Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
8 rad, jak používat platební kartu v cizině
Freepik, freepik
Volný čas / Cestování

8 rad, jak používat platební kartu v cizině

datum: 23. 6. 2023 13:44 autor: -mav-
Letní dovolená – příležitost načerpat energii, dovézt si zdravé opálení a třeba i nějaký ten suvenýr či kousek do šatníku. S placením nejen v zahraničí ale přicházejí i nástrahy v podobě nečekaných poplatků, nevýhodných kurzů a třeba i „loupeživých nájezdů“ na váš účet.
Co přibalit na dovolenou do lékárničky?

  1. Bankomat je lepší než směnána V zásadě máte dvě možnosti – buď si hotovost směníte nebo vyberete z bankomatu. My doporučujeme tu druhou možnost. A nejen proto, že si ušetříte cestu do směnárny, což je čas, který se vám při posledním dobalování zavazadel bude určitě hodit. U některých exotických měn to ostatně ani jinak nepůjde, neboť v běžné české směnárně nejsou k dostání. „U své banky nebo poskytovatele platebních služeb snadno zjistíte, kolik vás bude stát výběr v zahraničí – banky dnes nabízejí dobré kurzy, ve směnárně si nepolepšíte,“ vysvětluje Tomáš Krásný, šéf marketingu Skip Pay. „V některých zemích může být problém chybějící možnost využít bezkontaktní platbu. To ale poznáte už na letišti. Pokud letištní bankomaty umožňují bezkontaktní výběr, pak jej umožňují i terminály v místních podnicích.“
  2. Pozor na dynamic currency conversion (DCC) Rozhodnete-li se pro výběr z bankomatu, setkáte se při tom s otázkou, zda si přejete měnu převést na české koruny. Na první pohled logičtější varianta, která bývá i označena tak, aby vypadala lákavěji, ovšem pravděpodobně nebude výhodná. Číhá na vás totiž past jménem DCC (zkratka z anglického dynamic currency conversion, tedy dynamický převod měny). To je převod měny z vašeho účtu před výběrem dle kurzu místní banky, který ovšem bude dražší než převod dle kurzu vaší banky. Možnost může být označená i jinak – třeba „Withdrawal in CZK“ (výběr v korunách) nebo „You may be charged in CZK“ (může vám být účtováno v korunách). Volte vždy možnost, kde je v textu uvedený název místní měny, kterou chcete vybrat. Když si nejste jistí, vyberte možnost, která působí méně lákavě – je označena červeně, je na obrazovce vlevo, je menším písmem, je označena „NE“. Jinak by vás mohlo čekat nepříjemné překvapení – vyberete sice požadovanou částku, ale z účtu vám zmizí daleko více prostředků. Na vině nebudou lupiči, ale zlomyslné účetnictví.
  3. Hostovost jen na 24 hodin Pokud letíte do hlavního města kdekoli v EU, můžete se spolehnout, že ve většině obchodů a restaurací zaplatíte kartou – i když například ve Španělsku se můžete setkat s tím, že po vás budou chtít předložit doklad totožnosti. Stejné to bude i v turistických letoviscích mimo EU, kde s kartami počítají. Jen pozor na restaurace – i v Česku se ostatně setkáváme s tím, že platební kartu vám nemusí vždy přijmout. Určitě necestujte s větším množstvím hotovosti, a pokud už se přece jen rozhodnete si nějakou před cestou či po příletu opatřit, nenoste všechnu s sebou. Většina hotovosti by měla zůstat v bezpečí v trezoru v hotelovém pokoji. Cestování zcela bez hotovosti ovšem také odborníci nedoporučují.
  4. Kartu s veškerými úsporami nechte doma Pravděpodobně víte, že v době rostoucích nároků na kyberbezpečnost není dobré držet všechny prostředky na jednom místě. Pryč je doba skrýší pod matrací a tajných přihrádek. Ale i u bezhotovostních prostředků platí pravidlo, že není dobré mít všechny prostředky na jednom místě. Vyrazit na dovolenou s rodinnými úsporami je ten nejlepší způsob, jak o ně přijít. A to ne proto, že by se rozkutálely za atrakce, na které vaše děti naláká zkušený místní plavčík, který zkrátka ví, jak prodávat.
  5. Virtuální kartu získáte během pár minut Poskytovatelé platebních služeb dnes už takřka bez výjimky nabízí možnost zřízení virtuální platební karty k vašemu účtu. V čem je lepší než ta plastová? Zaprvé, když už se pro ni rozhodnete, získáte ji během chvilky. Výhodou virtuální karty je, že ji získáte skoro ihned poté, co se ji rozhodnete využívat. Platíte s ní okamžitě a nečekáte na doručení plastové karty, můžete ji zřídit i pro jednorázovou platbu. Samozřejmostí je její vložení do Apple Pay, Google Pay či Garmin Pay nebo Xiaomi Pay a využívání plateb chytrými hodinkami.
  6. Pozor na nechtěné zálohy Experti ze Skip Pay upozorňují, že častou praktikou zejména ubytovacích služeb a půjčoven je automatické stahování záloh. Jakmile záloha jednou odejde, je obtížné ji dostat zpět, i když vůbec neměla být součástí celé transakce.
  7. Chytré hodinky nebo alespoň rychlé blokování Pokud využíváte tuto technologickou vymoženost, zásadně tím ztížíte práci kapsářům. U modelů, které podporují technologii eSIM, odpadá dokonce i starost o hlídání batohu na pláži, až si budete chtít jít zaplavat – telefon můžete klidně nechat v hotelovém trezoru. I v případě, že jste příznivcem klasického hodinového strojku, odborníci doporučují virtuální platební kartu oproti té fyzické. Pro případného zloděje bude obtížné s ní zaplatit bez ověření vaší tváří nebo otiskem prstu. Virtuální platební kartu je možné v případě zneužití zablokovat v reálném čase prostřednictvím vašeho telefonu. A během několika minut můžete mít novou a platit dál.
  8. Nedávejte kartu z ruky A nakonec osvědčené pravidlo, které je ale stále platné. Nikdy nedávejte kartu z ruky. V takovém případě může podvodník vaši kartu okopírovat a údaje z ní využít při platbě přes nezabezpečenou platební bránu. Není radno ji ani nikam pokládat – citlivá data rozklíčuje během vteřiny i kamera smartphonu s vysokým rozlišením.

