Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Mark Zuckerberg (36): Zakladatel Facebooku a nejmladší miliardář
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Mark Zuckerberg (36): Zakladatel Facebooku a nejmladší miliardář

datum: 8. 10. 2020 0:05 autor: Anna Vágnerová
Sám sebe označuje za „hackera“ z povolání. Příběh jeho úspěchu je kombinací talentu, chladné kalkulace, ale i celé řady neuvěřitelných náhod. Programování bylo od dětství smyslem jeho života. Při vytváření zkušební verze Facebooku na studentských kolejích chtěl jen propojit své přátele. Nakonec spojil miliardy lidí na celém světě.

Jeho první úspěchy jsou ale spjaty s vývojem počítačových her. Chlapec narozený 14. května 1984 v New Yorku do rodiny zubaře a psychiatričky od dětství projevoval mimořádné schopnosti.

Počítačové hry i studium jazyků

Když dostal k 10. narozeninám svůj první počítač, nesloužil mu jen na hraní her, jak tomu bylo u jeho vrstevníků. Pustil se do tvorby programu pro zasílání zpráv, který nazval zucknet. Už tehdy šlo o promyšlenou aplikaci, kterou jeho otec využil ve své ordinaci pro komunikaci s personálem.  

Zároveň Mark pro zábavu tvořil i počítačové hry. „Měl jsem spoustu přátel, kteří byli umělci,“ řekl. „Něco nakreslili a já podle toho vytvořil hru.“

Jeho zájmy se ale neomezovaly jen na programování. Na soukromé škole Phillips Exter Academy se zajímal se o matematiku, astronomii, fyziku, přírodní vědy, ale i o šerm a starověké jazyky. V přihlášce na vysokou školu uvedl, že umí číst a psát francouzsky, hebrejsky, latinsky a starořecky.

První úspěchy

Programování se začal věnovat na střední škole. Když rodiče pochopili, že synovi běžná školní výuka programování nestačí, zaplatili softwarového inženýra Davida Newmana, aby mu dával lekce.

„Je těžké udržet náskok před zázrakem,“ řekl později Newman novinářům.

Zuckerberga svět počítačů naprosto fascinoval. Během studia na střední škole se pustil do vývoje nových programů. Ještě před maturitou se několik softwarových společností včetně Microsoftu a AOL začalo o mladíka zajímat a nabízeli mu práci a chtěli odkoupit i jeho programy. Odmítl. „Inspirace není na prodej,“ reagoval.

Harvardské sítě

V roce 2002 se Mark zapsal na Harvard. Tam si získal pověst softwarového vývojáře. V rámci školní sítě vyvinul program Facemash. Dostat se do databáze školy pro něj nebyl žádný problém, tak stáhl fotky studentek. Ty umístil na Facemash a vyzval kolegy k hlasování o přitažlivosti spolužaček. Zatímco studentům se to líbilo, vedení školy nadšení nesdílelo a poté, co vysoká návštěvnost zcela vyřadila server, musel Mark tuto iniciativu ukončit.

Na škole se však stal známým. Obrátili se na něj tři starší spolužáci, kteří přemýšleli o vytvoření seznamovací sociální sítě v rámci školy – Harvard Connection. Zuckerberg nejprve souhlasil, že jim s projektem pomůže, ale nakonec začal vyvíjet vlastní web se sociální sítí – Facebook.

Narodil se Facebook

S přáteli Dustinem Moskovitzem, Chrisem Hughesem a Eduardo Saverinem vytvořili web, který uživatelům umožňuje vytvářet vlastní profily, nahrávat fotografie a komunikovat s ostatními uživateli. Jako den „narození“ populární sítě se udává 4. únor 2004. Tato skupina provozovala Facebook na koleji Harvadu až do června 2004.

Tehdy Mark pochopil, že prostor Harvardu je pro něj malý, opustil školu a přesunul se do Palo Alto v Kalifornii. Do konce roku 2004 měl Facebook milion uživatelů. To už mladého podnikatele kontaktovali zástupci firem, které viděly v sociálních sítích velký potenciál. Například dvanáct milionů dolarů do Facebooku investovala firma Accel Partners.

Zuckerbergova společnost pak poskytla přístup dalším uživatelům a v prosinci 2005 jich měl web přes pět a půl milionu. Stránky začaly přitahovat i zájemce o placený inzertní prostor.

Strmá cesta vzhůru i skandály

Zuckerberg odmítl lukrativní nabídky Yahoo! nebo MTV Neworks a soustředil se na rozšíření webu a přidávání nových funkcí. Zároveň začal spolupracovat i s externími vývojáři.

