Narodil se 27. ledna 1756 v Salcburku jako nejmladší ze sedmi dětí Leopolda a Anny Marie Mozartových. Ze všech sedmi sourozenců se však dospělosti dožili jen Wolfgang a jeho o čtyři a půl roku starší sestra Marie Anna. Otec Leopold byl hudební pedagog, skladatel a houslista. Rodina proto vyjížděla na dlouhá hudební turné po celé Evropě. Během koncertů byly na pódiu představovány i dvě zázračné děti – Wolfgang a jeho sestra, které se říkalo Nannerl.
Mozart byl doslova hudebním géniem od útlého dětství. V pouhých pěti letech skládal, hrál na klavír a na housle. Když mu bylo sedmnáct, dostal práci dvorního skladatele v Salcburku, sídelním městě Salcburského knížecího arcibiskupství.
Velice složitý vztah měl se svým otcem. Mozart měl sklon k náladovosti a impulzivnosti, což mu někdy způsobovalo problémy s nadřízenými. V Salcburku měl rozepře s arcibiskupem Colloredem, což nakonec vedlo k jeho odchodu z tohoto místa. Pak se přestěhoval do Vídně.
Tam se jeho tvorba stala součástí tehdejších pokusů o vytvoření původní německé opery včetně zpěvu v němčině. Německá opera měla nahradit italské umění a opery zpívané v italštině, což bylo považované za elitářské.
Otevřeně nesnášel některé současné hudebníky, jako byl Salieri, a to hlavně kvůli soupeření o uznání na vídeňské hudební scéně. Tyto skandály a kontroverze přispěly k obrazu Mozarta jako sice geniálního, ale také složitého a kontroverzního umělce.
Wolfgang se roku 1782 oženil s Constanze Weberovou, dcerou své vídenské bytné. Constanze byla sestrou Mozartovy dřívější milenky Aloysie Weberové. Narodilo se jim několik dětí, dospělosti se dožili jen synové Karl a Franz.
Jeho manželství nebylo bez problémů. Známý je jeho vztah s Josefinou Duškovou, u jejíž rodiny bydlel během pobytů v Praze. Celkově měl dost pestrý milostný život.
Jako živitel rodiny se moc neosvědčil. Bohužel neuměl dobře hospodařit s penězi, které vydělal. To vedlo k tomu, že byl nucen žádat o půjčky a měl neustále dluhy.
Říkalo se, že byl otráven a že pachatelem byl jeho kolega a rival Salieri. Pravděpodobnější je verze, že Mozart se na podzim 1791 nakazil nějakou infekční chorobou.
A ačkoli se traduje, že po smrti byl uložen do společného hrobu, přece jen je tomu trochu jinak. Z našeho pohledu je nepochopitelné, jak mohl být velikán jeho kalibru pochován bez důstojného rozloučení. Kvůli neutěšené finanční situaci byl vypraven jen chudinský pohřeb III. třídy a jeho ostatky v tichosti a bez obřadu odvezeny za město na hodinu vzdálený hřbitov sv. Marka, kde spočinuly zabalené v plátně v hrobě.
Hrob nebyl nijak označen. Až mnoho let po Mozartově smrti byl na hřbitově instalován památník. Přesné místo jeho spočinutí, ale není známo. Druhý pomník stojí na Zentralfriedhof na čestném místě mezi hroby skladatelů a hudebníků.
Jeho Pražané, kteří ho milovali, uspořádali 14. prosince 1791 zádušní mši v malostranském kostele sv. Mikuláše.
Zdroje informací: biography com, videnpruvodce.cz a Wikipedia.org
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…
V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa,…
Letoviska u Baltského moře v Polsku se letos řadí mezi nejoblíbenější cíle českých turistů.
Minimální mzda činí pro letošní rok 20 800 a pobírá ji kolem 150 tisíc zaměstnanců, z celkových…
Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…
„Na Světový den štěstí připravujeme speciální ochutnávku čokolád, díky níž se dozvíte, proč je…
Restaurant Passage s výjimečnou kuchyní a vyhlášeným týdenním menu si našel pevné postavení mezi…
Po dlouhé zimě nakopněte orgasnimus superpotravinami! BIO zelený ječmen, BIO mladá pšenice, BIO…