Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Suchý únor: Dáte si panáka čaje?
freepik.com
O čem se mluví

Suchý únor: Dáte si panáka čaje?

datum: 3. 2. 2022 10:00 autor: -an-
Pivo, víno nebo tvrdý alkohol v české společnosti patří ke společenským událostem od firemního večírku přes umělecké vernisáže až po oslavu narození potomka. Stále více Čechů však dává přednost nealku.

Toho se chytilo několik českých podnikatelů, kteří chtějí nejen abstinentům, ale i všem, kteří zrovna nemají chuť popíjet alkohol, nabídnout alternativu.

Vedle vody, sladkých limonád nebo umělých energy drinků se tak v poslední době na české gastroscéně vynořilo několik alternativ využívajících starých receptur z Asie či Jižní Ameriky, které převádějí do moderní podoby nealka pro dospělé. 

Kombucha, renesance kvašení čaje

Pod pojmem kombucha si lidé často představí jakousi houbu, kterou nadšenci pěstují podobně jako kvásek. Svým způsobem je to i pravda – tuto speciální živou kulturu si pro její zdravotní účinky oblíbili lidé po celém světě.

Výhody tohoto nápoje, jehož historie sahá až do 3. století před naším letopočtem a do daleké Číny, přenášejí brněnští výrobci do podoby perlivého studeného nápoje jakožto zdravou alternativu ke sladkým limonádám. Takzvané nealko pro dospělé se hodí jak na večerní party, tak i po jídle pro podporu trávení nebo po ránu na probuzení a zahnání kocoviny.

Potlačuje i chuť na sladké

Kombucha podle vědeckých studií není pouze nealko nápoj – díky svému probiotickému složení podporuje zdravý mikrobiom, posiluje imunitu nebo třeba potlačuje chutě na sladké.

Loklok, brněnský kombuchovar, stáčí tento nápoj do lahví a na výčep. Fermentují ho jak čistý, kde vynikne osvěžující příchuť kombuchy, tak i s příchutí zázvoru či maté a rudé maliny.

„S kombuchou jsem se seznámil v Austrálii, kde jsem pochopil, že jde o nápoj, který hýbe společností a že je to něco, co musíme představit i u nás. Pro nás je tato nápojová alternativa šancí pro změnu ve společnosti. Chceme ukázat, že kdo se chce bavit doma i venku, nemusí pokaždé sáhnout jen po alkoholu nebo vodě. Jde to i zdravě, aniž by člověk přišel o chuť,“ dodává jeden ze zakladatelů Lokloku Michal Ďuriník.

Yerba maté popíjené brčkem

Cesmína paraguayská sice mnoha lidem zní jako přísada do šamanského lektvaru, o nápoji maté, který se z tohoto stromu připravuje, jste už ovšem nejspíš slyšeli.

V Brazílii, Chile nebo Argentině dokonce jde o národní nápoj. Díky minerálním látkám, povzbudivým účinkům, ale také vlivu na imunitní systém ho tyto národy pijí každý den.

Yerba maté se nejčastěji pije horké – srká se kovovým brčkem z nádoby vyrobené z vydlabané tykve s úzkým hrdlem, takzvané kalabasy. Správná příprava maté je ale poměrně složitá a stojí za to vychutnat si ho například v čajovně.

Zdravá i vychlazená

Praktičtější a rychlejší variantou je sáhnout po studené verzi yerby, kterou lze i s mnoha příchutěmi koupit i v láhvi. O své účinky yerba maté nepřichází ani po vychlazení.

„Jde o přírodní stimulant pro lidi, co chtějí zvýšit svůj pracovní nebo sportovní výkon a maximalizovat soustředění a kreativitu, ale nedělá jim dobře káva nebo ji chtějí omezit, případně nechtějí pít umělé energy drinky. Je to zdravá, přírodní alternativa k těmto nápojům,“ vypočítává Filip Donée, zakladatel nápoje Yeahrba, v němž se snoubí maté s dalšími bylinami, jakými jsou jasmín, chilli nebo ginko biloba.

