Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
4 tipy na jarní eurovíkendy
Invia
Volný čas / Cestování

4 tipy na jarní eurovíkendy

datum: 1. 3. 2024 0:05 autor: Hana Lorencová
Proč čekat na letní dovolenou, když si můžete cestovatelské zážitky dopřát i během jara? Jako stvořené jsou pro toto období eurovíkendy – několikadenní pobyty v evropských městech, kam se jezdí za autentickou atmosférou, do níž se zapsal běh evropských dějin.

Progresivní Berlín

V případě Berlína sice nejde o prvoplánově romantickou destinaci, toto město vám však dá zažít něco originálnějšího – nevšední náladu, silný vliv nezávislé kultury, progresivní přístup k životu i otisky dramatické historie.

„Berlín je známý i národnostními menšinami, převážně z Turecka, Libanonu, ale i Srbska nebo Polska. Žijí tu v symbióze a díky jejich restauracím a bistrům narazíte na různorodé chuťové zážitky téměř na každém rohu,“ dodává Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia.

Velkým tématem je samozřejmě historie rozděleného Berlína. Nejdelší dochovaná část Berlínské zdi se pod názvem East Side Gallery proměnila v galerii pod širým nebem díky více než stovce výtvarných umělců.

Přímo v centru na křižovatce ulic Friedrichstrasse a Kochstrasse si zase můžete prohlédnout věrnou kopii někdejšího přechodu mezi oběma rozdělenými částmi Berlína.

Na temnou stránku své historie Berlín odkazuje jak moderním Židovským muzeem, tak i Památníkem holocaustu, který se nachází nedaleko Braniborské brány a na 13 tisících metrech čtverečních nabízí pohled na 2 711 tmavých kvádrů připomínajících hrůzy nacistického vraždění.

Berlín je ale také město mnoha parků, různorodých památek a rušných čtvrtí, takže pokud vás láká neotřelý a moderní přístup k životu, neměli byste německou metropoli minout.


5 věcí, které možná nevíte aneb Káva a Vídeň patří k sobě

Honosná Vídeň

Hlavní město, všudypřítomná němčina, a přesto diametrálně jiný zážitek – z Berlína se přesuňme do Vídně, kde dodnes ucítíte náladu Rakouska-Uherska. Nejsilněji v Schönbrunnu, letním sídle Habsburků, kde přebývala Marie Terezie, císař František Josef II. i císařovna Sissi.

Zážitek nabízí nejen jeho interiér, ale i nádherný zahradní komplex a nejstarší existující zoo na světě, která vám v příjemných prostorách památky UNESCO nabídne pohled i na vzácné pandy.

Přímo ve městě stojí za vidění nejen gotická katedrála sv. Štěpána a slavné císařské sídlo Hofburg, ale i zámek Belveder, který dnes slouží jako muzeum a pohled na jeho zahrady vás přenese o 120 let nazpátek. Vídeň však nabízí i své typické gastro zážitky.

Ve zdejších restauracích si dejte pravý vídeňský řízek z telecího masa, a jako dezert nesmíte vynechat slavný Sacherův dort. Nejkrásnější kulisy ke sladkému zážitku nabízí přímo Café Sacher nebo slavné Café Hawelka. 

Vídeň, to nejsou jen Habsburkové, ale i úžasná galerie Albertina s ikonickými obrazy Moneta, Picassa či Maxe Ernsta a také věhlasný volně přístupný park Prátr. V záplavě zeleně tu potkáte nejrůznější stánky, horské dráhy a divoké i klidné kolotoče, a to včetně nejznámějšího obřího kola z 19. století.


Tipy na prodloužený víkend v Rakousku

Salzburg s výhledem na Alpy

Ve středozápadním Rakousku, kde se ke slovu dostává reliéf Alp, leží solná perla jménem Salzburg. Čtvrté největší město Rakouska je proslulé jako Mozartovo rodiště a ke svému rodáku se stále hrdě hlásí.

V historickém barokním centru můžete navštívit géniův rodný dům, romantickou stavbu z 12. století, kde dnes najdete dobový interiér a umělcovo muzeum, na každém rohu uslyšíte jeho hudbu a jen stěží uniknete všudypřítomným skvělým Mozartovým pralinkám. V ulici Getreidegasse na vás dýchne středověk v podobě dřevěných cedulí jednotlivých cechů, které jsou dodnes zavěšené nad průčelím obchodů.

Nad malebným historickým jádrem se tyčí pevnost Hohensalzburg z 11. století, na níž se můžete nechat vyvézt lanovkou a užít si přitom výhled na celé město.

