„Po zahájení léčby u mě okamžitě nastalo pár změn. V první řadě jsem začal omezovat kouření. Kouřit jsem začal ve 20 letech – kouřil jsem přibližně 20 až 30 cigaret denně. Při zjištění, že mám plicní onemocnění, jsem to omezil na 10 až 15 cigaret a poslední 4 roky cigarety nekouřím vůbec. Přešel jsem na elektronické cigarety. Vím ale, že musím přestat úplně. I doktoři mi to neustále opakují. Proto jsem přihlášený na odvykání kouření a na plicní rehabilitaci,“ pokračuje Petr.
Kouření je totiž hlavní, ačkoli ne jedinou příčinou vzniku CHOPN. Obecně se dá dokonce tvrdit, že kuřáci jsou velmi ohroženou skupinou a že si svou závislostí vytvářejí ideální předpoklady, aby se u nich CHOPN rozvinul.
Samotná nemoc s sebou přináší výrazné komplikace v běžném životě. Často ji doprovází nepříjemný kašel, zadýchávání se, únava a dušnost. Jde o chronický zánět, v jehož důsledku dochází k omezení dýchacích funkcí, a to značně ovlivňuje kvalitu života pacientů.
„Nejinak je tomu bohužel i v mém případě,“ konstatuje Petr a po chvíli pokračuje: „Mé plicní onemocnění mě bohužel ovlivnilo jak v pracovním, tak v soukromém životě. Nemůžu provádět žádné fyzické práce a třeba jen přenášet těžší věci nad 5 kg dokážu tak 10 až 15 metrů. V tu ránu se přestanu okysličovat, začne mě brnět celé tělo a nemůžu dodýchat.“
Vývoj chronické obstrukční plicní nemoci nelze ze začátku příliš rozeznat. Často jí proto lidé nevěnují pozornost, a to je velká chyba. Jen v Česku zemře ročně na chronický zánět plic přibližně 3 500 pacientů.
„Všem, kteří cítí nějaké problémy s dýcháním, bych určitě doporučil navštívit lékaře co nejdříve. CHOPN se dá při správné životosprávě zpomalit. Pomůže nekouřit, věnovat se více pohybu, sportu. Jen obyčejné ježdění na kole či pravidelná chůze může v mnohém pomoci. A samotná léčba určitě není nijak náročná,“ doplňuje Petr, který si sám uvědomuje, že lepší životospráva by jeho zdravotnímu stavu prospěla.
Petr neztrácí naději a odhaluje i svou vnitřní motivaci, o kterou by se rád podělil i s ostatními pacienty:
„Pacientům, kteří už vědí, že mají CHOPN, bych poradil jednu věc, která pomáhá mě osobně: Aby se upnuli na nějakou, jakoukoli, věc a pro ni žili. Pokračovali a dělali vše pro to, aby si tu věc užívali, a došlo u nich k co nejmenšímu omezení. Mým hnacím motorem do budoucna jsou děti a snad brzy i jejich vnoučata. Syn musí teprve dostudovat vysokou školu a dcera čeká na jmenování soudkyní.
Neskutečně se těším na vnoučata a snažím se dělat všechno proto, abych svou nemoc zpomalil. Rodina mi velice pomáhá, veškeré těžké věci dělají za mě a neustále mě podporují. To mi dává energii a děkuji za to.“
Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
„Koho by napadlo, že to krásné páteční odpoledne tak strašně skončí?“ povzdechla si naše čtenářka…
Představujete si zdvořilého gentlemana s květinou v klopě z filmů z první republiky? Kdepak,…
Rozhodně jsem to tak neplánovala – a ani nechtěla. Copak se ale můžete ubránit lásce, která vás…
Vždycky jsem se těšila, až si synové přivedou partnerky. Představovala jsem si, že s nimi budu mít…
„Ještě, že se toho nedožili rodiče,“ povzdychla si naše čtenářka Marcela. „Všechny tři nás…
V poslední době se už jen nerada vracím domů. Táta přichází pozdě večer – a nebo vůbec – od mladé…
„Rodičům chybí do zlaté svatby pouhých pět let. O rok mladší brácha Aleš se ve dvaceti seznámil s…
Domácí násilí má většina z nás stále spojené s „problematickými“ lidmi. Nechceme si přiznat, že k…