Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Sharon Stone (64): Herečka s nejvyšším IQ v Hollywoodu
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Sharon Stone (64): Herečka s nejvyšším IQ v Hollywoodu

datum: 21. 3. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
S IQ 154 je oficiálně považována za nejchytřejší hollywoodskou herečku. Mimochodem: géniové Albert Einstein a Stephen Howking měli o pouhých osm bodů víc – tedy 160!

Hvězdou se Sharon Stone stala poměrně pozdě. Bylo jí čtyřiatřicet let, když modelka a herečka do té doby nevýznamných rolí kývla na nabídku režiséra Paula Verhoevena ztvárnit bisexuální Catherine v erotickém thrilleru Základní instinkt.

Geniální, krásná a úspěšná

Sharon Stone se narodila 10. března 1958 v pensylvánském Meadville do úplně obyčejné rodiny Josepha a Dorothy Stoneových jako druhá ze čtyř dětí. Otec pracoval jako tovární dělník. Od dětství byla mimořádně nadaná a už v pěti letech nastoupila do školy, a to rovnou do druhé třídy.

Po maturitě dostala stipendium na Edinboro College, kde si zapsala přednášky z tvůrčího psaní a výtvarného umění. Během studia se začala zabývat modelingem, přestěhovala se do New Yorku a vydala se na profesionální dráhu modelky. 

Sen o herecké kariéře

V osmdesátých letech žila dva roky v Evropě, v Miláně a v Paříži, a pak se rozhodla rozjetou kariéru ukončit. Lákalo ji herectví.

„Takže jsem si sbalila kufry, vrátila se zpět do New Yorku a navštěvovala castingy, abych nakonec účinkovala v komparzu filmu Woodyho Allena Vzpomínky na hvězdný prach,“ vzpomíná na své začátky.


Julia Roberts: Navždy zůstane Pretty Woman

To se psal rok 1980. Dalších více než deset let ji filmaři obsazovali jen do epizodních rolí. Pod taktovkou holandského režiséra Paul Verhoevena se objevila s Arnoldem Schwarzeneggerem v divácky úspěšném akčním filmu Total Recall.

Základní instinkt

Pak přišel Základní instinkt stejného režiséra. Ten však nejprve oslovil slavnější kolegyně Emmu Thompson, Kim Bassinger či Julii Roberts, Michelle Pfeiffer nebo Meg Ryan.


Meg Ryan: Kráska, která nemá štěstí v lásce

Teprve když odmítly, nabídku ztvárnit spisovatelku a údajnou sériovou vražedkyni dostala Sharon. Michael Douglas prý váhal, jestli roli přijme, protože měl obavy z natáčení s neznámou herečkou.

Brzy po premiéře v roce 1992 se Základní instinkt stal senzací roku a Sharon vystoupla na přední příčky žebříčků popularity. Snímek je stále považován za klasiku erotického žánru, konkurovat mu může snad jen 9 ½ týdne.

Na muže má smůlu

Zatímco v profesním životě se Sharon dařilo, v tom osobním štěstí neměla. První manželství s televizním producentem Michaelem Greenburgem trvalo pět let, rozešli se v roce 1989.

O čtyři roky později jí navlékl zásnubní prsten producent a scénárista William MacDonald. Do roka a do dne se však nevzali, ale rozešli. Sharon mu prsen vrátila prostřednictvím FedExu.

Krátce nato se zasnoubila s režisérem Bobem Wagnerem, ale ke svatbě opět nedošlo.

Jejím druhým manželem se v roce 1998 stal šéfredaktor The San Francisco Examiner Phil Bronstein. Později řekl, že život se Sharon nebyl jednoduchý. Na chvíli se sice pokusila být ženou v domácnosti, ale prý se ráda pouštěla do intelektuálních sporů a hádek se svým manželem – a při své inteligenci často měla navrch.

