Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Příběh Radany (50): Není všechno zlato, co se třpytí
freepik.com
Příběhy ze života

Příběh Radany (50): Není všechno zlato, co se třpytí

datum: 2. 1. 2022 0:05 autor: podle příběhu Radany T. napsala Alžběta Morávková
„Když jsme se před dvěma roky všichni potkali na abiturientském večírku, Radana vypadala úplně stejně jako před třiceti lety,“ píše čtenářka Petra. „Jako kdyby vypila elixír mládí. To jsem ale ještě netušila, že jí opravdu nemám co závidět.“

Dcera ředitele nemocnice v okresním městě si v osmdesátých letech mohla dovolit to, o čem ostatní ani nesnili. Její rodiče si postavili na tu dobu luxusní vilu, kde parkovala nejdřív dvě zahraniční auta, jakmile dosáhla Radana dospělosti, přibylo další.

Dovolené v bývalé Jugoslávii i na západě byly samozřejmostí stejně jako krásné oblečení, jehož značky jsme tenkrát ani neznali. Radana byla navíc výjimečně chytrá, gympl zvládala levou zadní, ale neměla problém pomoci a poradit i ostatním. Trošku jsme se kamarádily, ale pak to postupně vyšumělo.

Krásná a nadaná studentka

Po maturitě jsme se rozprchli na vysoké, a protože se konečně otevřely dveře do světa, někteří z nás si proložili studium zahraničními pobyty. Překvapivě doma zůstala Radana. Ačkoli celý gympl mluvila o medicíně, nakonec podala přihlášku na vysokou ekonomickou. „Táta říká, že medicína není pro ženy,“ vysvětlovala neočekávané rozhodnutí, „obzvlášť pro vdané s rodinou.“

Ještě větším překvapením bylo, že se Radana rok po maturitě provdala. Nikdo z nás netušil, že s někým chodí. Tím šťastným se stal o šestnáct let starší chirurg Vladimír – obě rodiny se dlouho přátelily. Do roka se narodil syn Patrik.

Přestěhovala jsem se do Prahy, dostudovala pedagogickou fakultu a začala učit, vdala jsem se, přišly děti. Na Radanu jsem si vzpomněla jen výjimečně. Na třídních srazech jsme se míjely – jednou jsem nemohla já, podruhé ona. Tentokrát jsme se konečně zase viděly! „Peti, já mám takovou radost, že jsme se potkaly,“ říkala. „Určitě to nesmí být naposledy!“

Reprezentativní manželka

„Vypadáš úžasně,“ vysekla jsem jí poklonu, „jako bys byla naše mnohem mladší sestra nebo dcera.“ – „Snažím se… tedy musím se snažit,“ hned se opravila. „Víš, manžel podniká ve zdravotnictví, zastupuje různé zahraniční firmy a trvá na tom, že manželka má být reprezentativní!“ – „To máš štěstí,“ zasmála jsem se. „Málokterý chlap nemá problém s plastikami obličeje a botoxem,“ dala jsem najevo, že je mi jasné, jak si k trvalé kráse musí pomáhat.

„To je právě ono,“ tiše poznamenala. „Ani netušíš, jak ráda bych měla svoje vrásky! Jak ráda bych žila úplně jiný život... třeba takový, kde bych chodila do práce…“ Pak se rozpovídala. O svatbě s Vladimírem rozhodli rodiče dávno. Vlastně odjakživa věděla, že si ho vezme. Znali se léta, pak spolu začali chodit. „To Vladimír nechtěl, abych šla na medicínu,“ povzdechla. „Nepotřeboval samostatnou a emancipovanou ženskou, ale lepší hospodyni.“

Peníze nejsou všechno

Vysoká ekonomická byl kompromis, který si Radana doslova vydupala. Dostudovala s dítětem v náručí. Manžel ji ve studiu rozhodně nepodporoval. Spolu s jejím otcem rozjeli podnikání. A úspěšně. Vladimír nechal postavit vilu v nové čtvrti na okraji města, kde žije místní smetánka. Do domu každý den dochází hospodyně a o zahradu se stará firma.

Jenže peníze nejsou všechno. Vladimír se k Radaně chová jako despota. Má sice neomezený přístup k jeho účtu, ale chodit do práce jí zakázal.

Rozvést se chtěla už po pěti letech, když zjistila, že má milenku. Vladimír vyhrožoval, že v případě rozvodu zařídí, aby dostal Patrika do péče. Zasáhla rodina. Jak by to vypadalo?! Určitě si za všechno může sama, asi s ní není Vladimír spokojený! A tchyně prohodila, že by o sebe měla víc dbát. „Už ani nespočítám, kolik estetických zákroků mám za sebou,“ usmála se. Po prvním botoxu ji manžel pochválil, že se konečně začala o sebe starat.