Zdálo se, že Markova cesta vede jen vzhůru. V roce 2010 časopis Time vyhlásil úspěšného mladého programátora a podnikatele Osobností roku.

V roce 2006 však musel čelit své první velké překážce. Bývalí spolužáci a tvůrci Harvard Connection tvrdili, že Zuckerberg de facto ukradl jejich nápad a že musí uhradit jejich obchodní ztráty. Poté, co právníci doložili, že Zuckerberg „mohl“ úmyslně odcizit duševní vlastnictví Harvard Connection, se mladý muž omluvil. Přestože nakonec bylo dosaženo finančního vyrovnání, právní spor trval až do roku 2011.

Přes různé menší i větší skandály zůstává Zuckerberg jedním z nejbohatších lidí světa, v roce 2019 ho Forbes zařadil na 8. místo v seznamu nejbohatších lidí. Přesto je velmi šetrný, nevyhazuje peníze za zbytečnosti a centrála Facebooku prý připomíná spíš lacinou ubytovnu než sídlo úspěšné společnosti.

Táta na rodičovské

Asi je pro mnohé překvapením, že Mark stíhá i „normální“ život. V roce 2012 se oženil s Američankou čínského původu Priscillou Chan, se kterou se seznámil ještě na Harvardu. Asi stovka lidí pozvaných na večírek do Markova domu v Palo Alto se domnívala, že důvodem je oslava Priscillina dokončení studia na lékařské fakultě. Byli však svědky toho, jak si Mark s Priscillou vyměnili manželský slib!

O tom, že budou rodiči, informovali – jak jinak – než na Facebooku. První dcera Max se narodila v listopadu 2015, druhá August v srpnu 2017. Mark si vzal dva měsíce rodičovskou dovolenou a pomáhal manželce s dětmi.

Mladý miliardář nerad nahrává na Facebook fotografie ze svého soukromí. Zato jejich pes má na této sociální síti přes dva miliony sledujících.

Bohatství a ztráta přátel

Od okamžiku, kdy Zuckerberg nashromáždil velké jmění, nikdy neváhal pomáhat jiným a investovat peníze na charitu.

„Zavázali jsme se, že pomůžeme vytvořit tento svět pro všechny děti,“ napsali manželé v otevřeném dopise v roce 2015.

„Během svého života dáme 99 procent našich akcií Facebooku na pomoc potřebným.“

Společnost Chan Zuckerberg Initiative, kterou manželé založili a do které vložili své akcie Facebooku, investuje peníze především do vědeckého výzkumu.

Smutné však je, že čím více rostla popularita a osobní kapitál Zuckerberga, tím méně skutečných přátel (ne těch virtuálních) mu zůstalo. Původní kolegové a kamarádi z koleje, se kterými Mark Facebook zakládal, se z jeho života postupně vypařili. A někdy bohužel došlo i na soudní řízení...


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

6 tipů, jak na udržitelnější životní styl

6 tipů, jak na udržitelnější životní styl

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 5. 2023 0:05

Udržitelnost je ve společnosti stále skloňovanějším tématem. Jak se chovat ohleduplněji k životnímu…

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Autor: redakce ve spolupráci s Národní linkou pro odvykání, Datum: 18. 5. 2023 0:05

Každý desátý Čech má zkušenost s užíváním psychoaktivních léků. Problematické vzorce chování…

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 5. 2023 0:05

V samém srdci Paříže, na náměstí Place des Pyramides, stojí jezdecká socha Johanky z Arku. Letos v…

Je předmanželská smlouva projevem nedůvěry?

Je předmanželská smlouva projevem nedůvěry?

Autor: -ava-, Datum: 10. 5. 2023 13:36

Za loňský rok uzavřelo v Česku tzv. předmanželskou nebo manželskou smlouvu téměř 18 % párů. Podíl…

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

Autor: -mav-, Datum: 5. 5. 2023 10:25

V nové soutěži tentokrát můžete vyhrát luxusní anti-aging produkt francouzské profesionální…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Vyhrajte vstupenku a vypravte se s námi na film Národ velryb

Vyhrajte vstupenku a vypravte se s námi na film Národ velryb

Autor: -mav-, Datum: 29. 4. 2023 11:01

V naší nové soutěži 3 čtenáři mohou vyhrát 2 VIP vstupenky, které platí do konce července, na film…

Les v domě

Les v domě

Autor: -mav-, Datum: 20. 4. 2023 12:00

Nečekaně mrazivý román od autorky bestsellerů Hana, Tiché roky, Listopád. Alena Mornštajnová…

Tip šéfredaktorky

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

5. 5. 2023 10:25 autor -mav-