Prototyp stroje na výrobu kontaktních čoček ze stavebnice Merkur je umísten v muzeu Merkuru v Polici nad Metují. (zdroj: Wikimedia Commons)
Českého vědce Otto Wichterleho (1913–1998) se nejvíc proslavil právě vynález kontakních čoček. Prvním impulsem k práci na vývoji měkkých kontaktních čoček byl náhodný rozhovor ve vlaku cestou z Olomouce do Prahy roku 1952.
Spolucestující četl odborný článek o možnostech chirurgické náhrady oka. Wichterle si uvědomil, že lepším materiálem pro implantát než ušlechtilé kovy by byla umělá hmota. Začal tedy rozvíjet teorii o trojrozměrném hydrofilním polymeru, který by byl pro oko dobře snesitelný. Jako nejvhodnější se jevil HEMA gel (poly-hydroxyethyl-methakrylátový gel), který pohlcoval asi 40 % vody, byl průhledný a měl dobré mechanické vlastnosti.
Prof. Otto Wichterle. (zdroj: Wikimedia Commons)
Přestože měl Wichterle všechny své vynálezy spolehlivě zajištěny patenty, mnoho firem napříč Amerikou tyto patenty vědomě porušovalo. Vzhledem k Wichterlově přítomnosti na černé listině české komunistické vlády to nebylo vůbec jednoduché.
Teprve koncem 70. let mohl vědec opět cestovat do zahraničí, nejprve pouze dvě cesty ročně, ale mohl se zúčastnit zmíněných soudních sporů i vědeckýchkonferencí. Zasloužená úcta mu však mohla být plně projevována až po roce 1989.
Dnes jsou kontaktní čočky pro lidi s oční vadou dennodenní pomůckou a jen u nás je pravidelně používá asi každý desátý Čech. Ovšem jejich nošení má svá pravidla, která by se měla dodržovat. Znáte je?
Ještě před samotnou koupí kontaktních čoček by si lidé měli uvědomit, že jejich výběr není jednoduchý a rozhodně by se neměl podceňovat. Přestože nás mohou v drogeriích nebo řetězcích zlákat některé čočky svou příznivou cenou a dostupností, odborníci nedoporučují pořizovat čočky bez předchozí konzultace.
„Kontaktní čočky jsou pro tělo cizím předmětem, a z toho důvodu představují možné zdravotní riziko. Může se stát, že při nošení způsobí nepohodlí a oči s nimi zarudnou nebo slzí. Pokud se o výběru čoček, jejich nasazování a péči neporadíte se specialistou, který odborně posoudí tvar rohovky, její velikost, zakřivení, případně i kvalitu slz, můžete si přivodit mnoho nepříjemností,” varuje Martin Slaný, odborný oční garant optik Fokus.
Mezi nejčastější problémy pak patří zejména syndrom suchých očí, záněty spojivek nebo otěr rohovky.
Optometrista, který se specializuje na vyšetření zraku a aplikaci kontaktních čoček, vám prostřednictvím konzultace a odborného měření vybere produkt přímo na míru. Celá návštěva zabere přibližně hodinu a skládá se z několika kroků.
Tím prvním bývá úvodní rozhovor, při němž oční specialista zjistí váš aktuální stav a očekávání. V další fázi vám přístrojově změří zrak, díky kterému určí správné nastavení dioptrií nebo zakřivení přední strany rohovky. Nejdůležitější částí měření bývá tzv. sklíčkování zkušební obrubou, kdy jsou dioptrie doladěny tak, aby zaručovaly optimální ostrost a komfort během nošení. Po tomto úkonu převede optometrista naměřené hodnoty na dioptrie kontaktních čoček.
Nutně totiž nemusí znamenat, že stejný počet dioptrií, který máte v brýlích, budete mít i u kontaktních čoček, jejich dioptrie většinou bývají nižší kvůli tomu, že ohnisková vzdálenost je jiná. U brýlí je mezi čočkou brýlí a okem určitá vzdálenost, přičemž u kontaktní čočky sedí přímo v oku, a tím vzniká rozdíl v přepočtu dioptrií.
Na závěr vám specialista vysvětlí zásady správného nasazování a vyndávání, péči i základní hygienická pravidla, s nimiž souvisí výběr přípravků na čištění. Praktická část potom bude o vašem nácviku.
Domů si s sebou odnášíte zkušební vzorek. Zhruba po týdnu při druhé návštěvě optometrista zjistí vaše pocity z nošení a stav očí ověří. Až pak si můžete být jisti, že zvolený typ čoček je pro vás ideální i na každodenní používání. Při závěrečném shrnutí vám rovněž doporučí balení, které si můžete zakoupit jak přímo v optice, tak i na e-shopu.
Vývoj v oblasti kontaktních čoček, které se staly oblíbeným ekvivalentem k dioptrickým brýlím, jde neustále kupředu. Nové materiály zaručují očím naprosté pohodlí a jednoduchost používání. Kontaktní čočky se pak na základě potřeb pacienta nosí s plánovanou měsíční či čtrnáctidenní výměnou nebo pouze jednodenní. Materiály používané k jejich výrobě zaručují pohodlí, výbornou snášenlivost a rychlou adaptaci oka na přítomnost kontaktních čoček.
Dodržování hygieny je alfou a omegou. Přesto podle nejnovějšího průzkumu až 70 % lidí používá prošlé čočky. Pokud ale nositel nedodržuje expiraci kontaktních čoček nebo pravidelně neobměňuje roztok a pouzdro, zakládá si na problémy spojené nejen s infekcí, ale také s podrážděním či zarudnutím očí. Proto se doporučuje každý den měnit roztok a maximálně jednou za tři měsíce obměňovat také pouzdro.
Pokud k tomu navíc budete pravidelně navštěvovat svého lékaře či optometristu, který vám povrch oční rohovky vyšetří na štěrbinové lampě, můžete s předstihem odhalit jakékoliv případné změny a nošení čoček tak poupravit novým potřebám.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Každé roční období je něčím specifické. Potemnělý podzim nás „nutí“ se více zastavit a ponořit do…
S příchodem chladných a kratších dnů je ideální čas naplánovat únik do teplejších krajin.
Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
Keltové věřili, že v noci 31. října se hranice mezi světem živých a světem lidí stírá, a proto…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Drobná blondýnka Ursula von Layenová, předsedkyně Evropské komise, nosí velikost 34, maso jí…
Barvy mají magickou moc ovlivnit naši náladu a sebevědomí. Dokážou o nás také mnohé napovědět. Bílá…
Zákazníci McDonald’s mohou i letos vykouzlit úsměv na tvářích členů rodin s vážně nemocnými dětmi.…