Na večerní popíjení před spaním se podle něj díky obsahu kofeinu úplně nehodí, protancovat noc a ráno vstát s čistou hlavou ale naopak pomůže.

Čaj se stává party nápojem

Popíjení čaje je bezesporu společenskou událostí s dlouhou tradicí. V dnešní době už však nemusí znamenat jen posezení s čajovým pečivem a okurkovými toasty. Z čaje se stává party nápoj, který do sebe můžete kopnout na baru a možná s vámi zatřese víc než kdekterá pálenka. Jak to?

S čistým energy drinkem na bázi čaje přišli opět Češi. Jde o světový originál v povzbuzujících nápojích vyrobený z kvalitního pravého čaje bez zbytečných konzervantů, barviv či stabilizátorů.

Rozléváme panáky... čaje

Dá se pít jako nealko varianta panáků, ale stejně tak dobře poslouží jako ledový čaj, horký nápoj nebo základ pro koktejly.

Na večírky je tedy ideální. „Oblíbený je například jako zdravá alternativa ke kombinaci vodky a energy drinku nebo klasickým panákům pálenky. Kvalitní čajový kofein dodá energii, která překvapí svou silou. Je třeba si najít svou míru konzumace čajových extraktů. Variant obsahu kofeinu je několik – od 40 do 90 miligramů na 0,05 litru,“ říká Jaromír Horák, tvůrce nápoje Samurai Shot.

Pokud si potrpíte na kvalitní pití, Suchý únor je ideální příležitostí k vyzkoušení nových chutí, jimiž umí překvapit i nápoje bez alkoholu. Sami uvidíte, zda se v březnu vrátíte do starých kolejí, nebo do svého života zařadíte více zdravého nealka.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

SOUTĚŽ o doplňky stravy Proenzi 3 Plus, Magnetrans a Solarvit

SOUTĚŽ o doplňky stravy Proenzi 3 Plus, Magnetrans a Solarvit

Autor: -mav-, Datum: 4. 6. 2023 13:39

U nás můžete vyhrát 1 ze 3 balíček doplňků stravy v hodnotě 900 Kč, které pomáhají svalům a kloubům…

6 tipů, jak na udržitelnější životní styl

6 tipů, jak na udržitelnější životní styl

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 5. 2023 0:05

Udržitelnost je ve společnosti stále skloňovanějším tématem. Jak se chovat ohleduplněji k životnímu…

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Autor: redakce ve spolupráci s Národní linkou pro odvykání, Datum: 18. 5. 2023 0:05

Každý desátý Čech má zkušenost s užíváním psychoaktivních léků. Problematické vzorce chování…

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 5. 2023 0:05

V samém srdci Paříže, na náměstí Place des Pyramides, stojí jezdecká socha Johanky z Arku. Letos v…

Je předmanželská smlouva projevem nedůvěry?

Je předmanželská smlouva projevem nedůvěry?

Autor: -ava-, Datum: 10. 5. 2023 13:36

Za loňský rok uzavřelo v Česku tzv. předmanželskou nebo manželskou smlouvu téměř 18 % párů. Podíl…

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

Autor: -mav-, Datum: 5. 5. 2023 10:25

V nové soutěži tentokrát můžete vyhrát luxusní anti-aging produkt francouzské profesionální…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Vyhrajte vstupenku a vypravte se s námi na film Národ velryb

Vyhrajte vstupenku a vypravte se s námi na film Národ velryb

Autor: -mav-, Datum: 29. 4. 2023 11:01

V naší nové soutěži 3 čtenáři mohou vyhrát 2 VIP vstupenky, které platí do konce července, na film…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o doplňky stravy Proenzi 3 Plus, Magnetrans a Solarvit

4. 6. 2023 13:39 autor -mav-