Tou vůbec první svého druhu na území Čech je Kutnohorská vinařská stezka, která je primárně navržena jako značená naučná vinařská cyklotrasa.
Dlouhá je necelých 6 km, takže se pohodlně dá ujít i pěšky a propojuje historické jádro Kutné Hory se sedmihektarovým vinohradem pod kopcem Sukov.
Trasa začíná na kutnohorském Palackého náměstí a vede do vinice pod kopcem Sukov na severním okraji města. Cestou vinohrady se pak otevírá nádherný výhled na město Kutná Hora a dovedevás postupně zpět do centra města.
Vinařství má na Kutnohorsku sice staletou tradici, nejstarší záznam o něm je v Kosmově kronice z roku 1101, novodobá obnova vinic pod Sukovem ale začala až v roce 1977. Na jeho středně těžkých, kamenito-písčitých půdách se nejlépe daří odrůdám Tramín červený a Svatovavřinecké.
Zašlou slávu zdejšího vinařství se snaží vzkřísit společnost Vinné sklepy Kutná Hora, jejichž celý provoz je certifikován značkou BIO a jako jediné vinařství v České republice i na Slovensku je držitelem prestižní biodynamické certifikace DEMETER.
Vína můžete ochutnat v krásných prostorách barokního kláštera sv. Voršily, kde má společnost své sídlo a kdezároveň také končí stezka. Další vinařství v Kutné Hoře jsou třeba Víno Hanuš, vinařství Žáček nebo vinařství Kocián.
Druhá stezka, která nese název Polabská, již kombinuje Mělnickou a Litoměřickou vinařskou podoblast. Oba tyto vinařské regiony lze spojit při cyklovýletu do jediného putování se začátkem v Mělníku a koncem ve Velkých Žernosekách kousek za Litoměřicemi.
Polabská stezka samotná je určena hlavně cyklistům, na své si ale přijdou i ti, kteří by se chtěli jen projít.
Mělník je hlavním městem českého vinařství a poděkovat za to můžeme zejména Karlu IV.
Podívat se zde můžete do Regionálního muzea s vinařskou expozicí a degustačním místem, na mělnickém zámku navštívit historické vinné sklepy, nebo zajít do některého z vinařství, např. Mělnické vinařství Kraus, které založil prof. Ing. Vilém Kraus CSc., nestor vinařství v České republice.
Dále pak třeba vinařství Bettina Lobkowicz, Vondrák, Chateau Mělník, Školní statek Mělník, Vinařské středisko ČZU a mnohé další. Z jedinečné vyhlídky před zámkem lze vidět za jasného počasí Říp, Prahu i velký kus Českého středohoří.
A hned pod vámi se přitom rozkládají legendární Vinice sv. Ludmily, jejíž krásu oceníte hlavně při pohledu od soutoku Labe a Vltavy. Samotná cyklostezka pod Mělníkem vede až na pár výjimek po rovině podél břehu Labe. Je velmi pohodlná, vyasfaltovaná, proto jde o ideální výlet i pro sváteční cyklisty nebo rodiny s dětmi.
Další zastávky, již ale mimo území středních Čech, mohou být významná česká vinařská města Roudnice nad Labem nebo Litoměřice a cesta podél řeky vás pak zavede až do vinařské obce Velké Žernoseky.
Tato trasa, v celkové délce asi 55 km, na které se můžete seznámit s historií i současností českého vinařství, je výjimečně jednosměrná a netvoří tak ucelený okruh. Zpátky do Mělníka se však můžete z žernoseckého nebo litoměřického nádraží dostat snadno a rychle vlakem.
Zdroj informací a fotek: Vína z Moravy, vína z Čech
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Přestože má středočeské vinařství vybudovanou tradici především v Mělníku a v Kutné Hoře, byla by…
Léto je za dveřmi a mnoho rodin již plánuje svou letošní dovolenou. Cestování s dětmi však může být…
Chcete si odpočinout od starostí všedních dnů, načerpat energii a na chvíli si připadat jako v…
Víte, jaké jsou nejoblíbenější hotely českých dovolenkářů? Přední příčky podle kvality ubytování a…
Pokud plánujete vaši první dovolenou v Dubaji, máte se rozhodně na co těšit. Vybírat můžete z…
Malá země na západě balkánského poloostrova nabízí moře a pláže, velkolepé hory, bohatou historii i…
Prodloužené květnové víkendy jsou ideální k poznávací dovolené. A to klidně za hranicemi naší země.…
Blížící se Velikonoce jsou první jarní vlaštovkou k cestování. Využijte čtyři dny volna a vydejte…
Komentáře