Příběh Soni (55): Záhada starého mlýna
Výlet na Slovensko
Už je to dávno, bylo mi tenkrát necelých dvacet a s Honzou, mým budoucím manželem, jsem chodila teprve pár měsíců. Rádi jsme cestovali, ale do zahraničí to tehdy moc nešlo, tak jsme poznávali kouty naší vlasti. Byli jsme takoví nenároční cestovatelé, neměli jsme problém ujít několik desítek kilometrů pěšky s batohem na zádech a přespat pod širákem.
Blížily se prázdniny a my jsme si naplánovali cestu na Slovensko, do hor. Počasí se nám vydařilo – modré nebe a svěží červnový vzduch. První noc jsme přespali v kempu na Moravě a další den jsme částečně stopem dorazili do Malých Karpat.
Zabloudili jsme!
S nadšením jsme obdivovali krásnou přírodu, když se najednou setmělo. Rozhlédli jsme se kolem a uvědomili si, že jsme asi zabloudili v lese. Nad námi se stahovala mračna a v dálce zahřmělo.
„Honzo, co budeme dělat?“ tiše jsem řekla. „Blíží se bouřka a zůstat v lese není úplně bezpečné.“ – „Určitě nejsme daleko od vesnice,“ uklidňoval mě Honza. „Nebo tu někde bude nějaká salaš a poprosíme, jestli by nás tam na chvíli schovali.“
Blíží se bouřka
Stromy kolem nás najednou vypadalo hrůzostrašně. Vítr ohýbal větve, les hučel, tmu občas v dálce proťal blesk. Měli jsme dojem, že se pohybujeme v kruhu, všude jen temný les. Cítila jsem, že i Honza už má strach.
„Jé, Soni, podívej,“ radostně vykřikl, „támhle je asi nějaký dům!“ Les se před námi najednou rozestoupil a my spatřili malou mýtinu se zurčícím potokem a starým mlýnem. Když jsme doběhli pod malou stříšku u vchodu, už na nás padaly první kapky.
Opuštěný mlýn
„To bylo na poslední chvíli,“ úlevou vydechl Honza. „Zaklepu, třeba nás nechají chvíli uvnitř.“ Když nikdo na naše klepání na dveře a okna nereagoval, zkusil Honza vzít za kliku. „Je otevřeno!“ překvapeně konstatoval. „Haló, je tu někdo? Haló!“ volal, když jsme opatrně vešli dovnitř.
Vypínač jsme nikde neviděli. Vyhrabala jsem na dně batohu baterku. Kužel světla osvětlil menší útulnou místnost, starodávně zařízenou, a i když byla uklizená, na první pohled nám bylo jasné, že tu nikdo nebydlí. Posadili jsme se na dřevěnou lavici. V tu chvíli se spustil prudký liják, les hučel a každou chvíli blesk doprovázený hlučným burácením rozčísl tmu.
Nakonec jsme unavení a vyčerpaní oba usnuli. Ráno nás probudila modrá obloha a vycházející sluníčko. Umyli jsme se u studánky, jejíž pramen vtékal do potoka u mlýnského kola. Pak jsme se vydali dál.
Hurá do vesnice
Do nejbližší vesnice jsme došli asi za hodinu a zašli do malého obchodu se smíšeným zbožím na návsi. Prodavačka se s námi dala do řeči, asi se tam moc turistů běžně neobjevovalo. „Aspoň že už jde elektrika,“ povzdychla. „Ta včerejší bouřka byla hrozná. Uhodilo do transformátoru a celou noc jsme byli potmě.“ – „My jsme taky rádi, že jsme mohli zůstat v tom starém mlýně,“ řekl Honza.
Žena se na nás pátravě podívala. „V jakém mlýně? Kde?“ Honza jí tedy popsal, odkud jsme přišli, a ona vytřeštila nevěřícně oči: „To jste se asi musel splést. Pokud myslíte ten starý mlýn, asi hodinu chůze proti proudu potoka, tak ten vyhořel už před padesáti lety. A předtím tam aspoň sto let chátral.“ – „To je tedy divné,“ zabručel Honza pod fousy.
Podivný příběh
„Víte, ten mlýn má takovou smutnou historii,“ pokračovala prodavačka. „Poslední mlynář byl vdovec a měl jedinou dceru, Marienku. Prý byla moc hezká. Jenže se zamilovala do nesprávného chlapce, do Fera, který ve mlýně pomáhal. Mlynář ji chtěl provdat za syna místního sedláka, aby do mlýna přišly peníze. Jednou večer se kvůli tomu pohádali, Marienka si sbalila věci a utekla s Ferem. Jenže je v lese přepadla bouřka, schovali se pod vysoký smrk a do toho uhodilo. Byli na místě mrtví,“ smutně řekla žena. „A mlynář si to vyčítal, nakonec zešílel a oběsil se na vrbě u potoka. O prokletý mlýn nikdo nestál,“ dodala.
Podívali jsme se na sebe. Musela myslet jiný mlýn, vždyť ten „náš“ byl docela zachovalý. Odvahu vrátit se zpátky a přesvědčit se, už jsme neměli. Možná, že jsme se tenkrát schovali v úplně jiném mlýně!?
Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Příběh Romany (37): Macecha zničila tátovi život
Autor: podle příběhu Romany H. napsala Alžběta Morávková, Datum: 17. 11. 2024 0:05Kdo by neznal pohádky o zlých macechách, které ubližují nevlastním dětem! Macechy nemusejí být…
Jana přemýšlela o sebevraždě, dnes pomáhá mladým odlepit se ze dna
Autor: podle příběhu Jany V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 31. 10. 2024 0:05Psychické problémy mezi mladými Čechy sílí. Většina ale mlčí, nemá se komu svěřit. Markeťačka a…
Příběh Jany (45): Švagr nás připravil úplně o všechno
Autor: podle příběhu Jany Č.. napsala Alžběta Morávková, Datum: 6. 10. 2024 0:05Rodina, to jsou lidé, kteří si mají pomáhat. Aspoň by to tak mělo být. Ale co když vás ti nejbližší…
Příběh Jany (36): Mladá sportovkyně bojovala nejen s rakovinou, ale i s nedostatečnou rehabilitací
Autor: podle příběhu Jany F. napsala Alžběta Morávková, Datum: 4. 10. 2024 0:05Šestatřicetileté Janě Forst byla diagnostikována rakovina prsu zhruba před dvěma lety, kdy si našla…
Příběh Táni: Skrytá nemoc ničila játra
Autor: podle příběhu Táni N. připravila Alžběta Morávková, Datum: 14. 9. 2024 0:05Po 35 letech od porodu císařským řezem paní Táňa vyřešila záhadu, proč její jaterní testy…
Příběh Renaty (40): Mám tři táty
Autor: podle příběhu Renaty L. napsala Alžběta Morávková, Datum: 2. 9. 2024 0:05„Vím, že naše rodina je trochu netradiční, ale vyrůstala jsem obklopena láskou, kterou řada mých…
Dagmar N.: Existuje volání krve?
Autor: podle příběhu Dagmar N. napsala Alžběta Morávková, Datum: 1. 9. 2024 0:05„Rozhodla jsem se napsat příběh své matky a vlastně také svůj. Příběh mé maminky se odehrál na…
Příběh Jolany (55): Nevím, jak vypadá můj syn
Autor: podle příběhu Jolany V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 31. 8. 2024 0:05Vymanit se z koloběhu průšvihů a špatných věcí mi trvalo skoro pětadvacet let. To, co bylo, už…