Milovníci honosných zámků a zahrad by měli navštívit i zámek Mirabell s volně přístupnou barokní zahradou, která vám vezme dech.

A pokud se do Solnohradu, jak se město někdy nazývá, vydáte na delší dobu, můžete si udělat výlet i do turisty vyhledávaného Orlího hnízda – Hitlerovu pevnost, kterou mu nechal jeho tajemník postavit k padesátinám. Nachází se něco přes 40 km od města a nahoru na místo s neblahou historií vás skalní silnicí vyveze autobus.

Abyste se dostali do výšky 1834 m. n. m., počítejte ještě s průchodem mramorovým tunelem a jízdou luxusním dobovým výtahem. Původní interiér dnes slouží jako restaurace a po prohlídce si můžete užít ještě procházku po hřebeni hory.


Maďarsko je ideální místo pro aktivní rodinnou dovolenou

Lázeňská Budapešť

Zajímavým cílem vašeho eurovíkendu může být také Budapešť. Město vína, klobás, ale i úžasných termálních lázní a památek na obou březích Dunaje si vás rozhodně získá.

Pokud vás nejvíc zaujala zmínka o lázních, přibalte si do kufru plavky, ručník a koupací čepici a vyberte si jeden ze 30 lázeňských komplexů. Pod městem leží geologický zlom, a tak je horké termální vody dostatečné množství pro všechny. 

Celkově vás město příjemně překvapí svou čistotou a nespočtem historických památek. Nenechte si ujít velkolepou budovu parlamentu, nejnavštěvovanější místní památku Budínský hrad, kde sídlili králové a dnes kromě galerie a muzea nabízí i nádherný výhled.

Na tragické období 2. světové války upomíná mrazivý památník na břehu Dunaje poblíž parlamentu. Šedesát párů litinových bot tu odkazuje na Židy, kteří byli na břehu řeky popraveni.

Od chmurného tématu se ale přesuňme k něčemu příjemnějšímu. V Budapešti musíte ochutnat místní speciality a dát šanci i takovým pokrmům, jako je třeba langoš. Ten místní se s těmi našimi ze stánků nedá srovnávat – ochutnat ho můžete třeba se zeleninou, s tradičními klobáskami a zakysanou smetanou. Místní národní poklad – paprika – tvoří součást většiny jídel, včetně legendární rybí polévky halászlé, která je na pomezí mezi rybí polévkou a gulášem.


Zdroje informací: wikipedia.org, b2b.austria.info/cz, invia.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Livigno je ideální místo pro dovolenou

Livigno je ideální místo pro dovolenou

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 6. 2024 0:05

Tento region, často přezdívaný „Malý Tibet“, se pyšní 1 500 kilometry tras, které se vinou…

Češi si dovolenou neodpustí

Češi si dovolenou neodpustí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 6. 2024 0:05

Počty Čechů, kteří vyrážejí na dovolenou do zahraničí, překonaly už loni předcovidová čísla. A jak…

Chystáte se autem do Chorvatska?

Chystáte se autem do Chorvatska?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 6. 2024 0:05

Chorvatsko patří mezi Čechy k nejoblíbenějším letním destinacím i proto, že se k plážím na Jadranu…

6 tipů na výlety po celém Česku

6 tipů na výlety po celém Česku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 6. 2024 0:05

Prázdniny se blíží, a s nimi i čas, kdy rodiče přemýšlí, jak své děti zabavit. Zásoba výletů, které…

Jak správně vozit kolo na autě?

Jak správně vozit kolo na autě?

Autor: -ava-, Datum: 13. 5. 2024 13:06

Sezóna cyklovýletů začíná! Milujete dlouhé výlety na kole, ale děsí vás představa, že byste měli…

Multigenerační hotely právě frčí

Multigenerační hotely právě frčí

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 5. 2024 0:05

Rodinná dovolená, během které si užijete i zasloužený klid a odpočinek. Zdá se vám to jako něco, o…

Místo moře k jezeru?

Místo moře k jezeru?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 5. 2024 0:05

Místo moře jezero, místo letišť pohodlné auto nebo vlak. Pokud každý rok létáte k moři, možná…

Co zažít v rakouském Leogangu?

Co zažít v rakouském Leogangu?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 4. 2024 0:05

Ráj pro turisty, cyklisty, ale také pro milovníky kultury a kvalitního wellness. To je největší…

Tip šéfredaktorky

Byl Napoleon Bonaparte otráven? Záhadná smrt ve vyhnanství

10. 6. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová