Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jackie Collins (†77): Nenáviděná a milovaná zároveň
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Jackie Collins (†77): Nenáviděná a milovaná zároveň

datum: 18. 6. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Pokud byla nějaká spisovatelka specialistkou na život hollywoodské smetánky, pak rozhodně Jackie Collins. Jejich 32 románů, kterých se prodalo po světě přes 500 milionů výtisků, ostatně mluví za vše. 11 zajímavostí z jejího života ji dobře vystihuje.
 1. O dětství v Anglii Jackie Collins se narodila 4. října 1937 v Hampsteadu v Anglii. Její maminka Elsa byla tanečnice a tatínek Joe pracoval jako agent filmových hvězd. „Nebyli jsme bohatá rodina,“ zavzpomínala Collins na skromné dětství, z nějž jí především utkvěla v paměti dominantní otcova povaha. „Můj otec byl trochu šovinista. Stejně jako ostatní muži shazoval ženy,“ svěřila se Jackie, jež si dlouhou dobu myslela, že je pro rodiče tím nejméně oblíbeným dítětem. „Rodiče mě ignorovali. Když jsem se narodila, toužili mít chlapečka. Nakonec se narodil můj bratr Bill a Joan byla filmová hvězda, takže si mě nikdo nevšimal,“ posteskla si spisovatelka, která po většinu svého života žila ve stínu své starší sestry, herečky Joan Collins (87).
 2. O vyloučení ze školy Collins si příliš nerozumněla ani se svými spolužáky na střední škole. „Nebyla jsem jako ostatní dívky, měla jsem tam jen jednoho o pár let staršího kamaráda, který mě naučil vše, co jsem potřebovala znát. A ostatní spolužáci byli jen zatracení idioti a hloupé holčičky,“ popsala nepřátelskou atmosféru na Francis Holland School, ze které ji v 15 letech vyhodili. Hlavní příčinou jejího vyloučení bylo záškoláctví, kouření a prodej obhroublých básniček a eroticky laděné literatury. 
 3. O cestě do Ameriky Potom, co protestně hodila školní uniformu do Temže, odcestovala na přání rodičů do Hollywoodu, kde už si v té době budovala kariéru starší sestra Joan. Ta se proslavila jako Alexis v seriálu Dynastie. „Sestra mi dala klíče od svého bytu a řekla: ‚Za pár týdnů ti bude šestnáct, tak se nauč řídit auto.‘ Dlouhou dobu jsem se tam jen potulovala, seznamovala se sestřinými přáteli,“ řekla Collins, jež si své první peníze vydělala hraním v béčkových filmech. Aby se ubránila protekci a hlavně srovnávání s Joan, používala pseudonym Lynn Curtis. Ačkoliv byla jako herečka žádaná, v roce 1965 se rozhodla s hraním přestat a věnovat se pouze psaní.
 4. O milencích Když bylo budoucí slavmé spisovatelce pouhých patnáct let, nechala se svést jedním s největších proutníků, hercem Stevem McQueenem (†50), který byl známý tím, že balil dívky na svou nablýskanou motorku. Podle tehdejšího kalifornského práva mohl jít za sexuální styk s nezletilou do vězení... Coby dospívající dívka poznala na jedné hollywoodské party o třináct let staršího lamače dívčích srdcí, herce Marlona Branda. „Bylo to jen holčičí poblouznění,“ odpověděla Jackie na otázku, jestli byla do Branda po uši zamilovaná. Záhy však dodala: „Strávili jsme spolu víc než jednu noc. Byla to legrace.“
 5. O manželství s narkomanem V roce 1960 se Jackie poprvé provdala. Své „ano“ řekla obchodníkovi Wallacu Austinovi. „Byla jsem tak mladá… Wallace byl úžasný krásný mladý muž. Bohužel si vypěstoval závislost na lécích a náš společný život se proměnil v peklo. Roky jsem o tom nemohla ani promluvit,“ prozradila Collins o svém prvním manželovi, kterému roku 1961 porodila dceru Tracy. Po čtyřech letech neshod požádala utrápená Jackie o rozvod.
 6. O první knize Přestože svou první knihu napsala už v 18 letech, vydat se ji rozhodla až o dalších 13 let později – v roce 1968. Lví podíl na tom, že se k publikování vůbec odvážila, měl její druhý manžel a milionář Oscar Lerman. Právě ten román „Svět je plný ženatých mužů“ nabídl svému kamarádovi a vlivnému nakladateli. „Byl to on, kdo první četl stránky mých knih. To on mi řekl: ‚Ty jsi báječná vypravěčka příběhů. Ničeho se neboj a piš dál‘,“ řekla Jackie o Oscarových slovech chvály, za které mu nikdy nepřestala být vděčná. „Nikdo tehdy tak otevřeně nepsal o sexu, o ženách, jejichž koníček spočívá v tom, že spí s ženatými muži. Tak kniha způsobila šok, ale to jí pomohlo, aby se dobře prodávala,“ reagovala debutující autorka na kvanta negativních recenzí. Literární kritici Jackie vůbec nešetřili a i další její knihy označovali jako „sprosté, odporné a nechutné“ nebo jim dávali přívlastek „pornografie zabalená v ozdobném papíru“.
 7. O inspiraci „V Hollywoodu mám spoustu známých. Ti mně sami vyprávějí svoje zážitky. Obcházím večírky a hledám tam inspiraci. Každý den čtu společenské rubriky Los Angeles Times,“ prozradila autorka zdroje své inspirace. Vzhledem k tomu, že většina knih pojednává o skandálech a příkořích herců a jim podobně slavných a vlivných lidí, často se Collins setkávala s dotazy, kdo byl skutečným předobrazem toho či onoho příběhu. Takovým otázkám na tělo se vždy Jackie od srdce smála: „Samozřejmě mám přátele také mezi kadeřníky, řidiči limuzín i ochrankou – a ti vidí věci zase z jiné strany než celebrity. Když všechny ty výpovědi dám dohromady, mám knihu hotovou, jen změním jména. Takže vidíte, píšu skutečně o tom, co se kolem mě děje.“
 8. O sestře Joan „Vycházíme spolu skvěle, jenže se moc nevidíme. Joan žije ve Velké Británii a já v USA. Teď se nám například stala docela veselá věc: já jsem byla v Anglii a volala jsem Joan domů, abychom se mohly setkat, ale byl tam jen záznamník. Ona totiž ve stejnou dobu byla v Americe a volala zase na můj záznamník. Takže takhle se míjíme,“ přiznala Jackie.
 9. O denních rituálech Její běžný pracovní den byl do puntíku naplánovaný. „Když píšu, tak vstávám kolem sedmé. Ani se nepřevlékám, hned jdu ke svému stolu a začnu psát. Na psaní je totiž nejtěžší začít. Když napíšu asi tak půl strany, jdu se obléct, nasnídám se a pokračuji v psaní. Všechno píšu v ruce a asistentka to potom přepíše do počítače. Svou práci končím tak kolem šesté odpoledne, kdy odcházím ven na večeři, do kina nebo na párty,“ popsala svůj denní harmonogram slavná spisovatelka.
 10. O Julii Roberts Jackie Collins byla pověstná tím, že si často pouštěla pusu na špacír. Jejím ostrým slovům kritiky se neubránila ani herečka Julie Roberts (50). „Každý bude vždy dělat to, co si ona bude přát. Jak může muž v něčem takovém žít? A potom, vždyť ona se bude vždy setkávat s ještě atraktivnějšími a atraktivnějšími muži. A z toho se časem stane něco jako zvyk. Takže jednoduše přechází z jednoho vztahu do druhého. Je to taková ta žena, které má rád George Clooney, takzvaná dívka k pohrání si,“ prohlásila spisovatelka o hereččině milostném životě a vztazích s muži. Pro Juliiny skalní fanoušky byl Jackiin výrok jako ranou pěstí mezi oči.
 11. O rakovině prsu Šest a půl roku bojovala Jackie s rakovinou prsu. O tom, že nemoc postupuje rychle, věděly jen její tři dcery. Sestra Joan se o vážnosti Jackiina zdravotního stavu dozvěděla pouhé dva týdny před její smrtí, která nastala 19. září roku 2015. 
Co jste o Jackie možná nevěděli

⇒ Na jedné knize pracovala zhruba jeden rok.

⇒ Její romány byly přeloženy do 40 jazyků, včetně češtiny. Podle osmi z nich byly natočeny filmy nebo televizní seriály.

⇒ Mezi její bestsellery patří Hollywoodské manželky, Lucky, Hřebec či Bestie.

⇒ V roce 2009 byla výše jejího majetku odhadována na 147 milionů dolarů.

⇒ Když byla malá, tajně si z nočního stolku svého otce půjčovala časopis Playboy.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Tři nejčastější mýty o mléčných výrobcích aneb Pravdy, kterými se radši neřiďte

Tři nejčastější mýty o mléčných výrobcích aneb Pravdy, kterými se radši neřiďte

Autor: Jana Nováková, Datum: 2. 10. 2023 0:05

Mléko bývá ve společnosti často démonizováno. Nezřídka kdy se dočtete, že jeho konzumace je nejen…

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 9. 2023 0:05

Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…

Víte, že Velkou čínskou zeď drží pohromadě rýže?

Víte, že Velkou čínskou zeď drží pohromadě rýže?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 9. 2023 0:05

Historie pěstování rýže sahá tisíce let zpátky. První známky kultivace této plodiny jsou…

Kdy předat firmu? V šedesáti už může být pozdě

Kdy předat firmu? V šedesáti už může být pozdě

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 7. 9. 2023 0:05

Je běžné, že se lidé v prvních letech podnikání soustředí na všechny výzvy a cíle, kterých je…

Vinobraní v Praze a ve středních Čechách, která stojí za návštěvu

Vinobraní v Praze a ve středních Čechách, která stojí za návštěvu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 9. 2023 0:05

Také letos proběhnou největší slavnosti vína v roce v Praze, v jejím blízkém okolí i ve…

„Ženy bývají fenomenální šéfky, učte se od nich,“ říká Ing. Jiří Jemelka, MBA, zakladatel společnosti JPF Czech

„Ženy bývají fenomenální šéfky, učte se od nich,“ říká Ing. Jiří Jemelka, MBA, zakladatel společnosti JPF Czech

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 1. 9. 2023 9:00

Počet žen v podnikatelských a manažerských pozicích se zvyšuje. Není divu, protože tyto osobnosti…

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 8. 2023 0:05

Lidové léčitelství a rady babiček dokážou mnohdy užitečné. Někdy jde ale o vědecky stokrát…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-