky, najde v přízemí také Kornuterii nebo pekařský pult, kde mají vždycky plné pulty dobrot.

Bar 1931. (zdroj: archiv Obchodního domu Zlín)

Do Obchodního domu kdysi chodili obědvat Baťovi zaměstnanci, dnes je to krásně rekonstruovaná budova s obchody a restauracemi, kde se skvěle najíte po celý den. Večer pak zajděte do Baru 1931 a dejte si některý ze zdejších skvělých drinků.

Barmani připravili i originální koktejly inspirované Zlínem k oslavám jeho 700. výročí. Co třeba ochutnat baťovský Dřevák, Páternoster nebo koktejl Emil Z., věnovaný legendárnímu běžci Emilu Zátopkovi, jenž začínal svou hvězdnou kariéru právě v Baťově městě?


7 tipů na výlety po Vysočině

Za Dalím i na masáž

A to není ve zlínském Obchodním domě vše. Právě nyní hostí unikátní výstavu, na které se seznámíte s tvorbou legendárního surrealisty Salvadora Dalího. Konat se bude až do 8. září v originálních prostorách Galerie Desítka v 10. podlaží, na střeše Obchodního domu. Prohlédnout si můžete stovku děl vynikajících jedinečnou poetikou i díla představující průřez Dalího tvorbou – od grafik přes sochy až po užité umění. Expozici doplňuje dokumentární film a originální portrétní fotografie Dalího fotografa Václav Chocholy.

Vydat se můžete i na večerní komentované prohlídky a po dobu výstavy je v Galerii Desítka mimořádně otevřena kavárna s jedinečným výhledem na centrum Zlína a zlínský mrakodrap.

Obchodní dům Zlín. (zdroj: archiv Obchodního domu Zlín)

Můžete sjet do 2. patra do Bistrotéky Valachy, kde připravili speciální Španělské menu, nebo naopak zůstat relaxovat ve Fyzio Garden, kde si můžete dopřát masáž, a zážitek z ní ještě umocnit odpočinkem s čajem a krásným výhledem na legendární Kongresové centrum Evy Jiřičné.

A kdo by měl kultury a poznávání málo, může ještě vyrazit na svou vlastní malou Gallery Tour. Ve Zlíně funguje hned několik galerií, a záleží jenom na vás, jestli dáváte přednost klasickým institucím, nebo se chcete mrknout do galerie na zastávce nebo v garáži.

S dětmi do nejkrásnější zoo a za historií filmu

A kde si odpočinout? V centru Zlína najdete zrekonstruovaný Park Komenského, kde si můžete dát jídlo, skleničku, dopřát si piknik nebo si odpočinout ve stínu stromů. Je tu skvělý Gahurův prospekt, Sad Svobody kolem zámku a místa, kde se dá strávit celý den.

Vezměte s sebou i děti. Můžou jezdit na koloběžce nebo si pohrát na velkém hřišti na začátku parku.

Co si pak rozhodně s dětmi nesmíte nechat ujít, je návštěva ZOO Zlín, která je vůbec nejnavštěvovanějším turistickým místem na Moravě. Nové expozice jsou často průchozí, můžete si tu pohladit rejnoka, pozorovat loni narozené africké slůně, dovádějící v novém výběhu Karibuni, nebo navštívit největší expozici jaguárů v Evropě.

Skvělým místem pro děti je Filmový uzel v areálu bývalých filmových ateliérů na Kudlově. Tři patra plná filmů zahrnují animátorskou dílnu i povedený Tvořivý chlívek prasátka Lojzíka.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

6 tipů na letní dovolenou v Turecku

6 tipů na letní dovolenou v Turecku

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 3. 2023 0:05

Víte, že Turecko bude hitem léta 2023? Zájem raketově roste!

Do Vídně za pandami

Do Vídně za pandami

Autor: -vls-, Datum: 15. 3. 2023 17:00

Přesně před dvaceti lety, v polovině března 2003, se vídeňský Schönbrunn zařadil mezi pár desítek…

7 tipů na top lyžařské areály v Čechách

7 tipů na top lyžařské areály v Čechách

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 2. 2023 0:05

Zima se vrátila! Krkonoše a zdejší lyžařské areály nabízí vysoký standard služeb, který snese…

10 tipů, kam vyrazit v březnu

10 tipů, kam vyrazit v březnu

Autor: -vls-, Datum: 24. 2. 2023 10:00

Březen láká k nové energii a zážitkům! Vyberte si z našich tipů na různé aktivity.

Nejromantičtější místa na světě

Nejromantičtější místa na světě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 2. 2. 2023 0:05

Pokud Češi tráví den svatého Valentýna v zahraničí, nejčastěji je najdete v celoročně oblíbeném…

Dovolená podle horoskopu

Dovolená podle horoskopu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 1. 2023 0:05

Vysněná místa pobytu pro vás vybírala slavná věštkyně a astroložka Inbaal Honigmanová, která se…

5 míst, kam v zimě za teplem

5 míst, kam v zimě za teplem

Autor: -vls-, Datum: 10. 1. 2023 15:00

Přestože se přelom roku nesl ve znamení vysokých teplot, a dokonce padaly teplotní rekordy, ta…

Kam na lyžovačku?

Kam na lyžovačku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 1. 2023 13:30

Vyražte na Dolní Moravu! Horský resort Dolní Morava jako jediné lyžařské středisko na Moravě stále…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-