Jacob Rubenstein, později známý jako Jack Ruby, se narodil v Chicagu v roce 1911 jako syn polských přistěhovalců. Oficiální záznamy uvádějí rozporuplná data Rubyho narození; v řidičském průkazu však měl uvedeno datum 25. března 1911.
Ruby, jeden z osmi sourozenců, měl v Chicagu problematické dětství a strávil nějaký čas v pěstounské péči. Nikdy nedokončil střední školu a léta se živil příležitostnými pracemi, mimo jiné jako podomní prodejce a překupník vstupenek.
Během druhé světové války sloužil v armádním letectvu a pracoval jako letecký mechanik na amerických základnách. Koncem 40. let se přestěhoval do Dallasu, kde se stal drobným podnikatelem ve světě nočních klubů a hazardních her. Na svém kontě měl také řadu zatčení za drobné přestupky.
Měl vazby na organizovaný zločin a pověst hochštaplera a vyhledávače publicity. Nikdy se neoženil.
Dne 22. listopadu 1963 jel prezident Kennedy se svou ženou Jacqueline spolu s texaským guvernérem Johnem Connalym a jeho manželkou v otevřené limuzíně v prezidentské koloně centrem Dallasu.
Když jejich vozidlo ve 12:30 hod. projíždělo kolem budovy Texas School Book Depository, Lee Harvey Oswald, který v budově začal pracovat měsíc přetím, údajně vypálil tři výstřely ze šestého patra a smrtelně zranil 46letého prezidenta a vážně zranil guvernéra Connallyho.
Kennedy byl o půl hodiny později v dallaské nemocnici Parkland Memorial Hospital prohlášen za mrtvého. Necelou hodinu po Kennedyho zastřelení zabil Oswald policistu J. D. Tippita, který ho vyslýchal na ulici poblíž dallaského činžovního domu, kde bydlel. Krátce nato policie Oswalda, rodáka z Louisiany a bývalého mariňáka, který nějaký čas žil i v Sovětském svazu, zatkla v kině.
24. listopadu se shromáždil dav novinářů, policistů a kameramanů, aby sledoval, jak Oswalda přivádějí do suterénu dallaské městské věznice na cestě k čekajícímu autu, které ho mělo převézt do okresní věznice.
Když se spoutaný Oswald, doprovázený detektivy, objevil v davu, vyrazil vpřed Jack Ruby, podsaditý, plešatý, v tmavém obleku. Přibližně v 11:20 Ruby Oswalda smrtelně zranil jedinou ranou do břicha ze skrytého revolveru Colt Cobra ráže 38 mm. Útok, který v přímém přenosu sledovali Američané po celé zemi, zachytily televizní kamery.
Střelec, kterého policie srazila na zem, vykřikl: „Všichni mě znáte. Jsem Jack Ruby.“
Oswald byl převezen do Parklandské nemocnice, kde brzy zemřel při operaci. Ruby, obviněný z vraždy, tvrdil, že Oswalda zabil, aby se Jacqueline Kennedyová nemusela vrátit do Dallasu k soudnímu procesu.
Během soudního procesu Jacka Rubyho bezplatně obhajoval významný kalifornský advokát Melvin Belli, který tvrdil, že psychomotorická epilepsie způsobila Rubyho duševní výpadek a podvědomé zastřelení Oswalda a že by se s ním kvůli tomuto stavu mělo zacházet shovívavě.
Nicméně 14. března 1964 porota po necelých dvou hodinách jednání shledala Rubyho vinným z vraždy se zlým úmyslem a odsoudila ho k trestu smrti na elektrickém křesle.
Belli vyjádřil nad rozsudkem rozhořčení a prohlásil, že Ruby, Žid, se stal obětí diskriminace. V říjnu 1966 texaský odvolací trestní soud rozsudek zrušil z důvodu nesprávného připuštění svědectví a skutečnosti, že Ruby nemohl v Dallasu v té době dostat spravedlivý proces kvůli nadměrné publicitě. Nový soudní proces se měl konat v únoru 1967 ve Wichita Falls v Texasu.
Dne 9. prosince 1966 byl však Ruby přijat do nemocnice Parkland (na stejném místě, kde zemřeli Kennedy a Oswald) se zápalem plic. Brzy poté mu byla diagnostikována rakovina plic. Dne 3. ledna 1967 zemřel ve věku 55 let na krevní sraženinu v plicích.
Někteří lidé chválili Jacka Rubyho jako hrdinu za to, že zabil údajného prezidentova vraha, zatímco jiní se domnívali, že Oswalda zavraždil, aby mu zabránil v odhalení většího spiknutí.
Ruby tvrdil, že jednal impulzivně ze žalu, a popíral, že by byl součástí jakéhokoli spiknutí. Byla navržena i další vysvětlení Rubyho činů, včetně toho, že chtěl být hrdinou, že byl pod vlivem léků na předpis a že měl finanční problémy, a tudíž neměl co ztratit.
Oficiální zpráva Warrenovy komise z roku 1964, kterou koncem listopadu 1963 zřídil prezident Lyndon Johnson, dospěla k závěru, že Oswald ani Ruby nebyli součástí většího spiknutí s cílem zavraždit Kennedyho.
Navzdory svým zdánlivě pevným závěrům však zpráva nedokázala umlčet konspirační teorie, které událost obklopovaly, a v roce 1979 došel sněmovní výbor pro atentáty ve své zprávě k závěru, že Kennedy byl „pravděpodobně zavražděn v důsledku spiknutí“, na němž se mohlo podílet více střelců.
Závěry výboru, stejně jako závěry Warrenovy komise, jsou stále zpochybňovány.
Zdroje informací: history.com a wikipedia.org
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…
Na rozdíl od technologií, jako je žárovka nebo telefon, internet nemá jediného „vynálezce“ a…
Mayská říše s centrem v tropických nížinách dnešní Guatemaly dosáhla vrcholu své moci a vlivu kolem…
V letech 60-61 n. l. vedla nejslavnější keltská královna krvavou vzpouru proti Římu, odhodlaná…
Po jednom z nejvýznamnějších vědců je také pojmenována jeden ze způsobů konzervace potravin –…
Napoleon I. Bonaparte za svůj život vedl více bitev než Alexandr Makedonský, Hannibal, Caesar a…
Bohatým bral, chudým dával. Robin Hood, hrdina balad, knih a filmů, podle pověstí žil na přelomu 12…