To se na základě vlnových délek dělí do tří typů: ultrafialové C (UVC), ultrafialové B (UVB) a ultrafialové A (UVA). Obecně platí, že čím kratší vlnovou délku záření má, tím větší je negativní účinek na tkáně člověka.
Nejškodlivější je UVC záření (100-280 nm), to se ale k zemskému povrchu naštěstí nedostane. Hrozbu poškození očí tak mají na svědomí záření UVA (315-400 nm) a UVB (280-315 nm).
Intenzita přímého záření se liší v závislosti na ročním období, poloze a nadmořské výšce. Jakmile vystoupáme o tisíc metrů výš, UV záření dopadající na oči se zvyšuje o deset procent. A nejde pouze o přímé sluneční záření, ale také o paprsky, které se odrážejí od našeho okolí. Množství se liší podle povrchu: zpět k nám se dostane 1 % po odrazu z trávy, 10 % z vody, 20 až 30 % z písku a 80 % ze sněhu.
Paprsky a UV záření při dopadu na oko poškozují vnější vrstvu rohovky. Vzniká problém, který není zprvu rozpoznatelný. Pálení očí, začervenání, světloplachost a úporná bolest se mohou dostavit až několik hodin poté, kdy nemůžeme oči ani otevřít.
„Ke zmírnění obtíží je nejlepší přikládat studené obklady, pobývat v temné místnosti a do očí si aplikovat analgetické kapky a hojivé oční masti. Tyto potíže se nejčastěji objevují při pobytu u moře nebo v zimě na horách, kdy se paprsky silně odráží od mořské hladiny nebo od sněhu. Preventivně bychom měli používat ochranné brýle s kvalitním filtrem a pokrývky hlavy, jako jsou klobouky nebo kšiltovky,“ říká primářka oční kliniky Lexum v Brně MUDr. Věra Kalandrová.
Ačkoli se má za to, že se u lidí šedý zákal rozvíjí v závislosti na věku, existují důkazy, že lidé více pobývající na slunci jsou vystaveni většímu riziku, že se u nich toto onemocnění rozvine rychleji. Statistické údaje Světové zdravotnické organizace WHO naznačují, že nadměrná expozice UV zářením přispívá až k 20 % případů šedého zákalu.
Citlivá na poškození UV paprsky je ale také kůže kolem očí, je velmi tenká a snadno se spálí. Nadměrné UV záření způsobuje změnu barvy očního víčka, vznikají na nich tmavé skvrny a vrásky. Kromě toho klinické studie naznačují, že určité typy rakoviny kůže vyskytující se v očním víčku, např. bazaliom a spinocelulární karcinom, souvisí s dlouhodobou expozicí slunečnímu záření.
„Při používání ochranných krémů bychom na víčka neměli nezapomínat a používat krém s vysokým faktorem. Uchrání nás to bolestivých spálenin a také tvorby nežádoucích vrásek a pigmentací kolem očí,“ dodává MUDr. Věra Kalandrová.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Jak dostat partnera do formy po padesátce? Pokles energie, horší soustředění, náladovost nebo…
Vyzkoušeli jsme v redakci sérum na řasy, které opravdu funguje! Dva z vás ho mohou vyhrát v naší…
Jízda na motorce je o svobodě, adrenalinu a radosti z každého kilometru. Ale jen málokdo myslí na…
Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…
Víte, že během spánku pleť regeneruje? A k tomu potřebuje kvalitní přípravky, ideálně s kyselinou…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o…
Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…