Zřejmě jí to vyhovuje

„Žiju tak nějak automaticky,“ trpce poznamenala. „Vladimír o mě nemá zájem, po celou dobu našeho manželství měl a má nějakou bokovku. Patrik už mě nepotřebuje, studuje v zahraničí. A čím dál víc si rozumí s Vladimírem…“ – „Tak co ti teď brání se rozvést?“ – „Vlastně nic. Jenže co bych dělala, co je mi platná vysoká, když jsem nikdy nikde nepracovala? Už to budu muset vydržet,“ dodala.

Několikrát jsme se později ještě sešly, když jezdila do Prahy za „svým“ plastickým chirurgem. Snažila jsem jí pomoci, dokonce i práci bych pro ni měla – naše škola hledala ekonomku. Odmítla.

Covidová omezení naše setkávání přerušila. Občas mi napíše, jak je opuštěná a nešťastná, ale na Facebook neustále dává fotky dokonalé rodiny. Obávám se, že ve skutečnosti svůj život změnit nechce. Zřejmě v té své „zlaté“ kleci a v pozici „zelené vdovy“ (jak se říká zajištěným manželkám uzavřeným v luxusu domů na předměstí) cítí jistotu a bojí se vzít osud do vlastních rukou.


Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Příběh Zdeny (59): Tragédie, která rozbila naše životy

Příběh Zdeny (59): Tragédie, která rozbila naše životy

Autor: podle příběhu Zdeny Š. napsala Alžběta Morávková, Datum: 26. 6. 2022 0:05

„Sedím v křesle a prohlížím si staré album,“ začíná svůj dopis do redakce naše čtenářka Zdena. „Na…

Příběh Petry (52): Mám ho vzít zpátky?

Příběh Petry (52): Mám ho vzít zpátky?

Autor: podle příběhu Petry B. napsala Alžběta Morávková, Datum: 25. 6. 2022 0:05

Staré přísloví říká, že nelze dvakrát vstoupit do stejné řeky. Je to pravda, nebo jen okřídlený…

Příběh Katky (48): Domácí násilí zůstalo dlouho skryté

Příběh Katky (48): Domácí násilí zůstalo dlouho skryté

Autor: podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 18. 6. 2022 0:05

Domácí násilí má většina z nás stále spojené s „problematickými“ lidmi. Nechceme si přiznat, že k…

Příběh Petra (56): Nebát se navštívit lékaře. To je má rada pro všechny, kteří mají problémy s dýcháním

Příběh Petra (56): Nebát se navštívit lékaře. To je má rada pro všechny, kteří mají problémy s dýcháním

Autor: podle příběhu Petra J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 12. 6. 2022 0:05

V době, kdy stále kolísají počty nakažených virem COVID-19, můžeme problémy s dýcháním snadno…

Příběh Jolany (43): Nevím, kdo je otec mého dítěte

Příběh Jolany (43): Nevím, kdo je otec mého dítěte

Autor: podle příběhu Jolany L. napsala Alžběta Morávková, Datum: 11. 6. 2022 0:05

Většina dívek si představuje, jak potká toho pravého prince na bílém koni. Lásku korunuje krásná…

Příběh Hanky: (52) Poklad na cizí zahradě

Příběh Hanky: (52) Poklad na cizí zahradě

Autor: podle příběhu Hany W. napsala Alžběta Morávková, Datum: 29. 5. 2022 0:05

Měla babička pravdu o zakopaných špercích na zahradě pod hruškou? Nebo šlo jen o výmysl popletené…

Příběh Jaroslavy (73): Z banální virózy se vyklubala zákeřná nemoc

Příběh Jaroslavy (73): Z banální virózy se vyklubala zákeřná nemoc

Autor: podle příběhu Jaroslavy M. napsala Alžběta Morávková, Datum: 28. 5. 2022 0:05

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je onemocnění, které ovlivňuje život pacienta na…

Příběh Ireny (43): Život s gamblerem

Příběh Ireny (43): Život s gamblerem

Autor: podle příběhu Ireny P. napsala Alžběta Morávková, Datum: 22. 5. 2022 8:00

Padnout až na dno a pak se odrazit je těžké. Nejhorší však je stáhnout s sebou ty nejbližší, kteří…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

16. 6. 2022 14:30 autor -red-