Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 věcí, které možná nevíte aneb Káva a Vídeň patří k sobě
Wien Tourismus, Christian Stemper
Volný čas / Cestování

5 věcí, které možná nevíte aneb Káva a Vídeň patří k sobě

datum: 21. 10. 2022 15:00 autor: -vls-
Vídeň je neodmyslitelně spojená s kávou a kávovou kulturou. Kdo se dneska označuje za tzv. kavárenského povaleče, měl by vědět, že má své kořeny ve Vídni. Zde totiž vznikla roku 1685 první vídeňská kavárna. Ta sice nebyla první kavárnou v Evropě, ale byla i tak pro rozvoj města a vídeňské kavárenské kultury zásadní. Vídeňské kavárny se brzy staly obýváky i pracovišti řady Vídeňanů, kteří zde denně trávili několik hodin, během kterých četli noviny, filozofovali, hráli karty i kulečník a nechávali si sem dokonce telefonovat nebo posílat poštu.

Espresso nebo snad český „turek“?

  1. Vídeňská kávová kultura je nemateriálním kulturním dědictvím UNESCO Tradiční vídeňské kavárny na každého návštěvníka zapůsobí svou jedinečnou atmosférou. Najdeme zde oddělené boxy, židle Thonet z ohýbaného dřeva, mramorové a novinové stolky a různé druhy káv od vídeňské melange po tzv. Einspänner. Jedinečnost vídeňské kávové kultury měla za následek, že se roku 2011 stala součástí nehmotného kulturního dědictví. UNESCO své rozhodnutí odůvodnilo přitom následovně: „Kavárny jsou místem, kde se konzumuje čas a prostor, účtována je zde ale pouze káva.“
  2. Vídeňská káva? Ne, jeden Einspänner, bitte! Kdo by si ve Vídni chtěl dát vídeňskou kávu, na toho by se čišníci asi nechápavě podívali. Kdo by si tuto kávu ale i tak chtěl dát, měl by znát její vídeňský název, tedy Einspänner. Ten vznikl jako káva pro kočí, kteří jezdili s povozy s jedním koněm. Když kočí držel kávu v ruce, měla zůstat co nejdéle teplá. Za tímto účelem bylo dvojité espresso zakryto obrovskou šlehačkou, která sloužila jako tepelná izolace i jako pomyslný kryt, protože se káva přes šlehačku jen tak nerozlila. Dnes se Einspänner podává ve vídeňských kavárnách v průhledné sklenici s ouškem.
  3. Sklenice vody ke kávě Sklenice vody ke kávě sloužila původně pro odmočení použité kávové lžičky. Později chtěli kavárníci sklenicí demonstrovat vysokou kvalitu vody, ze které byla káva připravena. To se stalo zvláště důležitým v roce 1873, kdy byl do Vídně zaveden aplský vodovod. Sklenkou vody ke kávě chtěli kavárníci ukázat, že jídlo a nápoje připravují z křišťálově čisté horské pramenité vody. Dodnes je sklenice vody ve vídeňských kavárnách považována jako dobrá vizitka. Po vídeňském vzoru se tento zvyk pak rozšířil i do řady dalších zemí.
  4. Celosvětová sláva vídeňské káverenské kultury V roce 1873 do Vídně nebyla zaveden pouze horský vodovod, ale konala se zde i Světová výstava, díky které sem přijela řada zahraničních návštěvníků. Díky nim se vídeňská kavárenská kultura stala mezinárodně známou. Svůj největší rozkvět přitom vídeňské kavárny zažily na konci 19. století, kdy sem lidé chodili číst noviny, hrát kulečník, diskutovat, filozofovat nebo psát.
  5. Sláva kavárny Landtmann Slavná kavárna Café Landtmann, která se nachází na vídeňské Ringstrasse, byla rovněž otevřena v roce 1873. Za zmínku stojí, že tato kavárna již příští rok oslaví své 150. výročí. Ačkoliv se poloha kavárny může v současné době zdát ideální, rozhodnutí otevřít ji právě na tomto místě bylo poměrně odvážné. V roce 1873 zde byla jen staveniště. Radnice, univerzita ani parlament zde ještě nestály a teprve začínaly vznikat. I tak se Café Landtmann stalo už od začátku úspěšné a svého vrcholu dosáhlo kolem roku 1900, kdy ve Vídni kavárny zažívaly zlatou éru. Café Landtmann je dnes vedle Café Schwarzenberg jedním z mála zbývajících příkladů legendárních, původně 27 kaváren ve vídeňské ulici Ringstrasse.

Made in Viena aneb 10 věcí, které pocházejí z Vídně

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Livigno je ideální místo pro dovolenou

Livigno je ideální místo pro dovolenou

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 6. 2024 0:05

Tento region, často přezdívaný „Malý Tibet“, se pyšní 1 500 kilometry tras, které se vinou…

Češi si dovolenou neodpustí

Češi si dovolenou neodpustí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 6. 2024 0:05

Počty Čechů, kteří vyrážejí na dovolenou do zahraničí, překonaly už loni předcovidová čísla. A jak…

Chystáte se autem do Chorvatska?

Chystáte se autem do Chorvatska?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 6. 2024 0:05

Chorvatsko patří mezi Čechy k nejoblíbenějším letním destinacím i proto, že se k plážím na Jadranu…

6 tipů na výlety po celém Česku

6 tipů na výlety po celém Česku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 6. 2024 0:05

Prázdniny se blíží, a s nimi i čas, kdy rodiče přemýšlí, jak své děti zabavit. Zásoba výletů, které…

Jak správně vozit kolo na autě?

Jak správně vozit kolo na autě?

Autor: -ava-, Datum: 13. 5. 2024 13:06

Sezóna cyklovýletů začíná! Milujete dlouhé výlety na kole, ale děsí vás představa, že byste měli…

Multigenerační hotely právě frčí

Multigenerační hotely právě frčí

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 5. 2024 0:05

Rodinná dovolená, během které si užijete i zasloužený klid a odpočinek. Zdá se vám to jako něco, o…

Místo moře k jezeru?

Místo moře k jezeru?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 5. 2024 0:05

Místo moře jezero, místo letišť pohodlné auto nebo vlak. Pokud každý rok létáte k moři, možná…

Co zažít v rakouském Leogangu?

Co zažít v rakouském Leogangu?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 4. 2024 0:05

Ráj pro turisty, cyklisty, ale také pro milovníky kultury a kvalitního wellness. To je největší…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽTE o 3 balíčky Miniverse od MGA

30. 5. 2024 17:20 autor -mav-