Po několika prodělaných potratech nemohla mít děti. S Bronsteinem adoptovali v roce 2000 syna Roana Josepha. Když ale manžel podal o tři roky později žádost o rozvod pro „neslučitelné rozdíly“, nastal boj o Roana. Soud rozhodl, že zůstane s otcem.

Zrádná mrtvice

Hlavním důvodem byl Sharonin zdravotní stav. V roce 2001, v pouhých čtyřiceti třech letech prodělala krvácení do mozku, byla dlouho v nemocnici a delší dobu se zotavovala. Lékaři jí dávali pouze pětiprocentní šanci na přežití! Svou daň si zřejmě vybrala její kuřácká vášeň a stres, ale i genetické předpoklady – s mrtvicí v poměrně časném věku se léčily i její babička a matka.

Sharon po návratu domů částečně ochrnula na levou nohu, špatně slyšela na levé ucho a neviděla na levé oko. Znovu se učila mluvit, číst a psát. Své jméno byla schopná správně napsat až po třech letech!  

Skvělá matka

Možná není úplně dokonalá manželka a partnerka, ale podle těch, co ji dobře znají, je fantastická matka. O Roana bojovala u soudu jako lvice a těžko se smiřovala s faktem, že ho může jen navštěvovat.

Jen co se dostala po mrtvici z nejhoršího, adoptovala další dva syny – Lairda Vonna (2005) a Quinna Kellyho (2006). Své děti nikdy nechtěla moc ukazovat na veřejnosti, jejich fotky nezveřejňuje ani na sociálních sítích.

Nyní žije se všemi svými dětmi v Kalifornii. Po rozchodu s posledním přítelem, ekologem Enzem Cursiem, prý s muži definitivně skoncovala. Budoucnost ukáže, jestli to myslela vážně!

Co o Sharon možná (ne)víte

⇒ Od dětství chtěla být slavná jako Marilyn Monroe.

⇒ V 17 letech získala titul Miss Pensylvánie.

⇒ Univerzitu dokončila až v roce 2016, a to na podnět Hillary Clinton.

⇒ Pár let předtím, než dostala svou osudovou roli v Základním instinktu, se nechala vyfotit nahá do Playboye.

⇒ V roce 1992 ji časopis People zařadil mezi 50 nejkrásnějších osob na světě.

⇒ Byla hostem 40. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech v roce 2005.

⇒ Měla údajně tajné milostné románky s Leonardem DiCapriem a s Antoniem Banderasem. Nijak se netajila ani vztahy se ženami.

⇒ Trvalo sedm let, než pro mrtvici znovu naskočila do profesního vlaku a podepsala smlouvu na spolupráci s Diorem.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další podobné články

5 zastavení s Jodie Foster (58)

5 zastavení s Jodie Foster (58)

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 10. 11. 2021 0:05

Při vyslovení jména Jodie Foster se většině z nás vybaví její životní role, studentka akademie FBI…

Jennifer Grey: „Bejby“ zůstala stát v koutě

Jennifer Grey: „Bejby“ zůstala stát v koutě

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 1. 2020 0:05

Slibně našlápnutou hereckou kariéru představitelky Frances („Baby“) Houseman z melodramatu Hříšný…

Jennifer Lopéz (49): Po páté zasnoubena – že by konečně našla svého prince?

Jennifer Lopéz (49): Po páté zasnoubena – že by konečně našla svého prince?

Autor: Tereza Sovová, Datum: 1. 5. 2019 0:01

O krásnou zpěvačku Jennifer Lynn Lopéz byl vždy nezpochybnitelný zájem, avšak ani pro ni nebylo…

Meryl Streep (71): Slavná herečka se vlastně narodila omylem a její dospělý život ovlivnila smrt

Meryl Streep (71): Slavná herečka se vlastně narodila omylem a její dospělý život ovlivnila smrt

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 31. 8. 2020 0:05

Když manželka úředníka farmaceutické firmy Harryho Streepa Mary v pětatřiceti letech neplánovaně…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-