Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 věcí, které možná nevíte aneb Káva a Vídeň patří k sobě
Wien Tourismus, Christian Stemper
Volný čas / Cestování

5 věcí, které možná nevíte aneb Káva a Vídeň patří k sobě

datum: 21. 10. 2022 15:00 autor: -vls-
Vídeň je neodmyslitelně spojená s kávou a kávovou kulturou. Kdo se dneska označuje za tzv. kavárenského povaleče, měl by vědět, že má své kořeny ve Vídni. Zde totiž vznikla roku 1685 první vídeňská kavárna. Ta sice nebyla první kavárnou v Evropě, ale byla i tak pro rozvoj města a vídeňské kavárenské kultury zásadní. Vídeňské kavárny se brzy staly obýváky i pracovišti řady Vídeňanů, kteří zde denně trávili několik hodin, během kterých četli noviny, filozofovali, hráli karty i kulečník a nechávali si sem dokonce telefonovat nebo posílat poštu.

Espresso nebo snad český „turek“?

  1. Vídeňská kávová kultura je nemateriálním kulturním dědictvím UNESCO Tradiční vídeňské kavárny na každého návštěvníka zapůsobí svou jedinečnou atmosférou. Najdeme zde oddělené boxy, židle Thonet z ohýbaného dřeva, mramorové a novinové stolky a různé druhy káv od vídeňské melange po tzv. Einspänner. Jedinečnost vídeňské kávové kultury měla za následek, že se roku 2011 stala součástí nehmotného kulturního dědictví. UNESCO své rozhodnutí odůvodnilo přitom následovně: „Kavárny jsou místem, kde se konzumuje čas a prostor, účtována je zde ale pouze káva.“
  2. Vídeňská káva? Ne, jeden Einspänner, bitte! Kdo by si ve Vídni chtěl dát vídeňskou kávu, na toho by se čišníci asi nechápavě podívali. Kdo by si tuto kávu ale i tak chtěl dát, měl by znát její vídeňský název, tedy Einspänner. Ten vznikl jako káva pro kočí, kteří jezdili s povozy s jedním koněm. Když kočí držel kávu v ruce, měla zůstat co nejdéle teplá. Za tímto účelem bylo dvojité espresso zakryto obrovskou šlehačkou, která sloužila jako tepelná izolace i jako pomyslný kryt, protože se káva přes šlehačku jen tak nerozlila. Dnes se Einspänner podává ve vídeňských kavárnách v průhledné sklenici s ouškem.
  3. Sklenice vody ke kávě Sklenice vody ke kávě sloužila původně pro odmočení použité kávové lžičky. Později chtěli kavárníci sklenicí demonstrovat vysokou kvalitu vody, ze které byla káva připravena. To se stalo zvláště důležitým v roce 1873, kdy byl do Vídně zaveden aplský vodovod. Sklenkou vody ke kávě chtěli kavárníci ukázat, že jídlo a nápoje připravují z křišťálově čisté horské pramenité vody. Dodnes je sklenice vody ve vídeňských kavárnách považována jako dobrá vizitka. Po vídeňském vzoru se tento zvyk pak rozšířil i do řady dalších zemí.
  4. Celosvětová sláva vídeňské káverenské kultury V roce 1873 do Vídně nebyla zaveden pouze horský vodovod, ale konala se zde i Světová výstava, díky které sem přijela řada zahraničních návštěvníků. Díky nim se vídeňská kavárenská kultura stala mezinárodně známou. Svůj největší rozkvět přitom vídeňské kavárny zažily na konci 19. století, kdy sem lidé chodili číst noviny, hrát kulečník, diskutovat, filozofovat nebo psát.
  5. Sláva kavárny Landtmann Slavná kavárna Café Landtmann, která se nachází na vídeňské Ringstrasse, byla rovněž otevřena v roce 1873. Za zmínku stojí, že tato kavárna již příští rok oslaví své 150. výročí. Ačkoliv se poloha kavárny může v současné době zdát ideální, rozhodnutí otevřít ji právě na tomto místě bylo poměrně odvážné. V roce 1873 zde byla jen staveniště. Radnice, univerzita ani parlament zde ještě nestály a teprve začínaly vznikat. I tak se Café Landtmann stalo už od začátku úspěšné a svého vrcholu dosáhlo kolem roku 1900, kdy ve Vídni kavárny zažívaly zlatou éru. Café Landtmann je dnes vedle Café Schwarzenberg jedním z mála zbývajících příkladů legendárních, původně 27 kaváren ve vídeňské ulici Ringstrasse.

Made in Viena aneb 10 věcí, které pocházejí z Vídně

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

6 tipů na letní dovolenou v Turecku

6 tipů na letní dovolenou v Turecku

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 3. 2023 0:05

Víte, že Turecko bude hitem léta 2023? Zájem raketově roste!

Do Vídně za pandami

Do Vídně za pandami

Autor: -vls-, Datum: 15. 3. 2023 17:00

Přesně před dvaceti lety, v polovině března 2003, se vídeňský Schönbrunn zařadil mezi pár desítek…

7 tipů na top lyžařské areály v Čechách

7 tipů na top lyžařské areály v Čechách

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 2. 2023 0:05

Zima se vrátila! Krkonoše a zdejší lyžařské areály nabízí vysoký standard služeb, který snese…

10 tipů, kam vyrazit v březnu

10 tipů, kam vyrazit v březnu

Autor: -vls-, Datum: 24. 2. 2023 10:00

Březen láká k nové energii a zážitkům! Vyberte si z našich tipů na různé aktivity.

Nejromantičtější místa na světě

Nejromantičtější místa na světě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 2. 2. 2023 0:05

Pokud Češi tráví den svatého Valentýna v zahraničí, nejčastěji je najdete v celoročně oblíbeném…

Dovolená podle horoskopu

Dovolená podle horoskopu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 1. 2023 0:05

Vysněná místa pobytu pro vás vybírala slavná věštkyně a astroložka Inbaal Honigmanová, která se…

5 míst, kam v zimě za teplem

5 míst, kam v zimě za teplem

Autor: -vls-, Datum: 10. 1. 2023 15:00

Přestože se přelom roku nesl ve znamení vysokých teplot, a dokonce padaly teplotní rekordy, ta…

Kam na lyžovačku?

Kam na lyžovačku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 1. 2023 13:30

Vyražte na Dolní Moravu! Horský resort Dolní Morava jako jediné lyžařské středisko na Moravě stále…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-