Dovolená podle horoskopu

Zdroje informací: Skip Pay, ČSOB, Česká spořitelna

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Velikonoce u nás a ve světě

Velikonoce u nás a ve světě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2024 0:05

Do Velikonoc zbývá víc než měsíc. Nejvyšší čas naplánovat si na tyto dny prodloužený víkend nebo…

5 romantických míst, kam vyrazit

5 romantických míst, kam vyrazit

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 2. 2024 0:05

Proč hledat romantiku jen na Valentýna? I jindy můžete prožít krásné chvilky a prodloužený víkend…

Všechny cesty vedou do Itálie

Všechny cesty vedou do Itálie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 1. 2024 0:05

I když by se mohlo zdát, že první měsíce roku nejsou k cestování příznivé, opak je pravdou. Pro…

Kam za sluníčkem? Prohřejte se v Egyptě

Kam za sluníčkem? Prohřejte se v Egyptě

Autor: -vls-, Datum: 23. 1. 2024 10:31

Země, kterou vydavatel průvodců Lonely Planet označil za destinaci s nejlepším poměrem ceny a…

5 důvodů, proč neodkládat nákup letní dovolené na poslední chvíli

5 důvodů, proč neodkládat nákup letní dovolené na poslední chvíli

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 1. 2024 0:05

Řecko, Kapverdy nebo snad Egypt? Ať už letos plánujete strávit dovolenou v říši gastronomických…

Valentýn u moře, nebo na sněhu? Nejvyšší čas vybrat si valentýnský pobyt

Valentýn u moře, nebo na sněhu? Nejvyšší čas vybrat si valentýnský pobyt

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 10. 1. 2024 0:05

Valentýn je skvělá příležitost zpestřit si druhou polovinu zimy a společně podniknout něco…

Výlet či víkend na českých horách?

Výlet či víkend na českých horách?

Autor: -vls-, Datum: 2. 1. 2024 10:00

Pokud patříte k milovníkům lyžování a dalších zimních radovánek a nemáte na letošní zimu ještě…

Nádherné pobřeží a fascinující památky na dosah ruky. Vyrazte se ohřát do Egypta

Nádherné pobřeží a fascinující památky na dosah ruky. Vyrazte se ohřát do Egypta

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 12. 2023 0:05

Egypt. Země, kudy kráčela historie lidstva a která i dnes nabízí autentický pohled na velkolepé…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-