Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Víte, že letos uplyne 60 let od vynálezu kontaktních čoček?
freepik.com
O čem se mluví

Víte, že letos uplyne 60 let od vynálezu kontaktních čoček?

datum: 19. 9. 2021 0:05 autor: Hana Lorencová
Není třeba zdůrazňovat, že jejich první návrh pochází z hlavy českého vědce a vynálezce Otty Wichterleho. Kontaktní čočky dnes zpříjemňují život více než 100 milionům lidí na celém světě. Přesto však v dnešní době spousta jejich nositelů neví, jak se o čočky starat.

Když den před Štědrým večerem roku 1961 český badatel Otto Wichterle seděl u stavebnice Merkur a snažil se sestavit svůj první prototyp stroje na výrobu kontaktních čoček, zřejmě netušil, jak obrovský dopad jeho vynález na společnost bude mít.

Prototyp stroje na výrobu kontaktních čoček ze stavebnice Merkur je umísten v muzeu Merkuru v Polici nad Metují. (zdroj: Wikimedia Commons)

Malý výlet do historie

Českého vědce Otto Wichterleho (1913–1998) se nejvíc proslavil právě vynález kontakních čoček. Prvním impulsem k práci na vývoji měkkých kontaktních čoček byl náhodný rozhovor ve vlaku cestou z Olomouce do Prahy roku 1952.

Spolucestující četl odborný článek o možnostech chirurgické náhrady oka. Wichterle si uvědomil, že lepším materiálem pro implantát než ušlechtilé kovy by byla umělá hmota. Začal tedy rozvíjet teorii o trojrozměrném hydrofilním polymeru, který by byl pro oko dobře snesitelný. Jako nejvhodnější se jevil HEMA gel (poly-hydroxyethyl-methakrylátový gel), který pohlcoval asi 40 % vody, byl průhledný a měl dobré mechanické vlastnosti. 

Prof. Otto Wichterle. (zdroj: Wikimedia Commons)

Přestože měl Wichterle všechny své vynálezy spolehlivě zajištěny patenty, mnoho firem napříč Amerikou tyto patenty vědomě porušovalo. Vzhledem k Wichterlově přítomnosti na černé listině české komunistické vlády to nebylo vůbec jednoduché.

Teprve koncem 70. let mohl vědec opět cestovat do zahraničí, nejprve pouze dvě cesty ročně, ale mohl se zúčastnit zmíněných soudních sporů i vědeckýchkonferencí. Zasloužená úcta mu však mohla být plně projevována až po roce 1989. 

Vše začíná u výběru

Dnes jsou kontaktní čočky pro lidi s oční vadou dennodenní pomůckou a jen u nás je pravidelně používá asi každý desátý Čech. Ovšem jejich nošení má svá pravidla, která by se měla dodržovat. Znáte je?

Ještě před samotnou koupí kontaktních čoček by si lidé měli uvědomit, že jejich výběr není jednoduchý a rozhodně by se neměl podceňovat. Přestože nás mohou v drogeriích nebo řetězcích zlákat některé čočky svou příznivou cenou a dostupností, odborníci nedoporučují pořizovat čočky bez předchozí konzultace.

„Kontaktní čočky jsou pro tělo cizím předmětem, a z toho důvodu představují možné zdravotní riziko. Může se stát, že při nošení způsobí nepohodlí a oči s nimi zarudnou nebo slzí. Pokud se o výběru čoček, jejich nasazování a péči neporadíte se specialistou, který odborně posoudí tvar rohovky, její velikost, zakřivení, případně i kvalitu slz, můžete si přivodit mnoho nepříjemností,” varuje Martin Slaný, odborný oční garant optik Fokus.

Mezi nejčastější problémy pak patří zejména syndrom suchých očí, záněty spojivek nebo otěr rohovky.

Konzultace s odborníkem

Optometrista, který se specializuje na vyšetření zraku a aplikaci kontaktních čoček, vám prostřednictvím konzultace a odborného měření vybere produkt přímo na míru. Celá návštěva zabere přibližně hodinu a skládá se z několika kroků.

Tím prvním bývá úvodní rozhovor, při němž oční specialista zjistí váš aktuální stav a očekávání. V další fázi vám přístrojově změří zrak, díky kterému určí správné nastavení dioptrií nebo zakřivení přední strany rohovky. Nejdůležitější částí měření bývá tzv. sklíčkování zkušební obrubou, kdy jsou dioptrie doladěny tak, aby zaručovaly optimální ostrost a komfort během nošení. Po tomto úkonu převede optometrista naměřené hodnoty na dioptrie kontaktních čoček.

