Mark Zuckerberg (36): Zakladatel Facebooku a nejmladší miliardář
Jeho první úspěchy jsou ale spjaty s vývojem počítačových her. Chlapec narozený 14. května 1984 v New Yorku do rodiny zubaře a psychiatričky od dětství projevoval mimořádné schopnosti.
Počítačové hry i studium jazyků
Když dostal k 10. narozeninám svůj první počítač, nesloužil mu jen na hraní her, jak tomu bylo u jeho vrstevníků. Pustil se do tvorby programu pro zasílání zpráv, který nazval zucknet. Už tehdy šlo o promyšlenou aplikaci, kterou jeho otec využil ve své ordinaci pro komunikaci s personálem.
Zároveň Mark pro zábavu tvořil i počítačové hry. „Měl jsem spoustu přátel, kteří byli umělci,“ řekl. „Něco nakreslili a já podle toho vytvořil hru.“
Jeho zájmy se ale neomezovaly jen na programování. Na soukromé škole Phillips Exter Academy se zajímal se o matematiku, astronomii, fyziku, přírodní vědy, ale i o šerm a starověké jazyky. V přihlášce na vysokou školu uvedl, že umí číst a psát francouzsky, hebrejsky, latinsky a starořecky.
První úspěchy
Programování se začal věnovat na střední škole. Když rodiče pochopili, že synovi běžná školní výuka programování nestačí, zaplatili softwarového inženýra Davida Newmana, aby mu dával lekce.
„Je těžké udržet náskok před zázrakem,“ řekl později Newman novinářům.
Zuckerberga svět počítačů naprosto fascinoval. Během studia na střední škole se pustil do vývoje nových programů. Ještě před maturitou se několik softwarových společností včetně Microsoftu a AOL začalo o mladíka zajímat a nabízeli mu práci a chtěli odkoupit i jeho programy. Odmítl. „Inspirace není na prodej,“ reagoval.
Harvardské sítě
V roce 2002 se Mark zapsal na Harvard. Tam si získal pověst softwarového vývojáře. V rámci školní sítě vyvinul program Facemash. Dostat se do databáze školy pro něj nebyl žádný problém, tak stáhl fotky studentek. Ty umístil na Facemash a vyzval kolegy k hlasování o přitažlivosti spolužaček. Zatímco studentům se to líbilo, vedení školy nadšení nesdílelo a poté, co vysoká návštěvnost zcela vyřadila server, musel Mark tuto iniciativu ukončit.
Na škole se však stal známým. Obrátili se na něj tři starší spolužáci, kteří přemýšleli o vytvoření seznamovací sociální sítě v rámci školy – Harvard Connection. Zuckerberg nejprve souhlasil, že jim s projektem pomůže, ale nakonec začal vyvíjet vlastní web se sociální sítí – Facebook.
Narodil se Facebook
S přáteli Dustinem Moskovitzem, Chrisem Hughesem a Eduardo Saverinem vytvořili web, který uživatelům umožňuje vytvářet vlastní profily, nahrávat fotografie a komunikovat s ostatními uživateli. Jako den „narození“ populární sítě se udává 4. únor 2004. Tato skupina provozovala Facebook na koleji Harvadu až do června 2004.
Tehdy Mark pochopil, že prostor Harvardu je pro něj malý, opustil školu a přesunul se do Palo Alto v Kalifornii. Do konce roku 2004 měl Facebook milion uživatelů. To už mladého podnikatele kontaktovali zástupci firem, které viděly v sociálních sítích velký potenciál. Například dvanáct milionů dolarů do Facebooku investovala firma Accel Partners.
Zuckerbergova společnost pak poskytla přístup dalším uživatelům a v prosinci 2005 jich měl web přes pět a půl milionu. Stránky začaly přitahovat i zájemce o placený inzertní prostor.
Strmá cesta vzhůru i skandály
Zuckerberg odmítl lukrativní nabídky Yahoo! nebo MTV Neworks a soustředil se na rozšíření webu a přidávání nových funkcí. Zároveň začal spolupracovat i s externími vývojáři.
Zdálo se, že Markova cesta vede jen vzhůru. V roce 2010 časopis Time vyhlásil úspěšného mladého programátora a podnikatele Osobností roku.
