Vrcholem rozkvětu mayské civilizace bylo období mezi lety 250 až 900 n. l., kdy Mayové vybudovali velká kamenná města a zanechali památky, které dodnes fascinují.
Symbolem se stala architektonicky působivá města (včetně Tikalu, Uaxactúnu, Copánu, Bonampaku, Dos Pilas, Calakmulu, Palenque a Río Bec), kde mohlo žít i několik desítek tisíc lidí.
Na svém vrcholu mohla mayská populace dosáhnout minimálně 2 milionů obyvatel, odvážné propočty hovoří až o 10 milonech!
Mayové také vyráběli papír z kůry stromů a psali pravidla, známá jako kodexy. Čtyři z nich se dochovaly.
„Zločiny jako vražda, žhářství a činy proti bohům byly často trestány smrtí. V těchto případech se trest obvykle prováděl uškrcením, shozením někoho z útesu nebo shozením těžkého kamene na jeho hlavu. Byly to brutální tresty, jistě, ale také velmi rychlé.“ (historyshistories.com)
Při vykopávkách mayských nalezišť byla objevena rozlehlá náměstí, prostorné paláce, chrámy a pyramidy, ale také hřiště pro slavné mayské míčové hry ulama. Mayská města byla obklopena velkým počtem zemědělců, kteří zajišťovali zásobování.
Mayové byli hluboce věřící a uctívali různé bohy spojené s přírodou, včetně bohů Slunce, Měsíce, deště nebo obilí. Na vrcholu mayské společnosti stáli králové neboli „kuhul ajaw“ (božští páni), kteří prohlašovali, že jsou příbuzní bohů, a řídili se dědičnou posloupností.
Měli sloužit jako prostředníci mezi bohy a lidmi na zemi a vykonávali složité náboženské obřady a rituály, které byly pro mayskou kulturu velmi důležité.
„Když král zemřel, vláda přešla na jeho syna. Žena mohla vládnout pouze v případě, pokud po smrti manžela byl nejstarší syn příliš mladý. Tato situace byla vzácná a obvykle trvala jen omezenou dobu.“ (historyshistories.com)
Dávní Mayové stavěli mnoho chrámů a paláců ve tvaru stupňovité pyramidy a zdobili je propracovanými reliéfy a nápisy. Významných pokroků dosáhli v matematice a astronomii.
Známý je mayský kalendář, v němž se opakuje několik cyklů. Tyto cykly (i jejich fáze) byly spojeny s různými bohy a kosmickými událostmi.
Pravděpodobně vznikl jako výsledek precizních a dlouhodobých pozorování opakujících se astronomických jevů. Mayové spojovali průběh času s úkazy na obloze – pravidelnými pohyby Slunce, Měsíce, planet, slunečních zatmění a konjunkcí. Dosažená přesnost při výpočtech je porovnatelná s výsledky novověké astronomie.
Od konce 8. do konce 9. století se stalo něco neznámého, co otřáslo mayskou civilizací v základech. Lidé opouštěli města jedno po druhém a kolem roku 900 n. l. se mayská civilizace rozpadla. Důvod tohoto záhadného úpadku není znám, i když vědci vytvořili několik konkurenčních teorií.
Tou první je přelidnění. Někteří historici se domnívají, že v 9. století Mayové vyčerpali okolní prostředí do té míry, že už nemohlo uživit příliš početnou populaci.
Jiní mayští badatelé tvrdí, že za koncem této civilizace stojí neustálé válečné konflikty mezi soupeřícími městskými státy, což vedlo k rozpadu složitých vojenských, rodinných a obchodních spojenectví mezi nimi i k rozpadu tradičního systému dynastické moci. V důsledku toho se snižovala moc králů.
A také se někdy uvádí, že mayskou civilizaci mohla zničit nějaká přírodnní katastrofa – například extrémně dlouhé a intenzivní období sucha.
V 16. století, době příchodu španělských dobyvatelů, však již většina Mayů žila na vesnicích a živila se zemědělstvím. Velká města byla ukryta pod vrstvou zeleného deštného pralesa.
Potomci Mayů stále žijí ve Střední Americe v dnešním Belize, Guatemale, Hondurasu, Salvadoru a v některých částech Mexika.
Většina současných Mayů žije v Guatemale, kde se nachází národní park Tikal, v němž jsou ruiny starověkého města Tikal. Zhruba 40 procent Guatemalců je mayského původu.
Zdroje informací: History.com a Historyshistories.com
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…
Na rozdíl od technologií, jako je žárovka nebo telefon, internet nemá jediného „vynálezce“ a…
Dvaapadesátiletý provozovatel nočního klubu v Dallasu Jack Ruby ohromil Ameriku, když 24. listopadu…
V letech 60-61 n. l. vedla nejslavnější keltská královna krvavou vzpouru proti Římu, odhodlaná…
Po jednom z nejvýznamnějších vědců je také pojmenována jeden ze způsobů konzervace potravin –…
Napoleon I. Bonaparte za svůj život vedl více bitev než Alexandr Makedonský, Hannibal, Caesar a…
Bohatým bral, chudým dával. Robin Hood, hrdina balad, knih a filmů, podle pověstí žil na přelomu 12…