Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Maďarsko je ideální místo pro aktivní rodinnou dovolenou
Visit Hungary
Volný čas / Cestování

Maďarsko je ideální místo pro aktivní rodinnou dovolenou

datum: 30. 5. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Maďarsko je se svými přírodními podmínkami jako stvořené pro milovníky aktivního odpočinku. Aktivity, které Maďarsko nabízí jsou nejen vzrušující, ale prověří i tělesnou kondici. Najdete je snad v každém regionu země. Maďarsko poskytuje velké množství příležitostí pro rodinnou dovolenou.

Balaton na lodi, okolí na kole

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a je maďarským národním pokladem. Pokud chcete vidět zvlněné kopce Balatonské vrchoviny, vyzkoušet si, jaké to je kormidlovat, tahat za lana a nastavovat plachty, neváhejte a vypravte se tam, protože Balaton je ideálním místem v Maďarsku, kde si můžete plavbu vyzkoušet.

Plachtění však není jedinou aktivitou, kterou můžete na maďarském moři provozovat. Dne 1. dubna 2023 byl v Keszthely, "hlavním městě Balatonu", otevřen přístav BalatonBike365, který představuje poslední etapu budování cyklistického ráje kolem jezera. Díky tomuto programu a vylepšené navigaci je snadné se v okolí jezera zorientovat a jízda na kole kolem jezera je tak velmi dostupná a pohodlná.


Dokonalý hotel podle Čechů? Pět hvězdiček, wellness a v Turecku

Pro návštěvníky, kteří chtějí prozkoumat Balaton na kole, je k dispozici 1 000 kilometrů popsaných a značených cyklostezek, 3 600 turistických služeb, 1 000 atrakcí s volným vstupem, 70 tematických tras, 30 zrekonstruovaných odpočívadel, 30 samoobslužných stanic, 3 dobře vybavené cyklistické obchody, webové stránky s plánovačem tras a doporučeními a mobilní aplikace s navigačním systémem (k dispozici v angličtině, němčině, nizozemštině, slovenštině, češtině a italštině).

Z Budapešti až k Balatonu

V roce 2022 byla také zřízena cyklostezka BuBa neboli Budapešť-Balaton. Tento program nabízí cyklistům ideální dvoudenní projížďku z Budapešti na Balaton. Téměř 110 kilometrů dlouhá trasa zahrnuje návštěvu různých vinařských oblastí, Székesfehérváru a jezera Velence. Nově instalované směrovky pomohou návštěvníkům s orientací a informační tabule je seznámí s každou navštívenou oblastí.


Neokoukaný Egypt: Nová destinace Marsa Matrouh

Vedle Balatonu je významným cyklistickým cílem v Maďarsku také jezero Tisza. Malý cyklistický okruh kolem jezera je dlouhý 65 km a lze jej snadno zvládnout za jeden den. Vede mezi Poroszló a Tiszafüredem a v roce 2021 byl oceněn jako cyklotrasa roku.

Všechny důležité užitečné informace a tipy na dobrodružství lze najít v mapě Lake Tisza Adventure Map v angličtině. Zahrnuje nejdůležitější turistické cíle, kvalitní gastronomická místa a samozřejmě pláže a přístavy Tiszkého jezera. 

Ekoturistika má zelenou

V Maďarsku se objevuje stále více příležitostí obout si boty, vzít kolo nebo paddleboard a strávit volný čas způsobem, který je výzvou pro tělo a relaxací pro mysl. Nové moderní, pohodlné a cenově dostupné turistické domy či chaty čekají na návštěvníky ve všech koutech země.

Národní park Hortobágyi, založený v roce 1973, je prvním národním parkem Maďarska. Rozkládá se na ploše 82 000 hektarů a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. V tomto 50 let starém národním parku se najdete také park divoké zvěře a safari. 


Co navštívit v Dubaji?

Pozorování ptáků

Jezero Tisza má kromě perfektních možností pro cykloturistiku také obrovský potenciál v oblasti ekoturistiky. V Poroszló, malém městě na břehu jezera, se nachází největší sladkovodní akvárium ve střední Evropě, které jedinečným způsobem představuje divokou přírodu jezera.

Od poloviny dubna se z Poroszló po jezeře Tisza konají ekovýchovné výlety s průvodcem a pozorováním ptáků, a to buď na motorovém člunu, nebo na kánoi, jejichž součástí je i návštěva jedinečných vodních vyhlídek na jezeře.


Albánie: Země orlů a mercedesů, která čeká na objevení

Šoproňské vrchy

Šoproňské vrchy a jezero Fertő jsou oblastí s rozmanitou krajinou. V roce 2022 zde bylo obnoveno několik možností aktivní ekoturistiky. Byly zde vybudovány nové značené cyklotrasy.