V roce 2006 však musel čelit své první velké překážce. Bývalí spolužáci a tvůrci Harvard Connection tvrdili, že Zuckerberg de facto ukradl jejich nápad a že musí uhradit jejich obchodní ztráty. Poté, co právníci doložili, že Zuckerberg „mohl“ úmyslně odcizit duševní vlastnictví Harvard Connection, se mladý muž omluvil. Přestože nakonec bylo dosaženo finančního vyrovnání, právní spor trval až do roku 2011.
Přes různé menší i větší skandály zůstává Zuckerberg jedním z nejbohatších lidí světa, v roce 2019 ho Forbes zařadil na 8. místo v seznamu nejbohatších lidí. Přesto je velmi šetrný, nevyhazuje peníze za zbytečnosti a centrála Facebooku prý připomíná spíš lacinou ubytovnu než sídlo úspěšné společnosti.
Táta na rodičovské
Asi je pro mnohé překvapením, že Mark stíhá i „normální“ život. V roce 2012 se oženil s Američankou čínského původu Priscillou Chan, se kterou se seznámil ještě na Harvardu. Asi stovka lidí pozvaných na večírek do Markova domu v Palo Alto se domnívala, že důvodem je oslava Priscillina dokončení studia na lékařské fakultě. Byli však svědky toho, jak si Mark s Priscillou vyměnili manželský slib!
O tom, že budou rodiči, informovali – jak jinak – než na Facebooku. První dcera Max se narodila v listopadu 2015, druhá August v srpnu 2017. Mark si vzal dva měsíce rodičovskou dovolenou a pomáhal manželce s dětmi.
Mladý miliardář nerad nahrává na Facebook fotografie ze svého soukromí. Zato jejich pes má na této sociální síti přes dva miliony sledujících.
Bohatství a ztráta přátel
Od okamžiku, kdy Zuckerberg nashromáždil velké jmění, nikdy neváhal pomáhat jiným a investovat peníze na charitu.
„Zavázali jsme se, že pomůžeme vytvořit tento svět pro všechny děti,“ napsali manželé v otevřeném dopise v roce 2015.
„Během svého života dáme 99 procent našich akcií Facebooku na pomoc potřebným.“
Společnost Chan Zuckerberg Initiative, kterou manželé založili a do které vložili své akcie Facebooku, investuje peníze především do vědeckého výzkumu.
Smutné však je, že čím více rostla popularita a osobní kapitál Zuckerberga, tím méně skutečných přátel (ne těch virtuálních) mu zůstalo. Původní kolegové a kamarádi z koleje, se kterými Mark Facebook zakládal, se z jeho života postupně vypařili. A někdy bohužel došlo i na soudní řízení...
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Konfliktům můžete předejít vhodně zvolenou komunikací
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Šárkou Mikovou, psycholožkou, Datum: 21. 11. 2024 0:05Každé roční období je něčím specifické. Potemnělý podzim nás „nutí“ se více zastavit a ponořit do…
7 tipů na zimní dovolenou
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 11. 2024 0:05S příchodem chladných a kratších dnů je ideální čas naplánovat únik do teplejších krajin.
Podzimní alergie útočí! Pomůže prevence
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 11. 2024 15:45Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
5 známých lidí, kteří zemřeli na Halloweena
Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 10. 2024 0:05Keltové věřili, že v noci 31. října se hranice mezi světem živých a světem lidí stírá, a proto…
Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Ursula von Layenová (66): Nejvýše postavená Evropanka je lékařka, která má sedm dětí
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 10. 2024 0:05Drobná blondýnka Ursula von Layenová, předsedkyně Evropské komise, nosí velikost 34, maso jí…
Vyhrajte poukázku na nákup prádla
Autor: -lym-, Datum: 10. 10. 2024 19:55Barvy mají magickou moc ovlivnit naši náladu a sebevědomí. Dokážou o nás také mnohé napovědět. Bílá…
Hranolky, které pomáhají
Autor: -mav-, Datum: 9. 10. 2024 7:00Zákazníci McDonald’s mohou i letos vykouzlit úsměv na tvářích členů rodin s vážně nemocnými dětmi.…