Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 nejlepších tipů pro letní focení mobilem
Oppo Reno
Volný čas

9 nejlepších tipů pro letní focení mobilem

datum: 11. 8. 2023 0:05 autor: Veronika Schieblová
Počkejte si na správné světlo a nebojte se experimentovat! Léto jistě patří k obdobím, kdy pořídíme nejvíc fotek – z dovolené, z výletů, na koupališti a kdekoli jinde. Málokomu se dnes chce nosit s sebou digitální zrcadlovku nebo i bezzrcadlovku, když máme po kapsách mobily.

Mobil může fotit profesionálně

Mobily už dnes často mohou fotit tak, že je výsledný snímek v běžném užití téměř k nerozeznání od použití profesionální techniky.

Samotný fotoaparát chytrého telefonu a následné softwarové zpracování snímku ve smartphonu ale k pořízení špičkových fotek, za které získáte obdiv rodiny nebo přátel třeba na Instagramu a dalších sociálních sítích, většinou nestačí.


20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

1. Kouzlo magické hodiny

Základem skvělé fotografie je práce se světlem. Může se přitom zdát, že v létě je světla dostatek, takže každá fotka bude vypadat báječně. Jenže všeho moc škodí – a to platí i zde. Jasné, vysoko položené slunce na obloze totiž způsobuje přepálení snímků, které navíc kazí velmi tmavé stíny.

Proto se při focení v létě vyplatí vyhnout době, kdy je slunce vysoko na obloze a počkat si na tzv. magickou (nebo také zlatou) hodinku. To je období prvních a posledních dvou hodin slunečního svitu (jinými slovy jsou to dvě hodiny po východu a dvě hodiny po západu slunce), kdy je jeho světlo výrazně měkčí, má rudou až zlatou barvu a hloubku snímku doplňují dlouhé stíny.

Přesná doba magické hodiny se liší podle zeměpisné šířky a ročního období, a proto by součástí přípravy na focení mělo být i zjištění času východu a západu slunce na daném místě – s tím vám pomohou třeba aplikace s předpovědí počasí.


7 důvodů, proč vyrazit na dovolenou s obytňákem

2. Hrajte si s hloubkou ostrosti

Vícenásobné fotoaparáty dnešních smartphonů zvládnou velmi dobře pracovat s hloubkou ostrosti. Takže zatímco někdy chcete, aby fotoaparát ostřil na objekt v popředí i pozadí, jindy je naopak velmi efektní portrét (nebo fotka orosené sklenice v ruce) s rozostřeným pozadím.

Abyste si mohli s hloubkou ostrosti opravdu vyhrát, potřebujete telefon, který nabízí pokročilý portrétní režim s bokeh efektem. Právě na pořizování efektních portrétů jako s profesionální zrcadlovkou se zaměřují například smartphony OPPO z nové řady Reno10. Díky volně nastavitelné cloně v rozmezí f/1.4 až f/16 lze každý portrét přizpůsobit tak, abyste dosáhli správného bokeh efektu a hloubky ostrosti.

3. Nebojte se zoomu

Při focení je vždy nejlepší přiblížit se k fotografovanému objektu co nejblíže. Někdy ale prostě nemůžeme přeskočit ohradu nebo přejít na druhou stranu rušné silnice a musíme použít přiblížení fotoaparátu.

Této funkci se často vyhýbáme, protože naprostá většina fotoaparátů smartphonů disponuje pouze „digitálním“ zoomem, který rychle vede k nenapravitelné degradaci pořízeného snímku.

Pokud to tedy s focením telefonem myslíte vážně, určitě se poohlédněte po smartphonu s optickým zoomem, ideálně v kombinaci s velkým snímačem, který dokáže záběr přiblížit, aniž by se přitom ztratila obrazová data nezbytná pro ostrost snímku.


5 tipů na dovolenou v Česku

4. Tma není nepřítel

Bez světla nejde fotit – nebo už to dnes neplatí? Noční záběry s dlouhým časem závěrky mohou být velmi efektním přírůstkem do naší fotosbírky. Ale ne každý smartphone je zvládne pořídit v použitelné podobě.

Hledejte telefony se speciálním nočním režimem a určitě použijte stativ nebo jakoukoli jinou dostupnou oporu. Pokud to telefon neudělá automaticky, vypněte blesk, protože ten noční záběr jen pokazí.

5. Změňte úhel pohledu

Kromě zlaté hodinky má fotografování také zlatý řez – pravidlo pro kompozici, která zaručeně přitáhne oči diváka k hlavnímu objektu na snímku.

Na druhou stranu – fotografie se vyvíjí a namísto klasické horizontální orientace snímků dnes stále častěji fotíme „nastojato“ – jednoduše proto, že snímky si v takové orientaci i později prohlížíme na displeji mobilu.

Buďte odvážní, foťte z různých (neobvyklých) úhlů – například od země, využívejte efekt odrazu ve skle nebo třeba na vodní hladině a zkuste i makro-režim fotoaparátu pro ostření na minimální vzdálenost.


Dokonalý hotel podle Čechů? Pět hvězdiček, wellness a v Turecku

6. Selfie, jaké nikdo jiný nemá

Selfie snímky rozhodně patří k nejpopulárnějším fotografickým žánrům posledních několika let. Udělat dobré selfie ale není jen tak.