Obnovena byla také první naučná stezka v zemi, Cyklamenová naučná stezka, která je značena ve třech jazycích. Pozorování vodních ptáků je skvělým způsobem, jak poznat divokou přírodu v regionu.

Oblastí prochází cyklotrasa Eurovelo13, která představuje bezpečnou trasu pro poznávání regionu mezi jezerem Fertő a Šoproněm. Tato oblast je bohatá na pláže, honosné domy a zvláštní historické památky.


7 užitečných pravidel, když cestujete „na vlastní pěst“

Pavlovo údolí

V Maďarsku je celkem 40 jeskyní, které lze navštívit. Některé z těchto jeskyní byly v posledních letech obnoveny a jsou snadno přístupné a schůdné.

Budapešť bývá často nazývána městem jeskyní. Je to jediné hlavní město na světě, které leží na kompletních jeskynních systémech. Počet zde objevených jeskyní dosahuje téměř 200, nemluvě o těch, které na své objevení teprve čekají. Jeskyně Pál-völgy (neboli Pavlovo údolí) je součástí nejdelšího jeskynního systému v Maďarsku a nachází se v nejcentrálnější oblasti, nedaleko Budapešti.

Pro veřejnost je přístupná již více než 500 let. Prohlídka 500 metrů dlouhé jeskyně odhalí unikátní detaily o krápnících, skalních útvarech a historii samotné jeskyně. Úsek se dá projít za hodinu, ale návštěvníci se musí připravit na absolvování hůře schůdných schodů.

Krápníková jeskyně

Krápníková jeskyně Aggtelek je jedním z nejznámějších maďarských přírodních útvarů a od roku 1995 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Tento jeskynní systém má rozlohu více než 20 000 hektarů a rozprostírá se pod povrchem Maďarska i Slovenska.

Největší a nejznámější jeskyní je jeskynní systém Baradla-Domica. Maďarská část Baradla měří 25, zatímco slovenská Domica 5,6 km. Jde o nejnavštěvovanější jeskyni v této oblasti, kde si můžete vybrat z množství organizovaných jeskynních prohlídek podle svých zájmů a vytrvalosti.

Ty kratší vedou po zpevněných, osvětlených trasách, přes úchvatné sály plné krápníkových útvarů, jako je Síň obrů nebo Koncertní síň, kde se pravidelně konají hudební koncerty. Delší prohlídky umožňují prozkoumat i méně vybudované části jeskyně, samozřejmě pod vedením odborníka. 


Zdroj informací: Visit Hungary


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 tipů, kam na podzim vyrazit za sluncem

5 tipů, kam na podzim vyrazit za sluncem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 9. 2023 0:05

Ačkoliv má podzim svoje kouzlo, s klesající teplotou a delšími večery si všichni tajně říkáme:…

Víte, kde je svět vína i mystické architektury?

Víte, kde je svět vína i mystické architektury?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 8. 2023 0:05

V dolnorakouském městečku Langenlois nedaleko českých hranic se nachází pozoruhodná atrakce, která…

Slovensko jako na dlani

Slovensko jako na dlani

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 8. 2023 0:05

Tatry nad hlavou a v údolí přírodní i historické památky. Sousední země nabídne úchvatné výhledy,…

Výlety za rozhlednami na vinicích

Výlety za rozhlednami na vinicích

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 8. 2023 0:05

Malebná krajina posetá vinicemi, výhled do všech světových stran, vinařské obce a sklepy jako na…

4 tipy na výlet: Objevte zapomenutá místa na Liberecku

4 tipy na výlet: Objevte zapomenutá místa na Liberecku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 8. 2023 0:05

Přinášíme tipy na méně známé výletní cíle. Tentokrát jsme se vydali do okolí Kryštofova Údolí, kde…

6 tipů na koupání po celém Česku

6 tipů na koupání po celém Česku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 8. 2023 0:05

Trávíte letošní léto cestováním po Česku a přemýšlíte, kde se v horkých dnech zchladit? Přinášíme…

Turecká riviéra: jak relaxují místní a kde hledat klidné pláže?

Turecká riviéra: jak relaxují místní a kde hledat klidné pláže?

, Datum: 28. 7. 2023 9:29

Dovolená na může znamenat týden plný adrenalinu, vodních sportů, výletů, horské turistiky a…

Z historie cestování: První byli staří Římané

Z historie cestování: První byli staří Římané

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 7. 2023 0:05

Ačkoli máme často pocit, že lidé cestují jen posledních několik desetiletí, pravda je taková, že…

Tip šéfredaktorky

Vyhrajte LUXUSNÍ PARFÉM L´Exquis od GERnétic v hodnotě 1820 Kč

3. 9. 2023 10:12 autor -red-