Nutně totiž nemusí znamenat, že stejný počet dioptrií, který máte v brýlích, budete mít i u kontaktních čoček, jejich dioptrie většinou bývají nižší kvůli tomu, že ohnisková vzdálenost je jiná. U brýlí je mezi čočkou brýlí a okem určitá vzdálenost, přičemž u kontaktní čočky sedí přímo v oku, a tím vzniká rozdíl v přepočtu dioptrií.

Na závěr vám specialista vysvětlí zásady správného nasazování a vyndávání, péči i základní hygienická pravidla, s nimiž souvisí výběr přípravků na čištění. Praktická část potom bude o vašem nácviku.

Domů si s sebou odnášíte zkušební vzorek. Zhruba po týdnu při druhé návštěvě optometrista zjistí vaše pocity z nošení a stav očí ověří. Až pak si můžete být jisti, že zvolený typ čoček je pro vás ideální i na každodenní používání. Při závěrečném shrnutí vám rovněž doporučí balení, které si můžete zakoupit jak přímo v optice, tak i na e-shopu.

Nejčastější typy kontaktních čoček

Vývoj v oblasti kontaktních čoček, které se staly oblíbeným ekvivalentem k dioptrickým brýlím, jde neustále kupředu. Nové materiály zaručují očím naprosté pohodlí a jednoduchost používání. Kontaktní čočky se pak na základě potřeb pacienta nosí s plánovanou měsíční či čtrnáctidenní výměnou nebo pouze jednodenní. Materiály používané k jejich výrobě zaručují pohodlí, výbornou snášenlivost a rychlou adaptaci oka na přítomnost kontaktních čoček.

  • Hydrogelové kontaktní čočky První elastický materiál používaný na výrobu kontaktních čoček. Čočka, která postupně nahradila původní čočky z tvrdých materiálů.
  • Silikon-hydrogelové kontaktní čočky Vyznačují se především velmi vysokou propustností pro kyslík, který je důležitý pro okysličení rohovky, a proto jsou silikonhydrogelové kontaktní čočky vhodné k prodlouženému, nebo kontinuálnímu nošení.
  • Hybridní kontaktní čočky Kombinují v sobě klasický hydrogelový materiál, který obsahuje vysoké množství vody, se silikon hydrogelem, který zajišťuje potřebnou propustnost kyslíku k rohovce. Z obou materiálů je tak získáno to nejlepší značný obsah vody a vysoká propustnost kyslíku.
  • Multifokální kontaktní čočky Kontaktní čočky, které lze použít na vidění na více vzdáleností. Vhodné jsou i pro pacienty s astigmatismem, kterým dávají možnost korigovat jejich oční vadu cylindrickými kontaktními čočkami.

Hygiena nade vše

Dodržování hygieny je alfou a omegou. Přesto podle nejnovějšího průzkumu až 70 % lidí používá prošlé čočky. Pokud ale nositel nedodržuje expiraci kontaktních čoček nebo pravidelně neobměňuje roztok a pouzdro, zakládá si na problémy spojené nejen s infekcí, ale také s podrážděním či zarudnutím očí. Proto se doporučuje každý den měnit roztok a maximálně jednou za tři měsíce obměňovat také pouzdro.

Pokud k tomu navíc budete pravidelně navštěvovat svého lékaře či optometristu, který vám povrch oční rohovky vyšetří na štěrbinové lampě, můžete s předstihem odhalit jakékoliv případné změny a nošení čoček tak poupravit novým potřebám.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2023 13:20

„Nevím si rady s dítětem, pohrozím mu čertem a Mikulášem“. Myslíte si, že může tato myšlenka…

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 19:58

Podzim a zima s sebou každoročně přinášejí vyšší riziko nákazy virovými infekcemi. Ty jsou pro…

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 11. 2023 0:05

Tajemný hřbitov, hrad nebo mlýn. Určitě už jste o nějakém slyšeli. Děsivým místem ale může být i…

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 10. 2023 0:05

Lidé se ne vždy umí dobře uskromnit, zvláště když se zdá, že je všeho dostatek a že je to chutné.…

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 10. 2023 0:05

Již více než deset let se 29. října připomíná Světový den lupénky, která má za cíl rozptýlit mýty o…

Preventivní odstranění prsou?

Preventivní odstranění prsou?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 10. 2023 0:05

V rámci kampaně Růžový říjen přinášíme příběhy dvou žen, které kvůli mutaci BRCA genů podstoupily…

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Autor: -ket-, Datum: 20. 10. 2023 12:00

Na začátku letošního roku se zdražilo vodné a stočné. Výhled na následující rok sice vypadá lépe,…

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Miladou Brandejskou z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF, Datum: 18. 10. 2023 5:00

Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Jak znáte české vánoční filmy a pohádky?

2. 12. 2023 13:06 autor -red-