Především je nutné dívat se při pořizování selfie do objektivu fotoaparátu, nikoli na displej – pak to totiž vypadá, že se díváte mimo záběr. Náročná je také kompozice záběru, který vzniká v neobvyklém úhlu. Je v záběru opravu všechno (a všichni)?

Jak osoby v popředí korespondují s pozadím? Nepřekrýváte obličejem objekt, před kterým se fotíte? Některé smartphony mají přední fotoaparát s širokoúhlým objektivem. Do selfie se pak vejde mnohem víc obsahu i více přátel.

A ještě jedna rada – nejlepší selfie snímky pořídíte s vyklápěcím telefonem, protože si na jeho vnějším displeji snadno zkontrolujete celý záběr hlavního fotoaparátu, který produkuje vždy lepší fotky než selfie kamera. Vyzkoušet to však můžete i klasickým mobilem “naslepo”, tedy s hlavním fotoaparátem a s tím, že bez náhledu vyzkoušíte několik variant, a pak zkontrolujete, zda některá z nich vyšla.

7. Využijte umělou inteligenci

Cílem většiny fotografů je zachytit přirozenou krásu okamžiku na snímku, ke kterému se budou chtít stále vracet. Proto se často brání použití různých softwarových funkcí na vylepšení snímků.

Někteří výrobci telefonů jsou ale dnes už mnohem dál a pro vylepšení pořízených záběrů využívají funkce umělé inteligence, která je na vzorcích obrovského množství fotografií vytrénovaná pro perfektní rozpoznávání obsahu záběru a jeho vylepšení.

8. Zkuste efekty

Existuje dlouhá řada pravidel, které by měli profesionální fotografové dodržovat, aby jejich snímky splňovaly parametry skutečného „umění fotografie“.

Na druhou stranu, fotoaparáty ve smartphonech a jejich kreativní režimy poskytují nekonečné možnosti experimentování.

Co třeba zkusit portrétní režim na jiné než portrétní fotky nebo pomocí dostupných filtrů podpořit snímek dramatickým efektem mraků? Možnosti úprav jsou obrovské a vždy se můžete vrátit k původnímu snímku.

9. Prohlédněte si fotky a roztřiďte je

Fotky si už dnes tiskne a zakládá do fotoalb asi málokdo – nejčastěji si naše úlovky z cest prohlížíme na displeji telefonu nebo obrazovce počítače.

Tomu bychom měli přizpůsobit i výběr snímků, které si ponecháme. Věnujte chvilku času kontrole fotek hned po jejich pořízení na displeji mobilu a ty, které se vám nelíbí rovnou smažte. A pokud to jde, pořiďte nový, lepší záběr.

Jak už ale bylo řečeno, základním pravidlem je třídit a promazávat. Známe to všichni, mít v mobilu deset stejných fotek za sebou je pak úplně zbytečné. Stojí to sice trochu úsilí a času, ale vyberte vždycky jen jednu, tu nejlepší. Promazávejte ideálně každý večer, jakmile se vám to navrší, bude stále těžší a těžší se k tomu odhodlat.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Vinobraní v Praze a ve středních Čechách, která stojí za návštěvu

Vinobraní v Praze a ve středních Čechách, která stojí za návštěvu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 9. 2023 0:05

Také letos proběhnou největší slavnosti vína v roce v Praze, v jejím blízkém okolí i ve…

5 častých chyb, které děláme u vody

5 častých chyb, které děláme u vody

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 6. 2023 0:05

U vody je v horkých dnech krásně. Může se ale stát, že se pohodový den obrátí v sérii nepříjemností…

Vyhrajte vstupenku a vypravte se s námi na film Národ velryb

Vyhrajte vstupenku a vypravte se s námi na film Národ velryb

Autor: -mav-, Datum: 29. 4. 2023 11:01

V naší nové soutěži 3 čtenáři mohou vyhrát 2 VIP vstupenky, které platí do konce července, na film…

20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 3. 2023 0:05

Čtení nám otvírá dveře do říše fantazie. A mozek přitom jásá radostí. Písmenka, která se v něm…

10 tipů, kam vyrazit v březnu

10 tipů, kam vyrazit v březnu

Autor: -vls-, Datum: 24. 2. 2023 10:00

Březen láká k nové energii a zážitkům! Vyberte si z našich tipů na různé aktivity.

3 x macramé inspirace

3 x macramé inspirace

Autor: redakce ve spolupráci s blogem Manumi, Datum: 14. 2. 2023 10:00

Nejen na Valentýna můžete místo kupovaných bonbónů nebo jiných obyčejných dárků zkusit své…

7 nových trendů, jak se hýbat

7 nových trendů, jak se hýbat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 2. 2023 0:05

Ne každý je fanouškem klasického cvičení ve fitku či běhání. Vyzkoušejte něco nového. Může vám to…

Víte, jak být na běžkách jako profesionál?

Víte, jak být na běžkách jako profesionál?

Autor: redakce ve spolupráci s bývalou biatlonistkou Evou Puskarčíkovou, Datum: 24. 1. 2023 10:00

Chystáte se na běžky a chcete být co nejlépe vybaveni? Ať už jste začátečník, nebo běžkař…

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-